המלצת השבוע: מהנחל אל הים, נחל שקמה וחוף זיקים

26/07/2022

כל הנחלים זורמים אל הים, ואנחנו גם. זהו, אין ברירה. החום הגדול הגיע, איתו גם אוגוסט וחייבים לשלוף את התותחים הכבדים. עם כל הכבוד למעיינות ופינות מוצלות, כשזה באמת חם, יש רק אחד: ים.

נחל שקמה וחוף זיקים. צילום: קובי סופר
נחל שקמה וחוף זיקים. צילום: קובי סופר, נחל שקמה וחוף זיקים. צילום: קובי סופר

את המסלול הזה מומלץ לעשות בשעות אחה"צ הנעימות יותר, ולהקפיד על שתיה מרובה והגנה מהשמש, בכל זאת חום יולי – אוגוסט.

מסלול קצר, כיפי שייקח אתכם לבריחה מהרעש והבלאגן בחוץ ויעניק לכם שילוב מופלא של נחל שקט ורוגע, הזורם לים באחד החופים היפים בארץ, אנחנו מדברים על חוף זיקים ונחל שקמה שבשמורת טבע חולות זיקים.

שמורת טבע חולות זיקים, שהוכרזה במרץ 2022, מוגנת בפני כניסת כלי רכבי כדי להגן על ערכי הטבע שבה מפני הרס.

נחל שקמה וחוף זיקים. צילום: קובי סופר, נחל שקמה וחוף זיקים. צילום: קובי סופר

אם יש חוף שקרוב בהגדרה לתחושה שמעניקים חופי סיני, הרי זהו חוף זיקים, המצוי במערבה של שמורת טבע חולות זיקים ונחשב לחוף המוכרז הדרומי ביותר שבמישור החוף הישראלי. התחילו את המסלול בגשר וסיימו אותו בחוף.

כאן, בשעות הנכונות הרצועה החולית הרחבה והארוכה יחסית מבטיחה התבודדות ראויה וממושכת, שקט מהעולם החיצון וגם שלל אפשרויות לחדור אל עומק שמורת החולות של זיקים, ובה נוף הולך ונעלם של דיונות מרשימות ובוסתנים יפים ומבודדים.

השמורה שבעורף החוף מאכלסת חי וצומח אופייניים לבית הגידול החולי ולחוף הים – עדרי צבאים, מכרסמים כגרביל החוף וירבוע מצוי, קיפודי חולות, לטאות, צבים ונחשים לצד ציפורי שיר, דורסי יום ולילה ועוד. נכון, ברובם לא תבחינו בשעות היום, אך קל מאוד לחפש ולמצוא עקבות בחול.

האזינו בדרך  לפודקאסט שלנו על חיות הבר שאתם עשויים לפגוש >>

ומעבר לחוף עצמו, אם תצאו לטיול בשביל המסומן שבעורף החוף, תגלו אוצרות רבים – מאותן עקבות של בעלי חיים ועד בריכות מים גדולות ומפתיעות בצבע טורקיז, המצויות בתוואי נחל שקמה. הנחל ששוקם בידי רשות הטבע והגנים מוגן בפני כניסת רכבי שטח לשמורה כדי להגן על ערכי הטבע מפני הרס. כמובן שגם לכם יש חלק בכך שתדאגו להשאיר אחריכם שטח נקי וכמובן חובה ללכת על השבילים המסומנים בלבד. כאמור בעלי חיים רבים ובתי גידול נמצאים כאן ויחד עם ההנאה מהטיול נרצה לשמור גם עליהם.

המסלול הקצר כולל הן את חוף הים רחב הידיים והן את הדיונות הנושקות לו. בין אם התחלתם את הטיול בחוף ובין אם על תוואי נחל שקמה, כדאי לדעת כי הנחל, שמתחיל באזור הר חברון הוא נחל שטפוני, כלומר זורמים בו מים רק בעקבות אירועי גשם כבדים. בדרך כלל הנחל אינו מגיע לים אלא יוצר מעין לגונה. מי הטורקיז שמנצנצים בו כל השנה מקורם בנביעות של מי תהום גבוהים.

משני צדי ערוץ הנחל עולה צמחיית גדות נחלים. חוף זיקים, בהיותו כמעט בלתי מופרע, מהווה חוף חשוב להטלת הביצים של מיני צבי הים, המצויים בסכנת הכחדה. לכן ישנה חשיבות רבה לשמירה על האזורים שנותרו כשמורות טבע. מוזמנים לקרוא עוד על עבודת רשות הטבע והגנים לשמירה על צבי הים>>

לעתים רחוקות, בזמן שיטפונות ומספר ימים אחריהם, עשוי הנחל להגיע לים, ואז הדרך לדיונות שמצפון לנחל חסומה.

צועדים לצד הנחל, ופונים איתו לעבר הים, כאשר מצפון מתנוססות כל העת הארובות של תחנת הכוח רוטנברג. זהו יופי של טיול לחובבי דיונות וגם מקום מושלם לפיקניק. ילדים ייהנו להתגלגל בחול, למצוא מחבוא במעמקי בוסתנים או עצי שיקמה ענקיים, ואם אכן התחלתם בנחל שקמה, הטיול מסתיים בחוף זיקים רחב הידיים. מומלץ להמשיך ולצעוד צפונה לצד המים, עד לאזור תחנות הכוח, ולגנוב עוד שעה של ים ושקט לפני שחוזרים לשגרה.

רוצים להכיר עוד את המרחבים הפתוחים באזור שקמה, היכנסו לעמוד המרחב >> 

משך המסלול: כ-45 דק' עד 3 שעות לפי בחירתכם

דרגת קושי ואופי המסלול: קל, קווי

עונה מומלצת:  חורף סתיו, אביב. קיץ- בשעות אחר הצהרים

שימו בווייז: נחל שקמה

לעמוד מסלול הטיול המלא >>