המלצת השבוע: תל קצעה ויער אודם. כרכומים, פטריות וחיות אחרות

20/12/2022

בטיול הזה יש הכל: ירוק בעיניים, פריחה עונתית נהדרת, אוויר צלול ושקט מסביב ולחובבי הז'אנר, ומי בעצם לא חובב? עונת הפטריות שהופכת את המקום הזה ליער מהאגדות.

שמורת יער אודם
שמורת יער אודם, צילום: לילא איברהים

שמורת יער אודם היא גן עדן לאוהבי החי והצומח. בסתיו ובחורף צומחים בו מינים נדירים כמו כרכומים, סתווניות ורקפות יווניות. חיות בר רבות מוצאות את ביתן ביער, חזירים, תנים, זאבים, שועלים, דורבנים, גיריות ועוד, יוצרים ביחד מארג מזון בינות האלונים. את הנוף יצרו תהליכים געשיים, ועל כן זוהי אדמה מעולה לחקלאות, יעידו עצי הדובדבנים, התפוחים והשזיפים שמסביב.

המסלול הוא קל ונעים, ומתאים למשפחות וילדים יעופו עליו. יש גם תצפית נהדרת, ואם יתמזל מזלכם תראו את פריחת הכרכומים ופטריות מציצות אליכם בין העצים. חשוב מאוד לא לרדת מהשבילים המסומנים, זהו בית גידול עשיר למינים רבים של צמחים ובעלי חיים, כל ירידה מהשביל משמעותה פגיעה בו ובמארג האקולוגי שסביבו.

צילום: איילת וינר

המסלול מתחיל בהליכה בתוך יער האלונים ומשם ממשיך לראש תל קצעה בינות למטעי תפוחים. מראש התל שגובהו 1099 מ' נשקפת תצפית נוף מרהיבה לכיוון החרמון. התל עצמו הוא חלק  מתילי הגעש המאפיינים את רמת הגולן. זה המקום לתצפית יפה, לקחת אוויר וליהנות מהנוף הפנורמי.

פעילויות ומסלולים נוספים במיוחד לחורף מחכים לכם גם כאן >>

ממשיכים. יער אודם (יער מסעדה) הוא יער טבעי שבו שולטים אלון התולע ואלון מצוי, אך אפשר למצוא בו גם אלוני תבור ומיני עצים אחרים. ההליכה ביער בין העצים היא חוויה קסומה ומרגיעה, המאפשרת לנו להתחבר לטבע מחדש, וליהנות מכל היופי הזה. כאן תחדדו את המבט, וחפשו את הכרכומים היפים ואת הפטריות העונתיות שזה הזמן שלהן לצוץ בין העצים.

שמורת יער אודם, צילום: לילא איברהים

לכו בעקבות סימון השבילים הכחול, ולאחר עיקול קטן ימינה תכנסו ליער הסמוך למטע תפוחים קטן. השביל הקסום הזה עולה מתוך היער עד מפגש עם דרך עפר וסימון אדום. כאן נעזוב את הסימון הכחול (שחופף למעשה לשביל הגולן) ונפנה ימינה בעקבות הסימון האדום עד לכביש 98, שם נקודת ההתחלה של המסלול.

  • אורך המסלול: כ-1.5 ק"מ.
  • דרגת קושי : קל
  • משך המסלול: כשעה וחצי
  • מוקדי עניין: תצפיות נוף, פריחות
  • מה שמים בווייז: יער אודם

הערות: ההליכה מותרת בשבילים המסומנים בלבד. הסטייה מהשבילים אסורה.

לפירוט המסלול המלא >>

פעילויות מיוחדות לחנוכה  2022 >>