מהרודיון אל נחל תקוע ומערת חריטון - המלצה למסלול טיול בשמורת הטבע נחל תקוע

מאת: מרדכי לאש 03.03.2022

הקניון התלול של נחל תקוע מורכב מסלע גירני ודולומיטי קשה ובו מערות רבות, חלקן שימשו בעבר ככוכי התבודדות לנזירים. בין מערות הנחל מפורסמת מערת חריטון – אחת המערות הארוכות ביותר בארץ שנקראת על שמו של הנזיר חריטון ששהה באזור ונזירים התקבצו סביב אישיותו. לימים הוקם במקום מנזר, את שרידיו תוכלו לראות.

פארק (גן לאומי) הרודיון הרודיון, צילום: דורון ניסים

מספר מפת סימון שבילים

מפת סימון שבילים: 8


משך ואורך המסלול

אורך המסלול: כ-4.5 ק"מ


משך המסלול: כ-3 שעות (לא כולל כניסה למערת חריטון)


דרגת קושי ואופי הטיול

מסלול קווי בדרגת קושי בינונית


מוקדי עניין


  • תצפית אל אפיקו של נחל תקוע

  • הליכה בשבילים בנופי ספר המדבר

  • שרידי מנזר חריטון וכוכי נזירים

  • מערת חריטון


 


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


שמורת טבע נחל תקוע (ואדי חריטון), משתרעת על פני כ-3,500 דונם. השמורה משמרת מחשופי סלע של נחל העובר בספר המדבר, את בתי הגידול לצמחייה ולחי שבמקום ושרידי עבר כגון מערות התבודדות של נזירים. 

השמורה מקשרת בין האזור הים תיכוני במערב לאזור המדברי במזרח, ונקראת על שם ח'רבת א-תקוע, שנמצאת מעט מדרום לנחל, ומזוהה עם תקוע המקראית, עירו של עמוס הנביא.

תיאור המסלול

נקודת מוצא: חניון פארק (גן לאומי) הרודיון

נקודת סיום: חניון הסמוך למערת חריטון

ירידה מהרודיון אל נחל תקוע 

מרחבת החניה נרד בצד הכביש בו נסענו כ-400 מטרים עד לתחילתו של שביל המסומן בכחול המסתעף דרומה מכביש הגישה. נצעד בשביל הכחול על מורדותיו של ההרודיון. לאחר כחצי ק"מ נחצה בזהירות את הכביש המוביל לישוב נוקדים. נמשיך בשביל הכחול ואט אט יתגלו לנגד עיננו נופיו ומצוקיו של נחל תקוע המתחתר למרגלותינו. 

נרד בזהירות בין המצוקים אל אפיקו של הנחל. בחודשי האביב גדות הנחל מלאות בפריחה עונתית ואף איריס שחום פורח בחודש מרץ ברחבי השמורה. במהלך הירידה ניתן להבחין במערות רבות אשר בחלקן נעשה שימוש למגורים בעבר על ידי נזירים. השביל הכחול חוצה את אפיקו של נחל תקוע ועולה מערבה למרגלות הישוב תקוע לכיוון שרידי מנזר חריטון.

בסמוך לשרידי מנזר חריטון קיים פיצול שבילים. השביל הכחול עולה אל עבר הישוב תקוע ושביל שחור ממשיך במקביל לאפיק הנחל אל מערת חריטון. למעוניינים, ניתן להמשיך ולעלות בשביל הכחול, ולסיים את המסלול בישוב תקוע.

מערת חריטון

אם מעוניינים להגיע אל פתח מערת חריטון ממשיכים בשביל השחור המקביל לאפיק הנחל כ-400 מטרים אל פתחה של מערת חריטון. את פתח המערה ניתן לזהות על ידי שני סלעים מלבניים גדולים הסמוכים אל פתחה. מערת חריטון ארוכה ומורכבת והכניסה אליה מותרת רק בליווי מדריך המכיר את המערה ובעזרת מפה מפורטת של המערה. 

עליה לישוב תקוע

מפתח מערת חריטון ניתן לעלות אל עבר הישוב תקוע בשתי דרכים. ניתן להמשיך בשביל השחור דרומה ולסיים את הטיול בתקוע ד' וניתן לשוב בשביל השחור אל עבר השביל הכחול בדרך בה צעדנו לעלות לישוב תקוע בדרך סלולה ורחבה הממשיכה את השביל הכחול העולה מנחל תקוע.

 

הערות

  • אין לטייל במסלול בימים בהם קיים חשש לשיטפונות. לאחר גשמים המסלול חלק ומסוכן.
  • הכניסה למערת חריטון בליווי מדריך המכיר את המערה ובעזרת מפת המערה.
  • לכניסה למערה יש צורך בפנסים.
  • הטיול ביהודה ושומרון דורש תיאום מוקדם עם גורמי הביטחון. 
  • אין לסטות מהשביל המסומן. 

 

ניתן להזמין הדרכות במרכז הדרכה יהודה

טלפון ‎02-6541255

מייל   mh.deadsea@npa.org.il

 

כיצד להגיע:

לנקודת המוצא – הטיול מתחיל ברחבת החניה בכניסה לאתר הרודיון. אל ההרודיון ניתן להגיע בכביש 398 המוביל משכונת הר חומה שבירושלים לכיוון מזרח גוש עציון. פונים על פי השילוט להרודיון וחונים בכניסה לאתר. 

לנקודת הסיוםב-Waze: "חניון מערת חריטון"

 

איך להגיע?
כתבו בוויז: גן לאומי הרודיון

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.