לראשונה מזה 30 שנה: מופע לילי חדש במצדה

מאת: צביקה צוק - ארכיאולוג רשות הטבע והגנים 29/04/2019

רשות הטבע והגנים השיקה ב-19.3.2019 מופע לילי חדש במצדה, בהשקעה של 10 מיליון ₪ - מדובר באחת מהקרנות החוץ הגדולות בעולם והיחידה מסוגה בישראל.

מיצג מצדה - גדעון שרון.jpg
מיצג מצדה - גדעון שרון.jpg, מיצג חדש במצדה - צילום גדעון שרון

אתר התיירות הפופולארי בישראל השיק מיצג בינלאומי חדש המוקרן על גבי הצלע המערבית של הר מצדה, תוך שימוש באמצעי המחשה טכנולוגיים חדישים ומתקדמים ובאפקטים ייחודיים של קול ואור.

שאול גולדשטיין, מנכ"ל רשות הטבע והגנים: "ללא ספק מדובר במופע כמותו טרם נראה בארץ"

גן לאומי מצדה, הנחשב לאתר הפופולארי ביותר בישראל, עם כמיליון מבקרים בשנת 2018, הציג לראשונה מופע לילי חדש, מרהיב ורב-חושי שמוקרן לקהל הרחב על גבי הצלע המערבית של המצדה, באמצעי המחשה ומולטימדיה טכנולוגיים חדשניים. זה הוא אתר דגל של רשות הטבע והגנים, אליו מגיעים מרבית התיירים המבקרים בארץ, כל תלמידי בתי-הספר בישראל ומאות אלפי מבקרים נוספים, ביניהם משפחות, קבוצות ובודדים.

החיזיון האור-קולי הראשון, שהושק לפני 30 שנה, היווה מוקד משיכה אטרקטיבי לקהל במשך למעלה מחצי יובל, ובשנים האחרונות נוצרו ציפיות של הקהל למופע חדשני וטכנולוגי המתאים יותר לימינו. אלו הובילו להשקעה במופע לילה חדשני ומיוחד במינו עבור המבקרים. ה"מסך" עליו מוקרן המופע הינו הר מצדה בכבודו ובעצמו. במופע נעשה שימוש בטכנולוגיית Video-Mapping וכן באמצעי אור וקול מתקדמים. התוצאה היא מיצג ברמה בינלאומית, המשלב אלמנטים של שיתוף הקהל באמצעות צמידים צבעוניים. בצד המערבי של הר המצדה, קיימים מספר מתחמים להעשרת ידע לאורך השביל המוביל אל המופע: סככה ובה הצצה אל מאחורי הקלעים של החפירות הארכיאולוגית במצדה וכן שני מתחמי שמע עם סיפור המצור של הצבא הרומי וסיפורו של הורדוס.

מיצג מצדה -צילם גדעון שרון.jpg, מיצג מצדה -צילם גדעון שרון

פסקול "מצדה משקיעה לזריחה" נכתב והולחן במיוחד על ידי המוזיקאי שלמה גרוניך, וחלק מהשירים מבוצעים על ידי הזמרים הראל סקעת ולירז צ'רכי. במופע עשרות שחקנים, ניצבים, תזמורת ומקהלה סוחפת המפיחים חיים בסיפור מצדה ובגיבוריה.  לדברי שאול גולדשטיין, מנכ"ל רשות הטבע והגנים: "הגן הלאומי מצדה הוא אחד האתרים הארכיאולוגיים החשובים בישראל. כשעלה הצורך להפיק מופע חדש, האתגר המרכזי היה כיצד לספר סיפור בן אלפיים שנה באופן שישרוד את שיני הזמן ויהיה רלבנטי לקהל של ימינו. המטרה שלנו היא לגרום למבקר בן זמננו לחוש כי גם לו יש חלק בסיפור שקיעתה וזריחתה של מצדה. הפתרון היה להפיק הקרנת חוץ מהגדולות בעולם בהקרנה על גב ההר, שמייצרת אפקט "וואו" מצד הקהל. המופע הענק ממחיש היטב את התקופה בשילוב אנימציות מחשב, טכנולוגיות חדשניות ואפקטים ייחודיים של תאורה יוצאת דופן. ללא ספק מדובר במופע כמותו טרם נראה בארץ."

במופע "מצדה משקיעה לזריחה" מקום לעד  1,500 איש בישיבה וניתן לצפות בו בשפות עברית, אנגלית ורוסית. הוא מוקרן בימים ג' וה' (בשעות 20:30 או 21:30) במחיר 50 ₪ למבוגר ו-40 ₪ לגיל 18-5. במקום חניון לילה גדול ומאובזר, המאפשר לבלות את הלילה במקום ולמחרת לעלות למצדה לצפייה בזריחה מרהיבה. המופע החדש תוכנן ובוצע על ידי חברת "בריז קריאייטיב" העוסקת בתכנון ובהקמה של מוזיאונים ומרכזי מבקרים.

ניתן להזמין מופעים ייחודיים בימים ראשון, שני ורביעי.

חייגו masadaevents@npa.org.il   08-9959333

לפרטים נוספים – הקישו כאן