נתפס חשוד בסחר של 50 שקי זעתר במשקל כולל של כשני טון

21/05/2014

פקחי רשות הטבע והגנים תפסו חשוד בסחר של 50 שקי זעתר במשקל כולל של כשני טון סמוך למושב מטע.

שקי זעתר במשקל כולל של כשני טון סמוך למושב מטע
שקי זעתר במשקל כולל של כשני טון סמוך למושב מטע

במבצע אכיפה של פקחי יו"ש של רשות הטבע והגנים ובעזרת כוח מתמידים של מג"ב מטה יהודה, שהתקיים ביום שני בלילה (19.5.2014) סמוך למושב מטע (מועצה אזורית מטה יהודה), נתפס חשוד תושב מזרח ירושלים כאשר ברכב ההסעות שלו נמצאו כשני טון זעתר שנקטף באופן לא חוקי משמורות טבע ושטחים טבעיים נוספים.

אודות התפיסה

הזעתר שנתפס היה נקי ומוכן להפצה בשווקים ביו"ש ומחוצה לו. ככל הנראה הזעתר נקטף באזור מודיעין, שעלבים, בקוע וקיבוץ הראל.

תעשיית קטיף וייצוא הזעתר הבלתי חוקי מגלגלת בשנה מאות אלפי שקלים. הזעתר מיוצא מישראל גם למדינות שכנות ולא נמכר רק לשוק המקומי. שיטת העבודה היא בדרך כלל חוליות של סוחרים אשר קוטפים את הזעתר, מייבשים אותו בערימות, דשים (מפרידים עלים מגבעולים) ומעבירים לשקי זעתר "נקי".
מסליקים את השקים בשטח ורכב מגיע ומעמיס אותם בשעות לילה מאוחרות. פקחי הרשות עוסקים במרדף בלתי פוסק אחרי הסוחרים הללו במהלך עונת הקטיף מהאביב ועד אמצע הקיץ. לאורך העונה מבצעים הפקחים סריקות ומנסים לאתר את השקים, הערימות וסימני הקטיף של הזעתר בשטח.
החשוד עוכב לחקירה ויוגש נגדו כתב איזום בקרוב.

לדברי און ולנסי, ממונה אכיפה במחוז מרכז של רשות הטבע והגנים

"במבצע האכיפה הלילי שהתקיים שלשום נמצאו כשני טון זעתר בשווי של כארבעים אלף ש"ח. זעתר הוא ערך טבע מוגן ולכן אסור לסחור בו ללא היתר.
לצערנו הקנסות שהסוחרים הללו מקבלים על עבירות מסוג זה הם אלפי שקלים בלבד. אנו נמשיך להילחם בתופעת הסחר הלא חוקי בערכי טבע מוגנים ולפעול במספר מישורים על מנת למגר את התופעה הזו שגורמת לנזק לטבע ולאדם".