הג'ובה הגדולה כרכומים סתווניות ובור אחד מסתורי - המלצת השבוע

22/11/2022

זה בדיוק הזמן לטיול קצת אחר, של סתיו, ביער הכי צפוני במדינה. כרכומים, סתווניות ובור מסתורי ועצום על רקע נופי הגולן, בטיול קצרצר בג'ובה הגדולה שבתוך שמורת יער אודם.

סתווניות
סתווניות, צילם עמיחי גלעדי

הג'ובה הגדולה היא תופעת טבע געשית מיוחדת אשר יצרה בור טבעי ענק עשוי קרקע בזלתית בעומק של כ-60 מטרים וקוטר של כ-200. הג'ובה הגדולה נמצאת ביער אודם ומזמינה אליה כל מי שמעוניין בתופעות וולקניות מיוחדות וביער קסום לבילוי משפחתי.

אז איך נוצרה הבריכה העמוקה והמסתורית הזו? ישנן חילוקי דעות ורקע אפוף מסתורין בנוגע לדרך בה נוצרו הג'ובות. מה שמוסיף למסתורין ההיווצרות הוא העובדה שהסתכלות על כלל 23 הג'ובות מראה שהן מסודרות בקו הגיוני רציף בדומה לפריסת הרי הגעש בגולן, על ציר צפון מערב – דרום מזרח.

תופעה מיוחדת זו נחקרה רבות על ידי גאולוגים וההסבר הרווח להיווצרותה הוא של ד"ר דורון מור, חוקר הגאולוגיה הישראלי הראשון של הגולן. על פי הסברו הג`ובות הן תוצאה של פליטת גז וולקני מן העומק, שיצר התפוצצות עזה של גז ללא חומר מוצק או נוזלי ועל כן הממצא היחידי שנותר בשטח הינו הבור שנוצר מאפקט ההדף.

הג'ובה הגדולה, צילום עמיחי גלעדי

תיאוריה אחרת אומרת כי הג`ובות הן למעשה גופי מים או שלוליות גדולות שנלכדו מתחת לזרם לבה ובעקבות החום הרב המים הפכו לגז ויצרו חלל גדול שתקרתו נשברה והתמוטטה. כך או כך, מדובר בתצפית נהדרת ובמסלול נעים וכיפי עם פריחה מקסימה.

המסלול מתחיל ממגרש החנייה משם יורדים אל שביל אספלט מסומן שחור, עוברים גדר שמטרתה למנוע מבקר לעלות על השביל והולכים בצילם של אלונים לתוך חורש טבעי וקסום.

בעונת הסתיו יש כאן פריחת כרכומים וסתווניות בצדי הדרך ובחורף פורחות רקפות צבעוניות. ממשיכים עם השביל עד לנקודת התצפית על הג'ובה, שם ניתן להתרשם מגודלו ועוצמתו של בור שכזה, ומכאן ממשיכים את הדרך בשביל עד החזרה למגרש החנייה.

למסלול המלא >>

  • משך ואורך המסלול: כ-ק"מ, כחצי שעה
  • אופי המסלול: קל, מעגלי, נגיש
  • מה שמים בווייז: הג'ובה הגדולה