יודפת: המלצה למסלול טיול בגן לאומי יודפת העתיקה

מאת: יעל לרנר 02.02.2022

ליודפת היסטוריה מרתקת מתקופת המרד הגדול נגד הרומאים. המרד, שהתנהל בכל רחבי הארץ, התנהל גם בגליל בפיקודו של יוסף בן מתתיהו שקבע את מושבו ביודפת. במסלול הטיול הקליל תוכלו לדמיין את הקרבות העזים שהתחוללו כאן, לטייל בין מערות מסתור ובורות מים ששימשו את המורדים וליהנות מפריחות ומנוף מרהיב וירוק במיוחד!

כרם זיתים ביודפת כרם זיתים ביודפת, צילם אורי ארליך
חצבים בתל יודפת. צילום: גל קראוס
תל יודפת. צילום: גל קראוס

מספר מפת סימון שבילים

: 3

משך ואורך המסלול

אורך המסלול: כקילומטר

משך המסלול: כשעה וחצי


דרגת קושי ואופי הטיול

מסלול מעגלי קל


מוקדי עניין


  • תל יודפת

  • שרידי העיר המפוארת שמרדה ברומאים

  • תצפיות נוף מרהיבות

  • עצי לבנה אדירים

  • פריחות חצבים בעונה


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


ליודפת היסטוריה מרתקת מתקופת המרד הגדול נגד הרומאים, שהחל בשנת 67 לספירה והסתיים בשנת 70, בחורבן בית המקדש השני. המרד, שהתנהל בכל רחבי הארץ, התנהל גם בגליל בפיקודו של יוסף בן מתתיהו שקבע את מושבו ביודפת. הרומאים, ובראשם המצביא אספסיאנוס, פעלו לדכא את המרד על ידי כיבוש בסיסי ההתנגדות באמצעות מצור וקרבות עזים.

ביודפת תוכלו לחזות בשרידים המרגשים של העיר שמרדה ברומאים והחזיקה מעמד נגד חילותיו של אספסיאנוס במשך 47 ימים של לחימה אכזרית. במסלול הטיול הקליל  תוכלו לדמיין את הקרבות העזים שהתחוללו כאן, לטייל בין מערות מסתור ובורות מים ששימשו את המורדים, ליהנות מפריחות אלפי חצבים בספטמבר ומעצי לבונה אדירי מימדים הצומחים במקום!

תיאור המסלול

נקודת מוצא וסיום: רחבת החניה שלמרגלות יודפת.

השביל עולה בתלילות במדרון הצפוני של יודפת ומגיע למקום שבו נראה קטע מהחומה הצפונית.

בזמן העלייה נוכל לראות פסל דמוי חיילים רומים הצרים על האזור ובכלל מומלץ לדבוק במסלול הירוק והשחור המקיפים את המקום ולוקחים אתכם יחד עם פסלים ושלטים ממש לסיפור הקרב בין תושבי יודפת לרומאים. הנה כמה נקודות עניין במקום. 

החומה הצפונית: בחומה הצפונית נחשפו חומות מתקופות שונות. הקדומה שבהן מהתקופה החשמונאית (מאה 1 לפנה"ס). לקראת המרד חוזקה החומה ואפשר לזהות כאן חומת סוגרים (חומה כפולה מחולקת לחדרים באמצעות מחיצות רוחב), שנבנתה על יסודות החומה העתיקה. נראה כי במהלך הקרב נגד הרומאים מילאו הנצורים חלק מהסוגרים באבנים כדי לחזקה. למרגלות החומה מצאו החופרים את שרידי הסוללה שבנו הרומאים, אך כיום לא נותר ממנה שריד.

בורות המים:  ביודפת בורות מים רבים ששימשו לאיסוף מי גשם, והיו מקור המים היחיד ביישוב. המצור על העיר נערך בקיץ והמגינים מצאו את עצמם במחסור חריף של מים, שהקשה עליהם מאוד.

מקלט תת-קרקעי: באחד מחדרי חומת הסוגרים שבדרום האתר נמצא פיר אנכי חצוב בסלע שאפשר לנעול את פתחו בדלת. מהפיר יורדת מנהרה המובילה לשלושה תאים חצובים, הבנויים שלושה מפלסים. ממצא זה הולם היטב את תיאורו של יוסף בן מתתיהו על יום הכיבוש והימים שבאו אחריו: "ביום ההוא המיתו הרומאים רק את ההמון אשר ראו עיניהם. ובימים הבאים חקרו את המחבואים ושחטו את האנשים אשר הסתתרו במנהרות ובמערות והמיתו זקן ונער, ורק לנשים ולעוללים נתנו את נפשם לשלל" (מלחמות היהודים ג, ז, לו).

שרידי בתי מגורים:  בחפירות שהתנהלו ברובע המגורים, שנמצא במזרחו של גבעת יודפת העתיקה, התגלו מבנים הרוסים וחלקם אף שרופים. בבתים התגלו חפצים כגון כלי חרס ואבן ומטבעות וכן ראשי חיצים מברזל ואבני בליסטראות שהעידו על עוצמת הקרב. בשניים מהבתים נמצאו מקוואות טהרה.

רובע מגורים מדורג:  ברובע זה נבנו הבתים כך שגג בית אחד היה במפלס הרצפה של הבית שמעליו. באחד הבתים התגלו תמשיחים.

 

מחפשים את איריס הסרגל

פרחי איריס הסרגל נצפו בעבר ביודפת ובסביבתה. כדאי להשפיל את העיניים אל הקרקע מדי פעם תוך כדי סיור בין חורבות יודפת ולחפש את הפרחים המציצים מהקרקע.

 

איך להגיע

נוסעים בכביש הגישה ליישוב יודפת כ-150 מטר ופונים שמאלה בדרך סלולה, המגיעה לאחר כקילומטר לרחבת החניה שלמרגלות יודפת.

 

 

איך להגיע?
כתבו בוויז: גן לאומי יודפת העתיקה

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.