הר תבור: המלצה למסלול בשביל תצפיות בפסגת שמורת טבע וגן לאומי הר תבור

מאת: יעל לרנר 19.12.2019

הר תבור הוא הר בעל צורה עגולה, המתנוסס מעל לנופי עמק יזרעאל והגליל התחתון. בשל צורתו המיוחדת נחשב ההר המעוגל להר קדוש, ומראשית הנצרות הפך לאתר עלייה לרגל ונבנו עליו כנסיות מרשימות. מסלול הטיול על פסגת ההר הוא מסלול קל ויפהפה ובו תוכלו לבקר בכנסייה עתיקה, ליהנות מתצפיות מרהיבות ומפריחות צבעוניות בעונה.

שער הקפלה בגן לאומי הר תבור. צילום: מוחמד מסאלחה (אבו רמזי)
הר תבור. צילום: מוחמד מסאלחה (אבו רמזי)

מספר מפת סימון שבילים

: 3

משך ואורך המסלול

אורך המסלול: 2 ק"מ

משך המסלול: כשעה וחצי


דרגת קושי ואופי הטיול

מסלול מעגלי קל


מוקדי עניין


  • כנסייה עתיקה

  • תצפיות נוף מרהיבות מפסגת הר תבור

  • מערות טבעיות

  • פריחות בעונה


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


הר תבור אינו הגבוה ביותר בהרי הגליל, אך הוא יפה במיוחד. הפסגה המעוגלת, המתנשאת מעל עמק יזרעאל, מעוררת התפעלות. מראהו המרשים של התבור הפך אותו למקודש גם בתקופות קדומות. בראש ההר נותרו שרידים מרשימים של מבצר קדום וכנסיות המנציחות את מעמד ההִשתנות של ישוע, שנזכר בברית החדשה. 

מסלול הטיול על פסגת ההר הוא מסלול קל ויפהפה ובו תוכלו לבקר בכנסייה עתיקה, ליהנות מתצפיות מרהיבות על עמק יזרעאל, יערות וחורש טבעי ופריחות צבעוניות בעונה. 

 

תיאור המסלול

נקודת מוצא וסיום: רחבת החניה שלפני כנסיית ההשתנות, בראש הר תבור.

לפני הטיול בשביל הפסגה כדאי לבקר בכנסייה הפרנציסקנית שבפסגת ההר, בכל זאת, מדובר באחת הכנסיות היפות והמפוארות בארץ, ובה, הנוצרים מאמינים, התרחש מעמד ׳ההשתנות׳ של ישוע. הכנסייה פתוחה לביקורים וזאת בניגוד לכנסייה היוונית האורתודוקסית הצנועה השוכנת בצדו הצפוני של ההר, הקרויה על שם הנביא אליהו, ואינה פתוחה לביקורים. בכנסיה, שנבנתה בשנת 1921 תמצאו מרפסות תצפית, נזירים חביבים וכמובן את הפסיפס המפורסם המתאר את סיפור ׳ההשתנות׳ של ישוע לפני תלמידיו ופגישתו עם משה רבינו ואליהו הנביא. 

לאחר הביקור בכנסייה המשיכו לטיול רגלי קליל בשביל המקיף את ההר המספק תצפית מרהיבה לכל עבר. נתחיל ללכת על כביש הגישה המוביל לכנסייה עד שנגיע לשער האבן המרשים הנקרא באב אל-הווה (שער הרוחות) שהינו שחזור לשער צלבני עתיק. כמה עשרות מטרים לאחר מעבר השער נפנה לשביל עפר היוצא שמאלה מן הכביש (אם גבכם אל הכנסיה) ומסומן בסימון שבילים שחור וכן בסימון שביל ישראל.

השביל לוקח אותנו בדרך קסומה, העוברת בתוך חורש גלילי סבוך שבו עצי אורן, חרוב, אלת המסטיק, אלון מצוי, אלה ארץ-ישראלית ואלון תבור (הנקרא על שם ההר). בסתיו פורחים כאן חצבים וחלמוניות ובאביב כרכום חורפי, סתווניות, נרקיסים, רקפות, כלניות ואפילו סחלבים!

לאחר כ-500 מטר נגיע למפגש שבילים בו נראה שביל אדום היורד את התבור דרומה לעבר הכפר אום אל עאנם. אנו נמשיך עם השביל השחור ובפנינו נפרשים הנופים המרהיבים של הגליל התחתון המזרחי, עמק יזרעאל, נחל תבור, הגלבוע והרי הגלעד שמעבר לנהר הירדן. 

לאחר כ-500 מטר נוספים, נגיע למפגש שבילים נוסף בו ישנו שביל כחול היורד מזרחה את התבור (ועימו שביל ישראל). אנחנו נמשיך עם השביל השחור, המקיף את התבור. מכאן מתחילה אחת מנקודות התצפית המרהיבות בישראל! תוכלו לראות היטב את הרמות הנטויות של הגליל התחתון המזרחי, לפני שהן צונחות אל בקעת יבנאל ונחל תבור. בית קשת ובית הספר החקלאי כדורי נראים כמו על כף היד וכך כל המרחב האדיר עד החרמון, המושלג בימי החורף.

מעט הלאה, בהמשך השביל, נראה משמאל פתח של מערה חצובה, מעוטר בקשת בנויה. ייתכן שבשלב כלשהו שימשה המערה למגורי נזירים. בחורף עולה לצד השביל פריחה מרהיבה של מיני סתוונית, כדן, כרכום, כלנית ועיריוני. גם איריס הסרגל נצפה כאן בעבר, ובאביב פורחת כאן גביעונית הלבנון.

השביל עובר באגף הצפוני של פסגת ההר, למרגלות הכנסייה היוונית-אורתודוקסית ופונה שמאלה, לצדה הדרומי. כאן נמצא השער המקושת המוביל לרחבה מפולסת, שמאחוריה חצובה בסלע קפלת מלכיצדק. הקפלה שייכת לכנסייה היוונית ושעריה נעולים בדרך כלל. על פי המסורת היוונית-אורתודוקסית, זהו עמק השווה, המקום שבו נפגשו אברהם ומלכיצדק, מלך שלם.
מכאן קצרה הדרך ל"שער הרוח", שדרכו עובר הכביש לרחבת החניה. השער נבנה לפני יותר ממאה שנה. חלק מהאבנים הבונות אותו נלקחו מאבני המבצר. עוד כמה צעדים ואנו שבים לרחבת החניה שממנה יצאנו למסלול.

שעות ביקור בכנסייה הפרנציסקנית שבראש ההר: א'-ש' 8:00-12:00 ו-14:00-17:00.

מחפשים את איריס הסרגל: פרחי איריס הסרגל נצפו בעבר בהר תבור. כדאי לחפש את הפרחים במהלך העלייה אל פסגת ההר ותוך כדי סיור על פסגתו.

 

איך להגיע

הכביש הצר המטפס לפסגת הר תבור בפיתולים חדים עביר אך ורק לרכב פרטי ולא לאוטובוסים ולמשאיות.

 

 

איך להגיע?
כתבו בוויז: גן לאומי הר תבור

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.