הצעה למסלול טיול: שוויצריה הקטנה

04.09.2019

בסמוך לאוניברסיטת חיפה שוכנת אחת מפינות החמד של הכרמל: שוויצריה הקטנה.
השם שוויצריה הקטנה ניתן למקום לפני קום המדינה בידי קבוצת מטיילים אשר הבחינה בדמיון בין נופי הכרמל הירוקים ובין נופי שוויצריה.

נחל כלח - צילם דותן רותם
נחל כלח - צילם דותן רותם

המסלול המוצע הוא מסלול מעגלי היכול להוות טיול בפני עצמו או התחלה לטיול ארוך יותר.

 נקודת התחלה: חניון שוויצריה הקטנה

נקודת סיום: חניון שוויצריה הקטנה

אופי המסלול: משפחות

דרגת קושי: בינונית

משך הטיול: כשעה

אורך המסלול: כ-1 ק"מ

עונה מומלצת: כל השנה

דרכי הגעה: כביש 672, חניון שוויצריה הקטנה, מול אוניברסיטת חיפה. לבאים מכביש 4, יש לפנות לכביש 721 העולה מצומת אורן עד לצומת דמון, בצומת דמון נפנה בכיכר שמאלה לכביש 672.

מי שתייה בדרך: בנקודת התחלה ובנקודת סיום

מקום לפיקניקים: בנקודת התחלה ובנקודת סיום

הדלקת אש:  אסורה

ציוד נדרש: כובע, מים, נעלי הליכה, מפת סימון שבילים מס' 4

סיפור דרך:

את דרכינו נתחיל בחניון "שוויצריה הקטנה",  בחניון מבנה שירותים ושולחנות פיקניק והוא יכול להוות נקודת מפגש והתארגנות ליציאה למסלול.

נפנה לכיוון מערב עם שביל במסומן בצבע אדום (לבן אדום לבן). לאחר כמה צעדים, שאון הכביש והמולת החניון ייעלמו ואנו נשקע בחורש ים-תיכוני צפוף של אלון מצוי ואלה ארץ-ישראלית. לאחר כמה דקות הליכה יתחבר השביל לתוואי דרך הג'יפים הישנה לקיבוץ בית אורן. אם נביט אל עבר הערוץ נוכל לראות בגדה שמולנו שקעים בסלע בצורת חצאי צינור. שקעים אלה מכונים צנירים על שום דמיונם לצינור החצוב בסלע, והם נוצרים בתהליך בלייה שבו זרם המים שוחק את סלע הגיר הרך. כמו כן, אם נהיה בשקט נוכל להבחין בשפני סלע רבים אשר "משתזפים" להנאתם על מצוקי הסלע. בעלי חיים נוספים הנמצאים באזור הם תנים, דורבנים, חזירי בר ונמיות.

נחל כלח גם נודע כאחד מהאתרים האחרונים בארץ בהם ניתן לראות את פריחת השושן הצחור. מדי שנה בחודש מאי נחל כלח מתמלא בחובבי פרחים אשר תרים את מדרונות הנחל בחיפוש אחר הפרח הנדיר. השושן הצחור מסמל עבור הנוצרים את בתוליה של מרים, אמו של ישוע, והוא מופיע בציורים דתיים רבים שנעשו באירופה בתקופת ימי הביניים. פרח זה מהווה גם חלק מהתרבות היהודית הקדומה, והוא נמצא על מטבעות מתקופת בית שני.

הפרח התגלה מחדש בישראל רק בשנות השלושים של המאה העשרים, לאחר שפקעות רבות של שושן צחור נעקרו ונלקחו לאירופה בתקופה הצלבנית. כיום, השושן הצחור פורח בארץ בשלושה אתרים בגליל ובערוץ נחל כלח בכרמל, אשר מהווה את גבול התפוצה הדרומי של המין. נמשיך בשביל ונחפש אפיק נחל המתחבר לשביל מצדו השמאלי, המסומן בצבע ירוק. צוקי הסלע התלולים מספקים לצמחים מסתור מהשמש וכך נמצא בערוץ הנחל שפע של מטפסים, שרכים וטחבים, וכן עצים אוהבי לחות כגון כליל החורש, ער אציל וקטלב.

כאן ניצבות בפנינו כמה אפשרויות:

  • לפנות שמאלה בשביל המסומן בצבע ירוקולחזור חזרה לחניון שוויצריה הקטנה.
  • להמשיך עם השביל המסומן בצבע אדוםלמסלולים ארוכים יותר שאינם מעגליים.

במידה ובחרתם להמשיך ישר עם השביל המסומן אדום נרד אל עבר ערוץ נחל כלח, ולאחר דקות ספורות של הליכה על השביל נגיע אל גשר אבן המוקף בעצי אלון.

מגשר האבן עומדות בפניכם כמה אפשרויות להמשך: ניתן להמשיך ישר עם השביל המסומן אדום מרחק של כ-2 ק"מ עד קיבוץ בית אורן. אפשרות נוספת היא לפנות מערבה עם השביל המסומן כחולולרדת בערוץ נחל כלח. לאחר מכן, ניתן לשוב על עקבותינו אל גשר האבן והסימון אדום, או לחילופין ניתן להמשיך לרדת בנחל כלח עד המפגש עם נחל גלים והסימון הירוק.

פעילות רשות הטבע והגנים לשמירה על המקום:

רשות הטבע והגנים פועלת לשימור המגוון הביולוגי בשמורות באמצעות ממשק יער, הכולל גיזום, כריתה ודילול החורש והוצאת אורנים, שיטים ומינים נטועים אחרים מתוך השטחים הטבעיים. פעולות ממשק אלו מהוות אמצעי להפחתה בעצמת השרפות ובקצב התפשטותן, שמירה על בריאות היער, הטבע והמערכת האקולוגית של היער ובכך שומרת על מגוון מיני הצומח ובעלי החיים. כריתה והרחקת המינים הפולשים מאפשרת את אישוש המינים המקומיים, שחלקם הפכו נדירים ופגיעים.

טלפונים לחירום:

משרדי פארק הכרמל: 04-8228983, מוקד 24 שעות – 3639*

אתרים הסמוכים לשוויצריה הקטנה

שמורת טבע חי-בר כרמל ממוקמת בלב ליבה של "שוויצריה הקטנה" ומשתרעת על שטח של כ-6,000 דונם. בשמורה ניתן לפגוש בחיות ששכנו בעבר בכרמל, נכחדו וכעת מושבות לטבע. בין היתר, בחי-בר גדלים יחמורים, כבשי בר, עזי בר איילי כרמל ונשרים. באתר מרכז מבקרים ובימי שבת וחג מתקיימים בחיבר סיורים מודרכים ללא תוספת תשלום.

יחמורים בחי בר כרמל

מצפור הצוק – במרחק של מספר דקות הליכה מחניון מבוא נחל כלח נמצא מצפור הצוק, אשר מציע תצפית מקסימה על הנחלים כלח, גלים ועל הים שבמערב. בכדי להגיע למצפור הצור יש לעלות כ-200 מטר בסימון הכחול, לפנות ימינה (דרומה) בסימון השקוף ולהמשיך עליו עוד כמאה מטרים עד המצפור. סימון שקוף הינו סימון שבילים בו קיימים רק שני הפסים הלבנים ללא פס הצבע במרכז. סימון זה מפנה אותנו אל אתר מעניין כגון תצפית, מעיין או אתר ארכיאולוגי אשר נמצאים בסמוך לשביל.

למידע נוסף: