עונת החפירות של קיץ 2020 בסוסיתא- בצל הקורונה

מאת: ד"ר מיכאל איזנברג וד"ר ארלטה קובלבסקה, המכון לארכיאולוגיה, אוניברסיטת חיפה 01/10/2020

במהלך שנת 2020, בצל מגפת הקורונה ואיסור כניסת תיירים וחופרים מחו"ל, לא התקיימה עונת חפירות שנתית כסדרה. הצוות המקומי ומתנדבים בודדים מהאזור, אשר מנו בסך-הכול כתריסר משתתפים, התרכזו בשטח חפירה בודד בנקרופוליס שבאוכף סוסיתא. החפירה נמשכה 20 ימים.

שטחי החפירה המרכזיים באוכף סוסיתא. צילם: מיכאל איזנברג
שטחי החפירה המרכזיים באוכף סוסיתא, צילם: מיכאל איזנברג

פעילות השימור התקיימה כסדרה על ידי יאנה ויטקלוב, משמרת מטעם רע"ת. היא ניהלה את פעולות השימור בסיוע משתתפים אחדים במהלך כל העונה בשטח 'הכנסייה השרופה', שנחפרה בשנה שעברה, ובשטח החדש באוכף.

נקרופוליס האוכף צמוד למגרש החניה החדש בכניסה לסוסיתא ולכן הניהול הלוגיסטי היה נוח והדבר הקל מאוד על חפירה בכוח-אדם כה מצומצם. בשנים האחרונות, בין העונות המרכזיות, נערכה חפירה במסגרת ימים בודדים בשני מאוזוליאה צמודים: 'מאוזוליאום האריה' שחפירתו הסתיימה ב-2019 ו'מאוזוליאום הפרחים' שחפירתו החלה ב-2020.

צידו הדרומי של אוכף סוסיתא. מבט מערבה אל הכינרת -פברואר 2020

המבנה נמצא בצמוד וצפונית לקיר המתחם של 'מאוזוליאום האריה'. מסגרת הבזלת של ארבעת קירותיו נחשפה והתברר כי הוא שרד באופן מאכזב ביותר. מידותיו 5.4×5.5 מ', ועשרות מפריטיו האדריכליים נתגלו במילוים ובמדרון ממזרח. המבנה וכל הפריטים עשויים בזלת במלאכת שטחי החפירה המרכזיים באוכף סוסיתא  עיבוד משובחת.

למעשה, זו איכות העיצוב הטובה ביותר בבזלת המוכרת לנו במרחב. הפריטים השונים מאפשרים לשחזר כמעט את כל חלקיו של המבנה בעל שלוש הקומות. נראה, כי הוא דמה בעיצובו למונומנט 'יד אבשלום' בנחל קדרון בירושלים, אך היה קטן ממנו במעט, וכמובן בנוי ולא חצוב. ממערב למבנה נחשף באתרו סרקופג העשוי מאבן נארי מקומית. צידו הפונה לדרך הראשית מעוטר בשני ראשי אריות האוחזים בפיהם טבעת, ועליהן נכרך זר. אין בידנו עדיין אפשרות לתארך את 'מאוזוליאום הפרחים' באופן מדויק ונוכל להציע לפי שעה את שלהי המאה הא'–מאה ב' לספירה כזמן הקמתו, וקריסתו ברעש של  363 לספירה.

מאוזוליאום הפרחים בסוסיתא, תצלום רחפן מיושר

 

שחזור חלקי של חוליות פינה של אומנה אחוזה מ מאוזוליאום הפרחים, שחזור חלקי של חוליות פינה של אומנה אחוזה מ מאוזוליאום הפרחים
קטעי אפריז מונחים על קטע הארכיטראב הראשון שנתגלה ב'מאוזוליאום הפרחים'. שתיים מתוך ארבע מטופות הפרחים (על שמן כונה המבנה) שנתגלו עד כה., קטעי אפריז מונחים על קטע הארכיטראב הראשון שנתגלה ב'מאוזוליאום הפרחים'. שתיים מתוך ארבע מטופות הפרחים (על שמן כונה המבנה) שנתגלו עד כה.

סדרת מסדי קבורה בנקרופוליס האוכף

סדרת מבנים דמויי מגדל זוהתה כבר לפני כעשור לאורך צידה המזרחי של הדרך הנמשכת לאורך האוכף, בשטח נקרופוליס האוכף, אך עתה היא נחשפה לראשונה. המבנים התבררו כתריסר מסדים גדולים שנבנו במרווחים של כמטר האחד מן השני. מידותיהם כ-5X5.5 מ' וגובהם המקורי ודאי התנשא לכדי 4 מ'.

המסדים נבנו בבנייה יבשה ומלאה מאבני גזית גדולות הנושאות סיתות שוליים וזיז במרכזן. המסדים שימשו להצבת סרקופגים על פניהם השטוחים. הם נבנו ונמכרו ביוזמת הפוליס לעשירי העיר שיכלו להרשות לעצמם רכישת מונומנט קבורה משפחתי לצד הדרך הראשית. מסדי קבורה המיועדים לשאת מספר סרקופגים נדירים בעולם הרומי. דומים להם קיימים בהירפוליס אשר באסיה הקטנה, בצפון אפריקה ומעט בסוריה. אולם, סדרה מתוכננת היטב מעין זו היא היחידה הידועה עד כה בעולם הרומי.

מתחת למסדי הקבורה נמצאה מערכת פירים ותעלה חצובה שבתחתיתה צינור חרס אשר חוזק במלט ואבני סגירה בכדי לעמוד בלחץ המים. מערכת מים זו לעיר סוסיתא מתוארכת לשלהי התקופה ההלניסטית. עם יציאתה משימוש והחלפתה בצינור האבן המפורסם בעל חוליות הבזלת, לא נזקקו עוד לשטח זה ובנו עליו את מסדי הקבורה. מטר אחד ממזרח למסדי הקבורה נתגלתה התעלה החצובה שקלטה בעבר את מאות חוליות הבזלת של צינור הלחץ. כפי שהוערך בעבר, החוליות נלקחו לשימוש משני בתקופה האומיית, ורק שרידי החוליות נותרו סביב התעלה. הרושם הוא שמסדי הקבורה ומערכת הלחץ המבוססת על חוליות הבזלת נבנו כמפעל בנייה אחד תוך הגדרת השטח כציבורי ושמירה עליו מפני בנייה פרטית כלשהי. הבנייה התרחשה סביב ראשית המאה הא' לספירה.

תריסר מסדי הקבורה בנקרופוליס האוכף ולצידם שני המאוזוליאה., תריסר מסדי הקבורה בנקרופוליס האוכף ולצידם שני המאוזוליאה.
אחת מחוליות הבזלת בסוסיתא