הטבע פורח - סיורים מודרכים

12/02/2022

כולם מתכוונים להיות השבוע בדרום אדום, אז החלטנו לזרום אתכם - קבלו מספר המלצות לטיולים יפים בצפון ומרכז הארץ, שמשלבים פריחות יפות ונופים יפים ואף המלצות ביו"ש ללא תשלום.

איריס ארץ ישראלי בשמורת בארי. צילום: אודי קולומבוס
איריס ארץ ישראלי בשמורת בארי. צילום: אודי קולומבוס, איריס ארץ ישראלי בשמורת בארי. צילום: אודי קולומבוס

ממאתיים לאלפיים – פריחה, מים והמחזה

יש פרחים שרק בעונה הקרה תוכלו ליהנות מיופיים ומהשלווה שהטבע משרה סביבם.
נרד לבטן האדמה במסלול אמות המים של ציפורי ונהלך במאגר המים המרשים שסיפק מים לעיר הקדומה. ניכנס אל מנהרת הפירים ונצעד לאורכה (יש להצטייד בפנסים). נמשיך במסלול לאורך אמת המים הקדומה, ניהנה מפריחה בשלל גוונים וצבעים ונשמע על שיטות לאגירת מים ולהובלתם בעת העתיקה. אחר כך נבקר במאגר הקשתות, נתנסה בבניית דגם אמת מים וניהנה ממחזה.
הסיור מתאים לכל גיל. המסלול אינו מונגש. משך הפעילות שעה וחצי עד שעתיים.
ציוד נדרש: מים לשתייה, נעלי הליכה, כובע, ופנס.
היכן: גן לאומי ציפורי, ניפגש במבואה.
מתי: ימי שבת
סיורים בשעות: 10:00, 12:30
מחזה בשעות: 11:00, 12:00, 13:00, 14:00
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה, חינם למנויי מטמון.

אדום וירוק מול הכחול הגדול: סיורי פריחה בשמורת טבע חוף הבונים

על מה אתם חושבים כשאתם מדמיינים את חוף הים? על חול? גלים? צדפים? ובכן, אחרי סיור טרום אביב זה תתחילו לחשוב על… פרחים. לרצועת החוף הבתולית שבשמורת הטבע חוף דור הבונים, שבה מפרצונים ציוריים ו"פסלי" כורכר מעוררי השראה, נוספים בימים אלו גם מקבצי פריחות נהדרים. בואו לקבל את האביב בדרך מקורית: נכיר את הפריחה הייחודית של חוף הים, נלמד על האתגרים הניצבים בפני צמחי החוף, ואם יהיה לנו מזל גם נראה צבעונים.
במזג אוויר סוער הפעילות עשויה להתבטל, יש להתעדכן באתר הרשות.
היכן: שמורת טבע חוף דור הבונים. יוצאים מהרחבה המרכזית.
מתי: ימי שבת 19.2, 26.2, בשעות 10:30, 13:00.
ללא תשלום נוסף על דמי החניה באתר.

"יש לי פריחה"

פעילות עצמאית עם נקודות הדרכה.
גן לאומי בית גוברין מוכר בעיקר הודות למגוון המערות שבשטחו, אך בעונת החורף והאביב מתווספים לנופי האתר גם מרבדים ירוקים רעננים, מעוטרים בשלל פריחה צבעונית. בעזרת דף משימות מותאם לכל המשפחה אתם מוזמנים לטייל במסלול טיול פורח במיוחד, להיכנס למערות המרשימות ולתת תשומת לב מיוחדת לפרחים שלצידן. אל תשכחו לצלם הרבה תמונות יפות למזכרת.
היכן: גן לאומי בית גוברין.
מתי: ימי שבת, בשעות 10:00–14:00.
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון.

