נחל אוג עילי - המלצה למסלול טיול בשמורת טבע נחל אוג

מאת: יעקב שקולניק, יעל לרנר 27.03.2019

נופי הקניונים של מדבר יהודה, צמחייה מדברית עשירה, שרידי מנזר קדום בנקרת סלע, דרכים עתיקות וגבים מלאים מים לאחר ירידת הגשמים- כל אלה מחכים לכם במסלול הטיול המאתגר במיוחד, בשמורת נחל אוג עילי

נחל אוג נחל אוג. צילום: אסף מזרחי
נחל אוג. צילום: ארז ברוכי
נחל אוג. צילום: ארז ברוכי

מספר מפת סימון שבילים

מספר מפת סימון שבילים: 8


משך ואורך המסלול

משך המסלול: 9 ק״מ


אורך המסלול: 5-3 שעות


 


דרגת קושי ואופי הטיול

מסלול קווי למיטיבי לכת


מוקדי עניין


  • גבי מים

  • מסלול אתגרי בלב מדבר

  • מנזר קדום בנקרת סלע

  • תצפית מרהיבה על בקעת הורקניה והבולבוסים

  • מערה


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


 


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


נחל אוג (ואדי אלמוכלך) חוצה את מדבר יהודה לרוחבו ויוצר בדרכו שני קניונים מרשימים – מערבי בקמר מרסבא ומזרחי במצוק ההעתקים בואכה ים המלח. נופי הקניונים של מדבר יהודה, צמחייה מדברית עשירה, שרידי מנזר קדום בנקרת סלע, דרכים עתיקות וגבים מלאים מים לאחר ירידת הגשמים – כל אלה מחכים לכם בשמורת נחל אוג. מסלול הטיול בנחל אוג עילי הוא מסלול טיול אתגרי למיטיבי לכת בלבד. לאחר ירידת גשמים המסלול מצריך חציה של בריכות וגבי מים המתמלאים במי הגשם – חוויה ייחודית בלב מדבר!

תיאור המסלול:

מתחילים בדרך העפר המסומנת ירוק, צבע הסימון של המסלול כולו. צועדים כ-2 ק"מ בדרך נוחה. במפגש עם דרך מסומנת כחול הופכת הדרך הירוקה לשביל צר (הדרך  המסומנת כחול עושה לולאה ובהמשך חוברת לשביל הירוק. מי שילך בה יאריך את מסלול הטיול, אך יזכה בתצפית נאה על בקעת הורקניה ויראה בולבוסים).

השביל הירוק יורד תחילה במדרון תלול למדיי ואחר כך במורד נוח ומגיע לאחר כ-1.5 ק"מ לערוץ נחל אוג. הנחל חוצה כאן את קמר מרסבא בקניון נאה. השביל עובר בין סלעים, עוקף מפל סלע גבוה, מטפס לגדה הצפונית של הנחל ומגיע לשרידי מנזר תיאוקטיסטוס (דיר מוכלך). מעל למנזר יש מערה ובה שלושה חדרים ורצפת פסיפס מושחתת בחלקה. אין שביל גישה למערה והכניסה לתוכה אסורה.

השביל נמשך במורד הנחל ומגיע לגשר נחל אוג, נקודת הסיום של הטיול. אם ירד גשם זמן קצר קודם לטיול, יהיה צורך לחצות בריכות וגבים מלאים מים.

כיצד מגיעים:

לנחל אוג עילי:  דרך עפר, המתאימה לרכבי 4X4, פונה דרומה מכביש 1 כ-2.5 ק"מ ממזרח לכניסה למצפה יריחו (סימון ירוק). דרך עפר אחרת לרכבי 4X4 יוצאת בשביל מסומן כחול מצומת מצפה יריחו מערבה. הדרך חוצה את מעביר המים לכיוון נחל אוג.

הערות:

  • לאחר הגשם צריך לצלוח גבים מלאים מים, הצטיידו בהתאם.
  • לא מומלץ לטייל במסלול זה בקיץ ובימים חמים.
  • כדאי לא להשאיר רכב ללא השגחה בנקודת הסיום. אפשר לחנות כ-2 ק"מ מדרום לנחל, ליד המחנה הצבאי.
  • המסלול הוא בתחום שטח אש והטיול בו מותר רק בסופי שבוע ובחגים.
ניתן להזמין הדרכות במרכז הדרכה יהודה
טלפון ‎02-6541255

מייל   mh.deadsea@npa.org.il

 

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.