המלצת השבוע: אל מפגש הנחלים בניאס דן וחצבאני

01/08/2022

השבוע נמליץ על מסלול מים חינמי, כיפי שמתאים לכולם, עם חווית טיול לצד הנחל ככתוב בתנ"ך "הוי כל צמא לכו למים" והרי ברור שחודש אוגוסט הוא צימאון אחד גדול

נחל שניר. צילום: שחר וייס פלד
נחל שניר. צילום: שחר וייס פלד, נחל שניר. צילום: שחר וייס פלד

כולנו מחפשים משהו שישבור את השגרה של הקיץ הארוך והחם, ומה מתאים יותר מאשר מסלול קיצי מרענן באחד המסלולים האהובים ביותר בצפון, הלא הוא נחל שניר?

רגע לפני, מוזמנים ללמוד עוד על כל אזור הגליל העליון במתחם החדש שלנו "ארץ פלגי מים", רעיונות לבילוי מרענן, אפשרויות לינה, היכן ניתן להדליק מנגל ועוד.

מתחילים.

נחל שניר, הנקרא גם חצבאני, ותסלחו לנו אם נקרא לו פעם כך ופעם כך, כמו רוב הישראלים- הוא אחד משלושת מקורות הירדן וזורם בשטף כל ימות השנה. הנחל ניזון גם ממי שיטפונות, לכן בחורף הוא אף מכפיל את נפחו. מי הנחל צלולים וקול זרימתם מרגיע כל נפש. גדותיו מלאות בצמחייה ירוקה ועבותה ולאורכן יש הרבה פינות חמד לעצירה ולהתרגעות לצד המים.

נחל שניר. צילום: שחר וייס פלד, נחל שניר. צילום: שחר וייס פלד

המסלול מתחיל מחניית הכורכר, מיד אחרי שער הכניסה הצפוני של המושב בית הלל.

אנו נלך דרומה בדרך הסלולה (לאורך כביש המערכת של המושב). לאחר כמה עשרות מטרים נפנה שמאלה אל שער פתוח שעליו תלוי שלט: 'לחוף קולומביה'. נתחבר לדרך המלווה את תוואי הנחל ונפנה ימינה. נמשיך לטייל לאורך הנחל. בצידי הדרך יש מקומות לרוב להנאה ולישיבה ליד המים. לאחר כ-500 מטרים נתחבר שוב אל כביש המערכת ונמשיך ללכת לאורכו עד להזדמנות הבאה לשוב אל הדרך המלווה את הנחל. כשמגיעים לקייקי כפר בלום אפשר לחזור ברגל אל הרכב או לחילופין לדאוג להקפצת רכבים ולהשאיר רכב נוסף מראש.

נחל שניר. צילום: שחר וייס פלד, נחל שניר. צילום: שחר וייס פלד

תרצו להמשיך? אין בעיה. כדי להמשיך למסלול הארוך נעבור את הקייאקים ונתחבר שוב לשביל הצמוד לנחל. מכאן נלך עוד קילומטר עד לטיילת שלושת הנחלים. זוהי נקודה שבה נפגשים הנחלים: הבניאס, שניר, דן (שמתחבר עוד קודם לבניאס) ומתמזגים בסופו של דבר אל נהר הירדן.

ואם כבר הגעתם עד הלום כדאי לדעת: טיילת שלושת הנחלים, או טיילת "מפגש הנחלים", היא טיילת שנכנסים אליה מכיוון התאי וילג' ליד קיבוץ שדה נחמיה. כלומר זה החלק האחרון של החצבאני לפני שהוא מתחבר אל הירדן וכאן תמצאו פינות ישיבה לצד נחל שניר שזורם עד למפגש עם הירדן. זוהי פנינת טבע מדהימה לצד הנחל הזורם וכאן מסתיים המסלול ואתם יכולים להוסיף את החוויה הזאת לאוסף הזיכרונות הטובים שגם הם, לא פעם- בחינם.

אורך המסלול4 קילומטרים

משך המסלולשעה וחצי עד שעתיים

דרגת קושי ואופי המסלול: קלה, קווי

מוקדי עניין: פינות שכשכוך וישיבה לאורך הנחל

מה לשים בווייז:  נקודת התחלה: קפה פקאן – בית הילל

נקודת סיום למסלול הארוך: טיילת שלושת הנחלים; למסלול הקצר: קייקי כפר בלום.

המסלול המלא >>