לשמור על הצמחים

אחת הסכנות הגדולות לטבע בישראל ובעולם היא היעלמותם של מיני צמחים ובעלי חיים בקצב הולך וגובר. על מי צריך לשמור יותר – על היפים ומושכי העין כמו הנרקיס והכרכום, האירוס והצבעוני? או על הצמחים הנדירים מאוד כמו מַכְבֵּד הביצות ובן חורש גדול? לכבוד שבוע שמירת הטבע בישראל אנו שמחים להזמין אתכם לסיור עם פקח רשות הטבע והגנים, ובו נלמד כיצד מאששים את הצמחים הנדירים בשמורה.
היכן: שמורת טבע עינות צוקים
מתי: ימי שישי: 18.2, 25.2.
סיור עם פקח יצא בשעה 10:00 בלבד ומומלץ להקדים.
סיורים רגילים לשמורה החבויה יצאו בשעה 12:00, 14:00.
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה, חינם למנויי מטמון.

אצלנו מותר להעתיק

יותר מ-400 צמחים בארץ נתונים בסכנת הכחדה, ורשות הטבע והגנים פועלת כדי להגן עליהם. בשטח האגנים הירוקים בשמורת עינות צוקים הקמנו גן מקלט לצמחי השמורה הייחודיים ואנו מנסים לאשש אותם ולהשיבם לנופי השמורה. אתם מוזמנים לשמור איתנו על הטבע ולהשתתף בפעילות חווייתית וייחודית: נבקר באגנים הירוקים שבהם שתלנו צמחים בסכנת הכחדה ויחד נעתיק אותם אל השמורה. לאחר מכן נמשיך לסיור בשמורה החבויה: נשמע על גבנונית האשל, על הנמלה האורגת ועל אמנון ודרור הירדן, וננסה להבין למה ים המלח נעלם ואיך היעלמותו משפיעה על השמורה.
היכן: שמורת טבע עינות צוקים
מתי: ימי שבת 19.2, 26.2.
שימו לב: הפעילות בשעה 10:00 בלבד ומומלץ להקדים.
סיורים רגילים לשמורה החבויה יצאו בשעות 12:00, 14:00.
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה, חינם למנויי מטמון.

לטייל בגן עדן

הצטרפו לטיול טבע קצר ומקסים בנאת המדבר המופלאה של עין פרת. בסיור ניהנה מפריחות העונה הייחודיות לשמורה ומפינות חמד לצד בריכות צלולות, ונלמד שמאז ומתמיד הן היו מוקד משיכה למתבודדים ולנמלטים: לירמיהו הנביא מענתות, לנזיר המתבודד הראשון חריטון, ולעוד דמויות מן העבר שראו את בריכות המים, הקשיבו לשקט ונפעמו מיפי המקום ומעוצמתו. הסיורים יצאו מתחנת המידע שבסככה הצמודה למרכז השירות באתר.
היכן: עין פרת – שמורת טבע נחל פרת
מתי: ימי שישי, בשעות: 9:00, 11:00, 13:00.
ימי שבת 19.2, 26.2, בשעות: 10:00, 12:00, 14:00.
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון.

פעילויות ללא תשלום

תחנת מידע והדרכה בתלכיד פיראן

הנחלים פיראן ותלכיד זורמים בתחומה של שמורת אום זוקה שבמורדות השומרון, ויורדים בתלילות אל בקעת הירדן בהפרשי גובה שתורמים למגוון רחב של מיני בעלי חיים וצמחים בשמורה המרהיבה. בזכות הקרבה לבקעת הירדן גדלים כאן מיני צמחים ממוצא סודני כגון חלביב רותמי, עירית גדולה, גלונית מצויה, אשחר ארצישראלי ואוג קוצני, ובעונתם פורחים כאן גם מרבדים נהדרים של אירוס הגלבוע,  נורית אסיה, צבעוני ההרים ונרקיס מצוי.
אתם מוזמנים לפגוש את המדריכים שלנו בתחנת המידע, והם ישמחו להפנות אתכם למוקדי הפריחה.
כמו כן יצאו טיולים מודרכים בשעות: 09:00, 12:00.
בטיול במצוקי הנחלים תלכיד ופיראן ניקח אתכם לנחלי מזרח השומרון בבואם להישפך לבקעת הירדן. המסלול מאתגר ויש בו טיפוס וירידה בעזרת יתדות קבועים בנחל. מסלול מדהים ביופיו והרפתקני במיוחד!
שימו לב: הציוד הנדרש הוא 3 ליטר מים לאדם, כובע, נעלי הליכה נוחות ובגדים מתאימים. משך הטיול 3–4 שעות. המסלול הוא למיטיבי לכת ומתאים לילדים מגיל 10.
היכן: חניית נחל תלכיד פיראן
מתי: ימי שישי ושבת 18-19.2, 25-26.2, בשעות: 9:00–14:00.
ללא תשלום. 

