נחל צלמון תיכון - המלצה למסלול טיול בגן לאומי נחל צלמון

שם כתב: יעקב שקולניק 18.02.2019
מים זורמים בנחל צלמון תיכון. צילום: יעקב שקולניק
עצי זית קשישים במסלול נחל צלמון. צילום: יעקב שקולניק
חורבת צלמון המצויה בלב נחל צלמון. צילום: יעקב שקולניק
: 3

אורך המסלול: כ-1.5 ק"מ.

משך המסלול: שעה עד שעתיים.


מסלול קווי, מתאים לכל המשפחה.


תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


תיאור המסלול

נקודת מוצא: רחבת החניה בכביש 804 (בין סימני ק"מ 7¬-8), כ- 2.5 ק"מ מדרום לצומת רמה.
נקודת סיום: מפגש השביל המסומן כחול עם כביש 804, כ-1.5 ק"מ מדרום לנקודת המוצא. יש לדאוג לרכב מאסף במפגש הנחל עם הכביש, במבואת הכפר סלאמה, או לחזור ברגל לנקודת המוצא.

 

השביל יורד לאפיק הנחל. הנחל מקיים פלג זורם כל השנה וצמחיית גדות עשירה. כאן אנו פוגשים את שרידי טחנת הקמח ראמייה, שהייתה שייכת לתושב הכפר ראמה. מכאן השביל יורד בגדה השמאלית של הנחל ומגיע לעץ חרוב גדול ובעל גזע מרשים – מקום ראוי למנוחה. כ-30 מ' מאחורי החרוב פוערת את פיה מערה קמורת תקרה ובתוכה חצובים שלושה כוכים גדולים .מרחבת החניה עולה גרם מדרגות קצר לעץ חרוב גדול ואחר כך יורד אל שביל הנחל המסומן בצבע כחול. ליד הכניסה, מימין לשביל, משתרעת רחבת תצפית. טחנת הקמח שלמרגלות המצפור נקראת טחנת סג'וריה, משום שבעליה היה תושב הכפר סג'ור.

בהמשך הדרך, בצידו המזרחי של האפיק, נראים קטעים של אמת מים העוברת על גשרונים. האמה הובילה מים לטחנות הקמח שפעלו בנחל. כשהשביל מגיע למקום שהנחל יוצר שתי בריכות רדודות ויפות כדאי להתבונן בגדתן הימנית. כאן צומחת חורשה של כ-15 עצים גבוהים, בעלי גזעים מחוספסים. אלה הם עצי בוקיצה (אולמוס) שעירה, עץ בר נדיר בישראל. במדרון המסולע הסמוך אליהם פורח באביב צמח נדיר אף הוא – מישויה פעמונית.

לקראת סוף המסלול נקרות בדרכנו עוד שתי טחנות קמח. אחת היא טחנת כראדיה – מבנה בן שתי קומות שהשתמר היטב. משם הנחל יוצר מהקניון לעמק רחב. הבדווים תושבי המקום מגדלים כאן בוסתנים המושקים ממי הנחל. הם מכנים את העמק בשם "משרעה", מילה הקרובה לשורש העברי שר"ע, כלומר משתרע או מתפשט. זה המקור לשמה של טחנת הקמח האחרת – טחנת משרעה, הסמוכה לכביש ומציינת את נקודת הסיום של הטיול.

הערות

  • לשבים ברגל לנקודת המוצא, אנא חזרו בנחל ולא לצד הכביש. ההליכה לצד הכביש מסוכנת מאוד!
  • אין להבעיר אש בתחומי השמורה.
  • אין לסטות מהשביל המסומן.
  • אין לשתות ממי הנחל והמעיינות ואין לרחוץ בהם.
  •  אנא, כבדו את רכוש החקלאים ואת שדותיהם.
  • הלינה בתחום הגן הלאומי אסורה.
  • הדיג אסור.

 

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.