בעקבות מקור חסידה שעיר - הצעה למסלול טיול בשמורת טבע מצוק העתקים - ראש צוקים

01.01.2020

בעקבות מקור חסידה שעיר

מקור החסידה השעיר - צילום עמוס סבח.jpg מקור החסידה השעיר - צילום עמוס סבח

מספר מפת סימון שבילים

: 8

משך ואורך המסלול

אורך המסלול: כ-2 קילומטרים לכל כיוון (מסלול קווי)


משך המסלול: 3-2 שעות


דרגת קושי ואופי הטיול

אופי הטיול

מסלול בדרגת קושי בינונית – קשה


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


המראה של פריחת מקור החסידה השעיר, היוצר כתמים סגולים עם נגיעות שחורות במרכז כל פרח, מתחרה בנוף הכללי הנשקף ממסלול טיול זה, שכל כולו תצפיות נוף עוצרות נשימה (תרתי משמע).

תיאור המסלול:

יוצאים מהשמורה בשער הראשי, חוצים בזהירות רבה את כביש 90 ומוצאים שלט הכוונה. מכאן מתחילים לעלות כשעה לפי הסימון השחור. מומלץ לעצור מעת לעת להביט בנופי ים המלח והשמורה הנושקת לו. העצירות הכרחיות גם כדי להסדיר מעט את הנשימה… בכל זאת, כאן עולים מגובה מינוס 360 מטרים לגובה מינוס 90 מטרים מתחת לפני הים

למעלה, בראשו של מצוק ההעתקים האדיר, מתגלה המצפור הנהדר. יש בו סככה ומקומות ישיבה אל מול נופי הרי מואב, צפון ים המלח ועושר הצמחייה והמעיינות של שמורת עינות צוקים.

מילה על מקור חסידה שעיר: צמח זה מכוסה בסבך עדין של שערות, ושמו ניתן לו בזכות צורת המצעית של פריו. מקבצי הפריחה בסגול כהה בעונה זו הם תוספת חשובה לנוף שנפרס לכל מלוא העין.

שביל טיול זה הוא שביל הטיול הראשון שסומן בארץ ישראל. זה קרה בסוף שנת 1947. משלחת סימון ראשונה מסוגה, בראשות הלל בירגר, יצאה למדבר יהודה. במשלחת היו תלמידי סמינר הקיבוצים, סיירי פלמ”ח ואנשי בית הערבה. חבריה סימנו את השביל לראש צוקים, סימון שהיווה ציון דרך לטיילים שדרשו ביופייה של הארץ וביפי המדבר. היום סימון השביל שחור, והוא יעלה אתכם מהכניסה לשמורת טבע עינות צוקים (עין פשחה) עד לראש צוקים, הנחשב לאחד ממצפורי הנוף היפים בארץ.

איך להגיע:

שמורת טבע עינות צוקים שוכנת בצפון ים המלח, כ-3 ק"מ מדרום לקיבוץ קליה, על כביש 90.

 

איך להגיע?
כתבו בוויז: שמורת טבע עיינות צוקים

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.