תחנת מידע והדרכה בעינות פצאל

מה יש בו בנחל פצאל שמושך את העין ושובה את הלב? מעיין צלול ויפה ומי נחל זורם שעל גדותיו שיחי פטל קדוש ונענה משובלת. בתוך מי הנחל נצפה בשחריר הנחלים ובמיני קרפדות וראשנים שזה ביתם. בסוף החורף ובתחילת האביב מתכסים מורדות נחל פצאל ויובליו בצמחייה עשירה, ובה גם צבעונים, צהרון מצוי, ועוד פרחים נהדרים.
בזכות כל אלו הטיול בעינות פצאל הוא חוויה מדהימה. בואו עם בני המשפחה והצטרפו למדריכים שלנו לסיור טבע קליל ומהנה. נצא יחדיו לחפש את הצומח והפורח בעונה, נרד למי הנחל הזורם, נשמע על בעלי החיים שחיים בשמורה ועל האתגרים שהם מתמודדים עימם כדי לשרוד לצד בני האדם – בעבר ובהווה.
לאחר הסיור בעינות פצאל ובדרככם החוצה מומלץ לעצור ולצפות בשרידי בריכת המים הענקית מהתקופה הרומית.
כמו כן בשעות 9:00–14:00 תפעל במקום תחנת מידע ושם יפנו אתכם למוקדי הפריחה.  
היכן:
עינות פצאל
מתי: ימי שישי ושבת 18-19.2, 25-26.2, בשעות: 9:00, 10:00, 11:00, 12:00, 13:00.
ללא תשלום. 

תחנת מידע ופריחה באתר עין מבוע

מעטה הנביטה הירוק שצמח בשמורת הטבע נחל פרת בחורף מתחלף בסופו באדרת צבעונית ובריכוזי פריחה. באתר עין מבוע יחכו לכם מדריכים בתחנת המידע ויפנו אתכם לריכוזי הפריחה באזור.
עוד באתר: בריכת שכשוך, מעיין פועם, נחל זורם, מסלולי טיול, שולחנות פיקניק וחורשה מוצלת. במקום מרכז שירות למבקר וחדר הקרנה.
היכן: שמורת טבע עין פרת – אתר עין מבוע
מתי: ימי שישי ובשבת, בשעות 10:00–14:00.
ללא תשלום.

סיור פריחה בשביל מגילות

"כדאי ללמוד מן הפרחים לא לקמץ בחיוכים", אז אם גם אתם חשבתם עד היום שבמדבר אין חיים או אם מבחינתכם פריחה היא רק גורם לאלרגיה, זה הזמן להצטרף לסיור בשביל המגילות החדש עם כל המשפחה, לצאת עם המדריכים למוקדי הפריחה ולהרבות בחיוכים.
מומלץ לשלב בפעילות זו עלייה לגן לאומי קומראן, כולל סיור באתר.
שימו לב: הסיור קווי ונדרשת הקפצת רכבים לסופו. הכניסה לגן לאומי קומראן היא בתשלום.
היכן: בתחילת מסלול המגילות, צמוד לכניסה לקיבוץ קליה.
מתי: ימי שבת 19.2, 26.2  בשעות 10:00–14:00.
ללא תשלום.

סיור פריחה בנבי סמואל

על הדרך הראשית מהשפלה לירושלים ניצב הר השמחה ובליבו גן מקלט לצמחים בסכנת הכחדה. סיור מפתיע בפנינת טבע מקסימה ובפריחה עונתית ייחודית. נבקר בגן המקלט החדש לצמחים בסכנת הכחדה ובנקודות העניין באתר הפתוחות לקהל.
היכן: פארק (גן לאומי) נבי סמואל
מתי: ימי שבת 19.2, 26.2 בשעה 10:00, 13:00.
ללא תשלום.