נחל אוג תחתי - המלצה למסלול טיול בשמורת טבע נחל אוג

מאת: יעקב שקולניק, יעל לרנר 03.03.2022

נופי הקניונים של מדבר יהודה, צמחייה מדברית עשירה, שרידי מנזר קדום בנקרת סלע, דרכים עתיקות וגבים מלאים מים לאחר הגשמים - כל אלה מחכים לכם בשמורת נחל אוג. מסלול הטיול בנחל אוג תחתי הוא מסלול טיול חווייתי ומהנה במיוחד, הכולל טיפוס על מפלים מסולעים בעזרת סולמות ויתדות, מעבר בקניון סלעים צר וגבוה וסיום באחת מנקודות התצפית היפות בארץ

נחל אוג נחל אוג. צילום: ארז ברוכי

מספר מפת סימון שבילים

מספר מפת סימון שבילים: 8


משך ואורך המסלול

משך המסלול: 4 ק״מ


אורך המסלול: 3-2 שעות


דרגת קושי ואופי הטיול

מסלול מעגלי למיטיבי לכת, הכולל טיפוס ביתדות וסולמות


מוקדי עניין


  • גבי מים

  • מסלול אתגרי בלב מדבר

  • טיפוס על מפלים בעזרת יתדות וסולמות

  • תצפית מרהיבה לעבר יריחו ומאגר אוג


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


 


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


נחל אוג (ואדי אלמכלך) חוצה את מדבר יהודה לרוחבו ויוצר בדרכו שני קניונים מרשימים – מערבי בקמר מרסבא ומזרחי במצוק ההעתקים בואכה ים המלח. נופי הקניונים של מדבר יהודה, צמחייה מדברית עשירה, שרידי מנזר קדום בנקרת סלע, דרכים עתיקות וגבים מלאים מים לאחר ירידת הגשמים- כל אלה מחכים לכם בשמורת נחל אוג.

מסלול הטיול בנחל אוג תחתי הוא מסלול טיול חווייתי ומהנה במיוחד, הכולל טיפוס על שלושה (!) מפלים מסולעים בעזרת סולמות ויתדות, מעבר בקניון סלעים צר וגבוה וסיום באחת מנקודות התצפית היפות בארץ.

תיאור המסלול:

נקודת מוצא וסיום: רחבת חנייה גדולה, כ-100 מטר אחרי שער הכניסה לקיבוץ אלמוג.

מהחניה צועדים דרומה בדרך עפר היישר לערוצו הרחב של נחל אוג (סימון שבילים ירוק). הנחל כאן רחב, עדות לשיטפונות העזים שפקדו אותו בעבר ועוד עשויים לפקוד אותו בעתיד. כשמגיעים לנחל פונים מערבה אל פתח המעוק, בעקבות סימון שבילים ירוק. לפנינו קטע קניוני באורך כ-1.5 ק"מ. לעיתים רוחב הקניון מצטמצם ל-2 מ' וקירותיו מתנשאים עשרות מטרים ממעל. ההליכה נוחה, אך יש לטפס על שלושה מפלים. גובה הראשון כ-8 מ' והבאים אחריו נמוכים מעט ממנו. בקצה הנקיק הנחל מתרחב. כאן עוזבים את הערוץ ופונים ימינה בדרך עפר מסומנת שחור. נא לשים לב לשילוט ולא להמשיך ישר אלא ימינה. הדרך תלולה משהו, אך קצרה (כ-400 מ'). ממשיכים ישר ופונים שוב ימינה בשביל מסומן כחול, הפונה לקיבוץ אלמוג. מכאן הקיבוץ נראה היטב. במרחק 600 מ' מהפנייה מציע לנו שלט לסטות מעט ימינה כדי ליהנות מתצפית אוג.

מנקודת התצפית נוכל לצפות צפונה על בקעת יריחו ומבצרי החשמונאים סרטבה ודוק. מי שמכיר יזהה גם את הגבעה של מבצר קיפרוס מתנשאת מעל יריחו. מבט מזרחה מגלה את הגבעות הרכות והמלבינות של חוואר הלשון שנחל אוג חוצה. בלב אזור הגבעות מנצנצים מימיו של מאגר אוג 2, אחד משני מאגרים שבנתה קק"ל כדי להרוות את מטעי התמרים שמסביב. חומת הרי מואב סוגרת את תמונת הנוף במזרח. מנקודת התצפית שבים לדרך וממשיכים בירידה למשך כמה דקות עד שמגיעים לנקודת המוצא.

 

ניתן להזמין הדרכות במרכז הדרכה יהודה
טלפון ‎02-6541255מייל   mh.deadsea@npa.org.il

כיצד להגיע:

נוסעים מירושלים לים המלח (כביש 1). בצומת אלמוג פונים דרומה (ימינה). אחרי שני ק"מ מגיעים לכיכר. נוסעים ישר ומגיעים לרחבת חניה גדולה, כ-100 מ' אחרי שער הכניסה לקיבוץ.

איך להגיע?
כתבו בוויז: קיבוץ אלמוג

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.