המלצת השבוע: הבניאס שלא הכרתם, מסלול צלול של תחילת הקיץ

07.06.2022

נחל הבניאס, מי לא מכיר: מפל גועש, שביל תלוי, מעיינות, נדמה לכם שעשיתם הכל? ובכן טעות, בואו לטייל ולהכיר מסלול טיול שהוא פינת חמד צלולה ומקסימה, וחינמית לגמרי

WhatsApp Image 2022-06-07 at 18.50.25 הבניאס. צילמה: נעמה מנספלד

בין פינות טבע פראי וקסום תשכחו לזמן מה את העולם החיצון. שימו לב: המסלול הוא קווי ובדרגת קושי בינונית. לצד הנחל הזורם, בתוך קניון מתפתל בין אבני הבזלת תוכלו לראות גם טנק סורי הפוך מימי מלחמת ששת הימים שמזכיר לנו שלא תמיד הכל היה כאן פסטורלי.

בין עצי דולב ענקיים, תוך חציית הנחל על גשרי עץ תרגישו שאתם מגלים פינת חמד נסתרת שטרם הכרתם. מתחילים.

סימון שבילים ירוק יוביל אותנו במגמת ירידה אל אפיק הנחל, במפגש עם סימון שבילים שחור נפנה שמאלה ונרד במדרגות אל הטנק ההפוך, זהו טנק סורי מימי מלחמת ששת הימים שלקח חלק במתקפה על קיבוץ דן. תוך חילופי ירי עם הכוח המגן מקיבוץ דן, נסוג הטנק אחורה ונפל אל ערוץ נחל הבניאס ומאז הוא כאן.

הטנק ההפוך בבניאס. צילמה נעמה מנספלד

משם נעלה חזרה ונטפס על השביל השחור שיוביל אותנו במסלול.  לאורך הדרך יפתחו לפנינו חופות עצי דולב מזרחי ולצד רחשי המים המפכפכים, הנצבעים כחול טורקיז בבריכות הנקוות בנחל. זהו המקום המושלם לעצירה מנוחה והנאה מוחלטת מהנוף הקסום.

בהמשך הדרך נפגוש גשר שיוביל אותנו אל גדת הנחל הצפונית, המסלול האדום יקח אותנו לצד ערוץ הנחל בינות לסלעים ותחת צילם של עצי גדות נחלים גדולים כמו הדולב וער אציל הלא הוא התבלין – עלי דפנה.  אמנם המסלול ברובו כבר מאחורינו אבל אל תנוחו עדיין על זרי הדפנה.

הבניאס. צילמה: נעמה מנספלד

לאחר כרבע שעה של הליכה על השביל השחור, תופיע מצד ימין פניה חזרה אל ערוץ הנחל. נעבור מעל צינור גדול ושלט שינחה אל השביל האדום לעבר היישוב שאר ישוב, לשם פנינו מועדות. נחצה את הנחל שוב, הפעם על גשר ביילי, זהו גשר עשוי מוטות פלדה שהומצא בימי מלחמת העולם הראשונה ויתרונותיו בכך שהוא יביל, למרות שלא זז מכאן מאז שנבנה, כעת נלך על דרך אספלט סלולה עד לשער הצהוב של שאר ישוב, שם חנינו את הרכב המאסף.

נקודת מוצא: רחבת החניה של בית העלמין של קיבוץ שניר

נקודת סיום: רחבת חנייה במושב שאר יישוב

למסלול הטיול המלא >>