הגן הלאומי סוסיתא נפתח לקהל הרחב

29/03/2023

שלל ממצאים ארכיאולוגיים ותצפית מרהיבה לכנרת:

גן לאומי סוסיתא, צילום: אלדד פלד
גן לאומי סוסיתא, צילום: אלדד פלד

הגן הלאומי סוסיתא נחנך היום (ד' 29.3.2023) ונפתח לקהל הרחב בטקס מרשים ומרגש שהתקיים בראשות השרה להגנת הסביבה, עידית סילמן, שר המורשת, הרב עמיחי אליהו, ראש מועצה אזורית עמק הירדן, עידן גרינבאום, ראש המועצה האזורית גולן, חיים רוקח, רעיה שורקי, מנכ"לית רשות הטבע והגנים, שהגן נמצא בניהולה ובכירים ואורחים נוספים מהארגונים השונים שהיו שותפים לשימורו ופיתוחו לאורך השנים.

הגן הלאומי סוסיתא, הנמצא על גבעה במורדות הגולן, מזרחית לכנרת ומול קיבוץ עין גב, משמר שרידים מפוארים של העיר הקדומה היפוס (סוס ביוונית) ובעברית סוסיתא.

היסטוריה וארכיאולוגיה

העיר הקדומה, ששמה מרמז על קשר לסוסים, התפתחה כבר מהתקופה ההלניסטית (החל מהשנים 250 לפני הספירה לערך), הגיעה לשיאה בתקופות הרומית והביזנטית והמשיכה להתקיים גם לאחר הכיבוש המוסלמי עד שנחרבה ברעש אדמה אדיר בשנת 749 לספירה. לאחר שנחרבה לא יושבה מחדש.

במהלך 20 השנים האחרונות נערכו באתר חפירות ארכיאולוגיות על ידי משלחת החפירות של אוניברסיטת חיפה, בתחילה בראשותו של פרופ' של ארתור סגל ולאחר מכן  ד"ר מיכאל איזנברג וד"ר ארלטה קובלבסקה. לאורך כל השנים הללו נעשו במקביל לחפירות עבודות שימור ופיתוח בהתאם לתכנית אב שהוכנה על ידי רשות הטבע והגנים, שמטרתה הכשרת האתר לביקורי קהל. זאת תוך התבססות על ציר מרכזי להולכי רגל, הדקומנוס מקסימוס העתיק ודרכו ביקור בכל המתחמים השונים.

המבקרים בגן הלאומי יוכלו לחוות ולהתרשם משלל ממצאים ארכיאולוגיים מרשימים במיוחד מהתקופות הרומית והביזנטית בהם הפורום, כיכר העיר המרכזית, מאגר מים ענק במרכז הפורום, שרידים של בזיליקה מפוארת ואודאון (תאטרון קטן מקורה). בנוסף גם משרידים של שמונה כנסיות, שהגדולה מתוכן היא קתדרלה שצמוד אליה בפטיסטריום – מבנה המיועד לטקסי הטבלה לנצרות. בקתדרלה עדויות לרעידת האדמה הגדולה שהחריבה את העיר בשנת 749 לספירה.

מורשת

שכבה נוספת באתר מספרת את הסיפור המרתק של כיבוש סוסיתא על ידי חברי קיבוץ עין גב במלחמת העצמאות ואחזקת המקום לאחר מכן על ידי חיילי צה"ל, מחופשים לשוטרים, שהגנו על המקום מול הצבא הסורי עד למלחמת ששת הימים. במסגרת זו ניתן לחוות ולהתרשם בגן הלאומי מעמדות הגנה ובונקרים, שרידי רכבל שהעביר אספקה לחיילים שעל ההר וכמובן תצפיות נוף מרהיבות לכל האזור ובעיקר לכנרת.

עבודות שימור ופיתוח

במסגרת עבודות הפיתוח הוכשרו באתר גם שני מבנים צהליים היסטוריים בהם הדרומי – המשמש כמרכז מבקרים, שירות וסרט המחשה על  סוסיתא העתיקה, והצפוני – המתרכז בסיפור עין גב וסוסיתא בעת החדשה.

עבודות השימור והפיתוח נעשו בהובלת רשות הטבע והגנים בשיתוף פעולה עם המועצה האזורית עמק הירדן, חברי קיבוץ עין גב, משרד התיירות, משרד המורשת, רשות העתיקות, המשלחת הארכיאולוגית של אוניברסיטת חיפה וכן נתיבי ישראל,  שהכשירו את דרך הגישה לאתר ממש לקראת הפתיחה, לאחר שנים רבות שהיה סגור.

סוסיתא, צילום ברק ברעם, רשות הטבע והגנים
סוסיתא,, צילום ברק ברעם, רשות הטבע והגנים

השרה להגנת הסביבה עידית סילמן: ״היום עוד גן לאומי מונגש לכם הציבור הישראלי. אני מודה לרשות הטבע והגנים על הובלת הפרויקט. אני גאה לעמוד בראשות משרד שהוא המאחד והמחבר בעיקר בימים אלה ושרשות הטבע והגנים הוא חלק ממנו. הטבע, משאביו ויופיו הוא של כולנו.

"דווקא בימים אלו זה הזמן להעצים את אהבת הארץ והמדינה ע"י טיול במרחביה. אני מזמינה את כל עם ישראל לצאת בחג הפסח ולהגיע לאתרי רט״ג בכלל והגן החדש בסוסיתא בפרט״.

שר המורשת, הרב עמיחי אליהו: ״משרד המורשת נמצא פה לטובת אזרחי ישראל וגאה להיות חלק מפרויקט השדרוג והפיתוח של הגן הלאומי סוסיתא. הגן הלאומי המרהיב המשקיף אל עבר הכנרת, מספר סיפורים רבים בתולדות העם שלנו, מימי בית שני ועד למלחמת העצמאות. אני מזמין את כל עם ישראל לטייל ולבקר באתרי המורשת ברחבי הארץ ולחוות את ההיסטוריה והמורשת של העם הנפלא הזה באופן בלתי אמצעי. מאחל לכולם חג פסח שמח וכשר״

לדברי רעיה שורקי, מנכ"לית רשות הטבע והגנים, "אנו מתכבדים ומתרגשים לפתוח גן לאומי חדש לקהל המבקרים הישראלי , שעתיד גם להפוך למוקד ביקור משמעותי של תיירים מכל העולם ובכך יתמוך רבות בתיירות המקומית.  פתיחתו מתאפשרת בזכות עבודות שימור ופיתוח נרחבות שהובילה רשות הטבע והגנים בשיתוף גופים נוספים בהשקעה של כ-30 מיליון ₪. מדובר באחד הגנים הלאומיים היפים והמיוחדים בישראל ואני מזמינה את הציבור הרחב לבוא וליהנות מערכי המורשת שהוא משמר, יופיו וייחודו".

הכניסה לגן הלאומי סוסיתא ללא תשלום עד סוף חודש אוגוסט 2023

 

גן לאומי סוסיתא - צילום אלדד פלד
גן לאומי סוסיתא, צילום: אלדד פלד

 

קטגוריות

גני שמורה קשורים