מיגורו של הצמח הפולש גומא מניפני משמורת הטבע עין פרת

19/10/2014

הגומא המניפני הובא לישראל ממזרח אפריקה כצמח נוי. הצמח יוצר גושים צפופים הדוחקים את הצמחייה המקומית והוכרז במדינות רבות בעולם כמין פולש

שמורת טבע עין פרת. צילם איגור קובליוב
שמורת טבע עין פרת, איגור קובליוב

בשמורת הטבע נחל פרת

גדל הגומא המניפני, שהוא עשב רב-שנתי בגובה 50 180 ס"מ, קירח לגמרי, בעל קנים עבים וזקופים.

הגומא המניפני

מין זה גדל בבתי גידול לחים, כגון גדות נחלים או ביצות. הוא מתרבה באמצעות ציפת חלקים מקני שורש הניתקים מצמח האם ונישאים על גבי המים הזורמים למקומות חדשים בהם הוא משתרש. דרך הפצה זו מאפשרת לגומא המניפני פיזור מהיר במרחב.

הגומא המניפני אינו מין ישראלי. הוא הובא לישראל ממזרח אפריקה כצמח נוי ונשתל בגינות רבות. הגומא המניפני התבסס במדינות אחרות והוכרז כמין פולש במקומות רבים בעולם, כמו למשל בדרום ארצות הברית, במקסיקו, באיים הקריביים, בהוואי, באוסטרליה, בניו-זילנד ובעוד ארצות.

הצמח יוצר גושים צפופים מאוד הדוחקים את הצמחייה המקומית ובכוחו לשנות לגמרי את אופייה של צמחיית גדות הנחל במקומות שהוא פולש אליהם.
מאחר שבתקופה האחרונה השתרש הגומא המניפני בשמורת נחל פרת, החלה הרשות לפעול לעקירתו מן השמורה. עקירת הצמח נעשית באופן ידני מן השורש או בעזרת מחפר ובלא כל שימוש בחומרי הדברה כימיים. לאחר העקירה הרשות משקמת את צמחיית גדות הנחל הטבעית על ידי שתילת מיני צמחים מקומיים האופייניים לשמורה.