תל יודפת - המלצה למסלול טיול בגן לאומי יודפת העתיקה

27.01.2019

יודפת היה יישוב יהודי שקט בגליל, עד שנכנסה בו אש המרד ברומאים, שהתלקחה בשנת 67 לספה"נ

כרם זיתים ביודפת כרם זיתים ביודפת, צילם אורי ארליך
: 3

משך המסלול: כקילומטר

אורך המסלול: כשעה וחצי


מסלול מעגלי מסומן ונוח, מתאים למשפחות


תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


תיאור המסלול

נקודת מוצא וסיום: רחבת החניה שלמרגלות תל יודפת.

השביל עולה בתלילות במדרון הצפוני של יודפת ומגיע למקום שבו נראה קטע מהחומה הצפונית. גם מי שאינו ארכיאולוג, יכול להבחין במספר שלבים בבניית החומה. השלב הקדום הוא מהתקופה החשמונאית (מאה 1 לפסה"נ). לקראת המרד נבנתה חומת סוגרים חדשה (חומה כפולה מחולקת לחדרים באמצעות מחיצות רוחב). נראה כי במהלך הקרב נגד הרומאים מילאו הנצורים חלק מהסוגרים באבנים כדי לחזקה.

האגף הצפוני של יודפת, הנמוך יחסית לסביבתו, היה הצד הפגיע יותר ולכן גם המבוצר ביותר. הארכיאולוגים מצאו באגף הצפוני את שרידי הסוללה שבנו הרומאים, אך כיום לא נותר ממנה שריד.

דרומה מהחומה נראים בורות המים של יודפת. בורות שאספו מי גשם היו מקור המים היחיד ביודפת. המצור על העיר נערך בקיץ והמגינים מצאו את עצמם במחסור חריף של מים, שהקשה עליהם מאוד.

השביל ממשיך דרומה לאורך החומה המערבית של יודפת. כשהשביל מגיע כמעט לקצה הדרומי של יודפת, החומה יורדת מעט מראש הגבעה. תחילה החומה מלאה אבן בעובי כשני מטרים ובהמשך הופכת להיות חומת סוגרים. באחד החדרים מצאו החופרים פתח חצוב בסלע בעומק כמטר וחצי. הפתח מוביל למנהרה שמגיעה לשלושה חללים תת-קרקעיים. ממצא זה הולם היטב את תיאורו של יוסף בן מתתיהו על אנשי יודפת שהסתתרו במנהרות ובמערות, אך יד הרומאים הגיעה אליהם.

השביל מתעקל ומגיע לצדה המזרחי של הגבעה, למקום שבו החומה נבנתה על כבשן לצריפת כלי חרס. משם השביל ממשיך לאורך החומה המזרחית של יודפת ומגיע לשרידי רובע מגורים. בחפירות התגלו מבנים הרוסים לגמרי ועל רצפותיהם חפצים כגון כלי חרס ומטבעות. ראשי חיצים מברזל ואבני בליסטראות העידו על עוצמת הקרב. בשניים מהבתים נמצאו מקוואות טהרה.

בפינה הצפונית-מזרחית של הגבעה התגלו שרידי רובע מגורים מדורג. באחד הבתים נמצאו ציורי פרסקו. הם נלקחו מהאתר כדי לשומרם במקום בטוח. מכאן קצרה הדרך אל רחבת החניה.

מחפשים את איריס הסרגל

פרחי איריס הסרגל נצפו בעבר על התל ובסביבתו. כדאי להשפיל את העיניים אל הקרקע מדי פעם תוך כדי סיור בין חורבות התל ולחפש את הפרחים המציצים מהקרקע.

 

איך להגיע

נוסעים בכביש הגישה ליישוב יודפת כ-150 מטר ופונים שמאלה בדרך סלולה, המגיעה לאחר כקילומטר לרחבת החניה שלמרגלות תל יודפת.

 

 

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.