המלצת השבוע: שלווה בעמק, בין גשרים וזרימות

26/04/2022

יש מסלולים שיש להם טיימינג, וזה אחד מהם.
דקה אחרי הפקקים של פסח ולפני החום הגדול של הקיץ נחל חרוד קורא לכם לבוא אליו אל אחד המסלולים הפחות מוכרים אבל בהחלט מרשימים שהוא צופן בחובו: טיול בין גשרים שרידי טחנות קמח קדומות ומים זורמים לאורכו של הנחל

נחל חרוד. צילום: רחל אשכול
נחל חרוד. צילום: רחל אשכול

המסלול הוא קל ומתאים למשפחות ודורש הקפצה או רכב בתחילתו ובסופו. אחת מנקודות העניין המרהיבות שבו הוא קניון הבזלת שיוציא מכם "וואו" ספונטני בשל מבנהו המיוחד והנופים הנשקפים ממנו.

טיפ נוסף שלנו: נסו לספור את מספר הגשרים שאתם רואים ומגיעים אליהם.

נחל חרוד. צילום: רחל אשכול
נחל חרוד. צילום: רחל אשכול

ההליכה מתחילה בגדה הצפונית של הנחל במקטע מטופח ויפהפה של נחל חרוד המכונה "שביל בן הגשרים", שביל סלול המנגיש את הנחל לציבור במסגרת פיתוח שבוצע על ידי רשות ניקוז ירדן דרומי ורשות הטבע והגנים, בשת"פ עם עיריית בית שאן ומועצה אזורית עמק המעיינות. השביל יוביל אתכם לחלק התחתון של נחל חרוד. מיד בתחילת מקטע זה, תפגשו טחנת קמח כפולת-ארובות מהתקופה הביזנטית ("תחנת התאומים", הקרויה כך בזכות שתי ארובות מים "תאומות" המצויות במרכזה) ומעט אחריה טחנה נוספת. כל אלו מעידים שהנחל היווה עורק חיים מרכזי באזור והמים שימשו להנעת אבני ריחיים ולטחינת קמח לרווחתם של תושבי המרחב. כמובן, הימצאותן של 30 טחנות בנחל שאורכו כ-32 ק"מ, מעידה על זרימתו השופעת.

זרימתו של הנחל אמנם תלווה אתכם לאורך כל המסלול אך המים אינם מיועדים לרחצה ולכן הקפידו לא להיכנס אליהם. בהמשך תפגשו את "הגשר הרומי הקטוע" הנשען על קמרונות אדירים, ומיד לאחר הגשר – השביל שעליו אתם פוסעים בגדה הדרומית מתחלף לשביל בטון אשר מוביל אתכם להליכה ממש קרוב למים המפכפכים, לצד עצי שיזף ואקליפטוסים המצלים על הצועדים ומנעימים את ההליכה. העליה לגשר הולכי הרגל הבא יהיה מלווה בציורי קיר המקשטים את קיר הבטון, עליהם ציירו בני נוער מעמק המעיינות ובית שאן ציורים ברוח העיר והעמק בהובלת האומן יואב דסה.

נחל חרוד. צילום: רחל אשכול
נחל חרוד. צילום: רחל אשכול

הגענו לקניון הבזלת שארכו כ-250 מטרים ונקודת התצפית הטובה מכל נמצאת בראש גשר ברזל גבוה, שניצב מעל הנחל. באזור מצויים שולחנות ונקודות צל, ומומלץ לקנח את הטיול בפיקניק אל מול תצפית נפלאה לעבר הרי גלעד.

אם באתם רעבים ואתם רוצים להתחיל בפיקניק עוד לפני המסלול תוכלו לעבור במעבר רגלי מתחת לכביש 7078 אל הצד המערבי של כביש  שם מחכה לכם  "פארק בית שאן נחל חרוד", הכולל גן שעשועים, שבילים, גשרים ופרגולות ושולחנות ישיבה לרווחת הציבור.

את הטיול תוכלו לסיים בביקור בגן הלאומי בית שאן, שמלא וגדוש בממצאים ארכיאולוגיים מרגשים ובמיצג לילי מיוחד במינו, או פשוט להמשיך לרבוץ בצל העצים וליהנות מהשקט שלפני בוא הקיץ.

נחל חרוד. צילום: רחל אשכול
נחל חרוד. צילום: רחל אשכול

לתחילת המסלול שימו בווייז "פארק בית שאן". מחניון על כביש 7078 בכניסה הצפון-מערבית לעיר בית שאן יורדים לחניה מסודרת מזרחית לכביש, בסמוך לגשר התורכי-רומי, "שביל בין הגשרים".

לנקודת הסיום בקניון הבזלת: מבית שאן נוסעים בכביש  71 עד לכיכר שמחבר לכביש 90, פונים בכיכר ימינה ומיד בצומת שמאלה ושוב שמאלה, לפי השילוט לקניון הבזלת.

מידע נוסף על המסלול תוכלו למצוא במסלולי הטיולים שלנו >>