המלצת השבוע: מים ונוף בשקט הגלילי - נחל צלמון

13/06/2023

אחד המסלולים היפים והפחות מוכרים, שמתאים כמעט לכל עונות השנה וזורם בנחת בצל העצים הוא נחל צלמון. בואו לתפוס פינת שלווה

נחל צלמון, צילום רחל אשכול
נחל צלמון, צילום רחל אשכול

טיול משפחתי נינוח, שמתאים לכל עונה. יש כאן בריכות יפהפיות וצלולות, נחל שזורם כל השנה, פינות חמד מוצלות, חרוב אחד עתיק וטחנות קמח מפעם. אם אתם בדרך צפונה, זוהי עצירה נהדרת להתרעננות, התרגעות ושלווה בחיק הטבע. אם לא, ובכן זו סיבה נהדרת להחליט לנסוע צפונה וולהכיר את פינת החמד הירוקה הזאת.

שנתחיל את המסלול? יצאנו לדרך

נחל צלמון מקבל בימים אלו את פני הסתיו ומשנה את פניו, ניתן להבחין בעלים הנושרים מטה ובאדמה שהופכת חומה, ומזג האוויר מתחיל להיות נוח יותר.

נחל צלמון, צילום רחל אשכול
נחל צלמון, צילום: רחל אשכול

בכניסה לשמורה יקבל את פנינו שלט מסודר עם מידע על האתר, ואף פעם לא מוקדם מידי להזכיר: אין להשאיר פסולת במקום. טרם צאתכם למסלול אנא הצטיידו בשקית זבל ואספו אותה אתכם ביציאה מהמסלול.

מיד עם תחילת דרכינו נגיע לגרם מדרגות וכבר ממנו נשמע את קול פכפוך המים הנובעים כאן ומגיעים מעינות רמיאל בואכה היישוב שפר שנמצא למרגלות הר מירון.

נחל צלמון נמנה עם הנחלים המעטים בגליל התחתון, הזורמים בכל ימות השנה. בעברו הגיאולוגי זרם נחל צלמון בבקעת חנניה לכיוון מערב. עם היווצרות שבר פקיעין והתרוממות החלק המזרחי של בקעת בית הכרם החל נחל צלמון לזרום דרומה לאורך קו השבר, וקטע הנחל שבתחום גן לאומי צלמון עובר בתוך השבר ממש. השבר קטע את רכס שגור לשניים – הר כמון ממערב והר חוזה ממזרח, ובקטע זה נחשפים בנחל סלעי קירטון וחוואר, שמהם בוקעים עינות צלמון.

מים זורמים בנחל צלמון תיכון. צילום: יעקב שקולניק
מים זורמים בנחל צלמון תיכון, צילום: יעקב שקולניק

נרד  בגרם המדרגות ונעשה דרכנו לשפיעה הראשונה מצד ימין בשביל, המסלול מסומן בכחול, ההליכה היא קצרה, כשעה נטו, אבל ברור שפה אנחנו ממליצים על עצירות נינוחות בין בריכה לבריכה. לאחר כ-2-3 בריכות  תוכלו להמשיך הלאה. לאורך הנחל פזורות 14 טחנות קמח, מרובן נותרו רק שרידים. חלק מהטחנות עדיין נראות בשטח, ויש מהן שפעלו עד לשנת 1948. מכאן השביל יורד בגדה השמאלית של הנחל ומגיע לעץ חרוב גדול בעל גזע מרשים,  מקום קסום למנוחה.

כ-30 מ' מאחורי עץ החרוב נמצאת מערה קמורת תקרה ובתוכה חצובים שלושה כוכים גדולים.

מהמערה עולה גרם מדרגות קצר לעץ חרוב גדול ואחר כך יורד אל שביל הנחל המסומן בצבע כחול. ליד הכניסה, מימין לשביל, משתרעת רחבת תצפית.

עוד הליכה קלה ובטחנת הקמח האחרונה שתפגשו המבשרת על סוף המסלול טחנת "משרעה" תוכלו להפרד מהנוף הגלילי הקסום ולהמשיך הלאה בדרככם, שימו לב כי יש לדאוג לאיסוף או להקפצת רכבים לנקודה זו- צומת מאגר צלמון, או לחילופין לחזור את המסלול הלא ארוך ברגל חזרה לנקודת ההתחלה, תכלס, עם כזה נוף ויופי, אנחנו ממליצים.

לפירוט המסלול המלא הכנסו כאן >> 

נקודת התחלה: רחבת החניה בכביש 804 , כ- 2.5 ק"מ מדרום לצומת רמה.

נקודת סיום: צומת מאגר צלמון בהקפצת רכבים או חזרה לנקודת ההתחלה

מה לשים בווייז: גן לאומי נחל צלמון

משך המסלול: בין שעה לשעתיים, קל, קווי.

שימו לב: יש להצטייד בשקית זבל לאיסוף הפסולת, לשבים ברגל לנקודת המוצא, אנא חזרו בנחל ולא לצד הכביש. ההליכה לצד הכביש מסוכנת מאוד. אין לשתות ממי הנחל והמעיינות ואין לרחוץ בהם. אנא, כבדו את רכוש החקלאים ואת שדותיהם.