המלצת השבוע: אחר צהריים של פיות בשמורת אלוני יצחק

ביער של פיות, יצא לכם להיות? נכון זה נשמע כמו צירוף מילים דמיוני בישראל החמה והמיוזעת של יולי אוגוסט, אבל תתפלאו. במרחק נסיעה לא גדול בכלל, ובשעות אחה"צ הנעימות (או ממש בבוקר), תפגשו בחורש קסום שתוכלו לטייל בו ולשכוח מכל העולם לפחות לשעה קלה. מוכנים? נצא לדרך.

אלוני יצחק. צילום איל שפירא אלוני יצחק. צילום איל שפירא

שמורת הטבע אלוני יצחק. לא טיול ארוך ומפרך אלא מסלול קליל וכיפי שמתאים למשפחה, לעצירה "על הדרך" או סתם לשיטוט עצמאי ולקיחת אוויר.

אם תגיעו ביום חול, בעת שרק מבקרים ספורים משוטטים בו, תזכו להתענג על אחד ממרחבי הטבע היותר קסומים באזור רמת מנשה.

אלוני יצחק. צילום איל שפירא

השמורה הוכרזה בשנת 1969, והיא מאכלסת יער של אלוני תבור. עצים אלו נכחדו ברובם מאזור השרון בתחילת המאה ה-20, בשל פעילות כריתה נרחבת שבוצעה בידי העותמאנים לטובת בנייה והסקה. ובזכות שמורה זו, אין צורך לנסוע אל הצפון הרחוק כדי להתענג על עץ יפה זה, שמסוגל לעתים להתנשא לגובה של 15 מטרים ויותר. פה ושם תוכלו להבחין על הקרקע בבלוטי אלון התבור, ובאביב יש פה פריחה מרהיבה, רשמו לכם לחזור.

שלטי עץ נמוכים שעליהם סימני חצים לבנים, יקחו אתכם אל שביל הטיול המעגלי. חלק מתחושת הניתוק המבורכת שמציעה השמורה, נעוץ בעובדה ששולי השביל מעוטרים לעתים בסבך של שיחים וצמחים מטפסים. כך, כמעט ואי אפשר להבחין בנוף שמחוץ למסלול שלכם.

המסלול חולף לצד אלוני התבור, אך תוכלו לפגוש כאן גם עצים כגון עוזרר קוצני, לבנה רפואי ומעט עצי אשחר ארץ ישראלי, לעתים תתקלו ב"קוצים" שהותירו אחריהם דרבנים, שהשמורה היא ביתם. המסלול טומן בחובו גם מפגשים עם פינות ישיבה נעימות, בהם ספסלי עץ שנטמעים היטב בנוף.

אלוני יצחק. צילום איל שפירא
אלוני יצחק. צילום איל שפירא

ממשיכים בדרך הנעימה, כאשר פה ושם יתגלו לעיניכם קרחות יער. אבל אל תתנו למילה האפרורית "קרחת" להטעות אתכם: מדובר בבתי גידול שוקקי חיים של צמחים חד-שנתיים, רב-שנתיים ושיחים. ובכלל, כדאי לדעת שהיער מהווה מקום מקלט עבור שועלים, דורבנים, ציפורי שיר ועופות דורסים. כדרכנו, אנו כמובן לא מאכילים או משאירים פסולת ואם הזדמן לידנו בעל חיים נצפה בו בשקט בלי לקחת לעצמנו "מזכרות". זכרו שזהו ביתם של חיות הבר וכמובן, מפלט עבור מטיילים שמבקשים לעצמם שעה קלה של פסטורליות.

שימו לב, אין כניסה לרכבים בתחומי השמורה.

הכניסה לשמורה מצויה דרומית לגבעת עדה ומול כפר הנוער אלוני יצחק, בשוליו המערביים של כביש 6522.

אורך המסלול: 1 ק"מ

משך המסלול: עד שעה

דרגת קושי ואופי המסלול: קלה, מעגלי

שימו בוייז: שמורת אלוני יצחק

לפרטים מלאים אודות המסלול לחצו כאן >>