נחל תבור: אתגר בקניון הבזלת- הצעה למסלול טיול למיטיבי לכת

מאת: יעקב שקולניק 23.03.2022

הוא אמנם מעט קשוח, אך בתמורה, הוא יעניק למטיילים חובבי האתגר שפע של ריגושים: נחל זורם, קניון בזלת פוטוגני, בריכות מים וכמובן – פריחה נהדרת של שקדיות ותורמוסים בעונה.

נחל תבור בחורף מצפור אורן לפשיץ צילום חגי עוז 2 נחל תבור בחורף מצפור אורן לפשיץ צילום חגי עוז
צילום: חגי עוז
צילום: עומרי גואלמן

מספר מפת סימון שבילים

3


משך ואורך המסלול

אורך המסלול: 8 ק"מ


משך המסלול:   5 שעות


דרגת קושי ואופי הטיול

דרגת קושי ואופי המסלול: למיטיבי לכת, מעגלי


 


מוקדי עניין

מוקדי עניין: פריחת שקדיות, פריחת תורמוסים, קניון בזלת, בריכות מים, נחל זורם, היסטוריה, פריחה.


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


ישנם מסלולים שעושים פעם בחיים, וישנם מסלולים שחוזרים אליהם שוב ושוב. כאלו שבכל פעם מפתיעים אותך מחדש בנופים הדרמטיים שלהם, בנופים המשתנים ובחדוות הגילוי. בקבוצה השנייה נכלל המסלול המעגלי הארוך בנחל תבור, המיועד למטיילים מיטיבי לכת. 

המסלול מספק חוויה של טיול בתוך גלויה (ספרו לילדים מהי גלויה. הם יופתעו): מרחבים מוריקים, פריחות מרהיבות בעונה וערוץ נחל יפהפה המתפתל בעדינות בעמק הירוק השוכן בגליל התחתון. שיאו של הטיול הוא קניון הבזלת. הוא נמתח לאורך של שני קילומטר בלבד, אבל כל מטר בו "ידרוש" מכם לצלם, להתפעל וכמובן, לבצע מולו את הסלפי ההכרחי.

נקודת מוצא: רחבת החניה שמצפון לקיבוץ גזית.

נקודת סיום: רחבת החניה שמצפון לקיבוץ גזית.

תיאור המסלול

מרחבת החניה הולכים מזרחה בדרך היורדת לערוץ נחל תבור (דרך 4X4 בסימון אדום). לאחר כחצי קילומטר מגיעים למצפור אלעד, שיספק לכם תצפית מרהיבה על מרחבי נחל תבור (שאורכו הכולל כ-30 ק"מ) ועל חלק ניכר ממסלול הטיול. הדרך המסומנת אדום מגיעה לאחר כ-1.5 ק"מ לנחל. בסוף פברואר ובתחילת מרץ מתמלא ערוץ הנחל בפריחה צפופה ומרהיבה של תורמוס ההריים. התורמוס, שבעונת הפריחה (מרץ-מאי) מתהדר בצבע כחול עז, שימש בימי קדם למגוון שימושים, כולל אכילת זרעיו כחטיף. אל תנסו בבית, או בכלל. מדובר בצמח מוגן.

לאחר ההגעה לנחל תבור , פונים צפונה (שמאלה) בדרך עפר מסומנת כחול, שהופכת עד מהרה לשביל הולכי רגל. השביל עובר בין מצוקי בזלת בקטע נחל הידוע בשם "קניון הבזלת". אם הגעתם בחורף ובאביב (וסביר להניח שכך המצב), לא תוכלו להתעלם מהעובדה שבערוץ הנחל זורמים מים.

המשך ההליכה יצריך אתכם פה ושם לדלג בין אבני הבזלת ולחצות את ערוץ הנחל מספר פעמים. אחרי העיקול החריף של הקניון מגיעים למפל ולבריכה שלמרגלותיו – מקום שממש חובה לעצור בו להפסקה מול הזרימה וכל הירוק שמסביב. בהמשך הדרך יש להיעזר בידיות אחיזה כדי לעלות בבטחה במדרון התלול.

בקצה הקניון פוגשים שביל מסומן אדום, העולה לתל רכש, אך המסלול שלכם ממשיך לעלות בשביל המסומן כחול. כאן מצפה לכם עליה תלולה ומאתגרת של כ-400 מטר. במפגש עם דרך מסומנת ירוק מגיעים לנקודת התצפית "לשון המלך" לזכר אורן ליפשיץ ז"ל, בן קיבוץ גזית שנפל במלחמת לבנון השנייה. מכאן נראים היטב נופי נחל תבור במלוא הדרם, גבעת תל רכש וטורבינות הרוח המרשימות של רמת סירין. ה"לשון" אינה אלא כינוי מקומי לנפתול גדול של הנחל הנמצא למרגלות התצפית.

השביל המסומן כחול הופך לדרך העוברת לצד פרדס. עיי החורבות שמסביב הם חורבות הכפר טירה, שתושביו נטשו אותו במלחמת העצמאות. תושבי הכפר עיבדו אדמות שרכשה פיק"א (חברה להתיישבות יהודים בארץ ישראל). בשנות ה-40 העלו לכן המוסדות המיישבים גרעיני התיישבות שנועדו לשמור על אדמות פיק"א, אך אנשי הגרעינים עזבו את המקום בשנת 1947.

במפגש עם דרך מסומנת שחור פונים שמאלה וצועדים בה כמה צעדים לדרך מסומנת אדום. בדרך האדומה פונים שמאלה ומגיעים לאחר כ-600 מטר לנקודת המוצא, עייפים אך גדושי חוויות וצילומים מרהיבים.

 

איך להגיע

מהשער הראשי של קיבוץ גזית ממשיכים על פי השלט לשער האחורי וממשיכים כ-400 מטרים בדרך עפר טובה לכל רכב עד למפגש עם דרך מסומנת בסימון אדום.

 

הערות

המסלול, שבסופו עלייה תלולה, מיועד למיטיבי לכת ואינו מומלץ למשפחות עם ילדים קטנים. כניסת כלבים אסורה.

איך להגיע?
כתבו בוויז: שמורת טבע נחל תבור

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.