הסתיימה פריחת אירוס הביצות בשמורת הטבע אחו נוב

08/03/2015

שמורת הטבע אחו נוב היא מקלט לצמחים נדירים הצומחים במקומות לחים, ובהם אירוס הביצות. רשות הטבע והגנים הכשירה בשמורה שביל טיול המאפשר גם לאנשים עם מוגבלות ליהנות מהפריחה העשירה

אירוס הביצות - נוב - צילם אמנון נחמיאס
אירוס הביצות - נוב - צילם אמנון נחמיאס, אירוס הביצות - נוב - צילם אמנון נחמיאס

שמורת הטבע אחו נוב נמצאת בין היישובים נוב וחספין שבדרום רמת הגולן, בצד כביש 98. השמורה משתרעת על פני כ-760 דונמים, והיא משמרת בית גידול של אחו לח

אירוס הביצות

האזור הוא ביצה רדודה שנוצרה בשל נביעות מים עונתיות הזורמות אל מישור בזלת חסר ניקוז. בזכות מגוון בתי הגידול צומחים בשמורה מיני צמחים רבים, ובהם מינים נדירים מאוד. לאחר עונת הגשמים המים בביצה הולכים ומתמעטים, עד שבתחילת הקיץ היא מתייבשת כמעט לחלוטין.

בחודשים דצמבר-ינואר מתבשמת השמורה מהניחוח העז שמפיץ הנרקיס המצוי, ובפברואר מתהדרת שמורת אחו נוב בפריחה המרהיבה של אירוס הביצות היוצר באחו נוב ריכוז פריחה גדול. זוהי תופעת טבע מרשימה לא רק בגלל הפרחים הגדולים והיפים, אלא גם משום שמין זה נמצא על סף ההכחדה בישראל. בעבר היה הצמח נפוץ באדמות הכבדות והמוצפות של השרון ועמק יזרעאל, אך רוב השטחים האלה נוקזו ואינם קיימים עוד כביצות.

בבריכות העמוקות צומחים צמחי מים אופייניים כגון בוציץ סוככני, ורוניקת המים ועדשת המים הגיבנת. עם המינים הנדירים נמנים רומוליאה סגלולית, דמסון כוכבני ונורית קושטא. באחו צומחים מינים אנדמיים (בלעדיים) לישראל כגון דבקה זנובה, טופח דביק, מרוות איג, מסרק ארצישראלי וצללית הדורה והתגלה טופח גולני – מין חדש למדע.

פריחת הנרקיס המצוי, אירוס הביצות ופריחתם של מיני צמחים אחרים מושכת לשמורה מבקרים רבים. רשות הטבע והגנים הכשירה בשמורה שביל נגיש לאנשים עם מוגבלות שאורכו כקילומטר אחד, והוא מסתיים כ-200 מ' מצפון לנקודת ההתחלה. בנקודת הסיום נמצאת חניית נכים.

אנא, שמרו על המקום. הקפידו שלא לסטות מהשביל המסומן, גם לא לשם צילום, ומובן שאין לקטוף צמחים בתחום השמורה.