מפת פריחת האביב

01.01.2018

טיולים צבעוניים בטבע

סלייד פרחי אביב 1176.jpg
סלייד פרחי אביב 1176.jpg

לחצו כאן – למפה אינטראקטיבית של  פרחי הבר ובה מידע על 15 מיני פרחים מוגנים ברחבי הארץ.

צמחיית ישראל כוללת מגוון עצום של מינים, והיא ידועה בעולם כאחת המדינות שיש בה ריכוז מינים גדול ביחס לשטחה. למשל, בכל קילומטר רבוע בישראל יש יותר מינים של צמחים מאשר בכל קילומטר רבוע בשטחן של צרפת, אנגליה, איטליה והולנד גם יחד. הצמחייה עשירה הודות למיקומה של הארץ במפגש בין שני אזורי אקלים ושלוש יבשות – אסיה, אירופה ואפריקה.

חלק מצמחי ישראל הוכרזו ערכי טבע מוגנים. אלה הם מינים שאסור לפגוע בהם בכל מקום שבו הם מצויים. רשות הטבע והגנים היא האחראית לעדכון רשימת ערכי הטבע המוגנים מדי כמה שנים. בפעם האחרונה עודכנה הרשימה בשנת 2019 והיא כוללת מגוון רב של צמחים, רובם פרחים, עצים וצמחי תבלין. לאחרונה גם התפרסם הספר האדום של צמחים הנמצאים בסכנת הכחדה, לדוגמה אדמונית החורש ושושן צחור.

כמה מהפרחים, כמו כלנית מצויה ורקפת מצויה, נפוצים מאוד בזכות מעמדם כפרחים מוגנים. מעמד זה עוזר לא רק בשמירתם מפני הכחדה אלא בשימור של מרבדי מינים אלה ואחרים הגדלים באזורים מוגדרים בטבע. אנחנו ברשות הטבע והגנים מודעים לחשיבותה של התגייסות הציבור לשמירה על מינים מוגנים אלה ומשקיעים מאמץ רב בחינוך ובהגברת מודעותו לנושא. הצמחים המוגנים מהווים סמל לשמירת הטבע בארץ וההצלחה בשימורם מפורסמת בארץ ומהווה מודל לשימור בכל העולם. זוהי הצלחה חינוכית אדירה. לא פעם מבקרים מחו"ל משתאים בראותם מרבדי פרחים בשטחים הפתוחים המובילים לאזורים האורבניים, מרבדים שלא היו שורדים כמעט בשום ארץ אחרת בעולם.

האביב בפתח, ומרבדי הפריחות, מקושטים ומרהיבים, מצפים לביקורם של המוני המטיילים. נהנה כולנו מהנוף –ולא נקטוף.

על קצה העלה | מילון מונחים קצר

גיאופיט: צמח בעל איבר אגירה (למים או למזון) המצוי מתחת לפני הקרקע. איבר האגירה מאפשר לו לשרוד מתחת לפני השטח בעונה שאינה מתאימה לצימוח בישראל זהו הקיץ החם והיבש, ובארצות הצפוניות – החורף הקר . איבר האגירה נושא ניצני התפתחות המאפשרים לו להתחדש בעונה המתאימה. מבין איברי האגירה אפשר למנות את האיברים הבאים:

בצל: מורכב מגלדים שהם בסיסי עלים מעובים.

פקעת: גבעול או שורש מעובה, בעל רקמה אחידה ללא גלדים.

קנה שורש: גבעול הגדל אופקית מתחת לפני הקרקע.

צמח חד-שנתי: צמח המסיים את מחזור חייו בעונה אחת – נובט, גדל, פורח, מייצר זרעים ומת.

צמח רב-שנתי: צמח המתקיים במשך שנים מספר.

👈🏽👈🏽 למידע על תחנות המידע שיפעלו ב 2022 >>

👈🏽👈🏽 על פרחי הבר וצמחים בסכנת הכחדה >>


👈🏽👈🏽 
למפת הפריחה בקובץ PDF- לחצו כאן