תחנה 1: פתיחה

27/10/2022

עין מבוע – מדריך קולי Trip Talk

להאזנה לחצו כאן >>

 

כמה נעים לראות צבע ירוק בלב המדבר! הלוואי שהמקום יישאר יפה כך לעולם!

ברוכים הבאים לאפיקו של נחל פרת,

בסיורנו היום, נבקר במדבר יהודה, נשמע על הנזיר חריטו, שהגיע מאירופה עד לכאן! נלמד כיצד נובעים מים במעיין ומהו 'מעיין פועם'. ונגיע עד לעין מבוע! מעיין עשיר במים, בלבד המדבר! אז מוכנים? קדימה לדרך!

אפיק נחל פרת עשיר במיני צומח ובעלי חיים. בעבר שאבו את מימיו, ועל כך נדבר בהמשך, אך משנות ה-70 של המאה ה-20 אין שואבים עוד מים ממעיינות נחל פרת. היום המעיינות מזינים פלג מים איתן, והוא מהווה מקור חיים לצמחים ולבעלי חיים כמו בימים עברו. נחל פרת גם משמש מסדרון אקולוגי ייחודי. הוא מחבר בין אזור ההר למדבר, ולכן יש בסביבתו עושר ומגוון מינים שמקורם באזורי אקלים שונים.

הנחל וסביבותיו הם משכנם של בעלי חיים וצמחים רבים. במימי הנחל חיים סרטנים, דגים, אילניות, קרפדות, שבלולים ונחשי מים; ובין מצוקיו חיים שפני סלע, דורבנים, שועלים, צבאים וצבועים וגם מינים אחרים. כמובן, הנחל הוא גם סביבת החיים של בעלי כנף רבים כגון שלדגים, סנוניות, בזים, קאקים, עיטים, ועוד ציפורי שיר ועופות דורסים רבים. הצומח בשמורה עשיר ומגוון: באפיק הנחל גדלה צמחיית נחלים כנענע משובלת, גרגר נחלים, עבקנה וסוף מצויים; ובמדרונות השמורה ובמצוקים שבה, צומחים מינים רבים שמותאמים למסלע ולאקלים המשתנים לאורך הנחל. כמה מינים בולטים הם שיזף מצוי, אוג קוצני, שיח אברהם, צלף מצוי וכתלה חריפה, ומלבדם יש עוד מגוון מינים עשיר וייחודי.

 

כעת הכול נראה שליו כל כך, ירוק ורגוע, ואתם בוודאי אומרים לעצמכם – מה כבר יכול להפריע לטבע להתקיים כך עוד שנים רבות? ובכן, הרבה גורמים עלולים להפר את האיזון בטבע ולגרום לפגיעה חמורה בו, ותאמינו או לא, מרביתם קשורים באופן ישיר לפעילותם של בני האדם: שרפות, השלכת פסולת, זרימת מי ביוב, הבאת מינים פולשים, קיטוע בתי גידול, הרעלות. כל אלה הם רק חלק קטן מהסכנות האורבות לטבע מפעילות אנושית.

אנו ברשות הטבע והגנים עושים מאמצים ניכרים, כדי שעושר ומגוון המינים הייחודי של נחל פרת יישמר עוד שנים רבות. אנו חוקרים ולומדים את תכונות הטבע ואת הסיכונים המאיימים עליו, ומנסים כל העת למצוא פתרונות לבעיות ומשברים חדשים ומשתנים. למשל, כדי לאפשר לטבע להתנהל כסדרו נאסרה הכניסה לשמורה למטיילים בשעות הערב, הלילה ומוקדם בבוקר, שכן בשעות אלו בעלי חיים רבים משוטטים לציד או לחיפוש אחר מזון, וחשוב שלא יופרעו מנוכחות אדם.

ההצלחה בשמירה על הטבע, תלויה גם בשיתוף פעולה שלכם, המטיילים בנחל, עימנו. טיילו בהנאה ושמרו על הטבע סביבכם.

המשיכו אל התחנה הבאה, ליד הפסיפס הביזנטי. התקדמו לבריכת המעיין. בקרבתה תבחינו ברצפת פסיפס עתיקה ולידה נמצאת תחנת ההדרכה.