ארוע יוצא דופן: בחוף בית ינאי הושבו למים 17 צבי ים ששוקמו במרכז הארצי להצלת צבי ים

08/07/2022

במהלך החורף האחרון נפלטו אל החוף כמות חריגה של צבי ים, שמרביתם ניצלו הודות לטיפול ארוך, מסור ומקצועי שקיבלו במרכז ההצלה.

שחרור צבי ים בבית ינאי. צילום: יניב לוי,
שחרור צבי ים בבית ינאי. צילום: יניב לוי,, שחרור צבי ים בבית ינאי. צילום: יניב לוי, רשות הטבע והגנים

צבי הים שישוחררו חזרה אל הים, נאספו מחופי הארץ מחיפה בצפון ועד אשדוד בדרום.
הם שוקמו וטופלו וכעת הם מוכנים לשוב אל סביבת החיים הטבעית שלהם בים.

שחרור צבי ים בבית ינאי. צילום: יניב לוי, רשות הטבע והגנים

15 מתוכם הם צבי ים חומים ועוד 2 צבי ים ירוקים ונדירים יותר. הם נמצאו ע"י עוברי אורח ערניים שדיווחו למוקד המידע של רשות הטבע והגנים והצבים הגיעו למרכז הארצי להצלת צבי ים לקבלת טיפול רפואי. הם עברו בדיקות רפואיות קפדניות וטיפול מסור ע"י צוות המטפלים והמתנדבים של מרכז ההצלה ואף אבחון CT במרפאת "כל חי" אצל ד"ר צחי אייזנברג.
נפגעו מהדף
80% מהצבים הללו אובחנו כסובלים מפגיעות הדף (מפיצוצים ימיים שמקורם טרם ידוע), אשר גרמו לנזקים ברקמות הרכות דוגמת הריאות והאוזניים, והם נזקקו לתקופת שיקום ארוכה של 4-6 חודשים.
בנוסף לפגיעות ההדף, חלק מהצבים סבלו גם מפגיעות נוספות – לדוגמא הצבים "דור" ו"אפא" אשר נפלטו בחוף נחשולים והיו חשופים לנשיכות של טורפים. למזלם, הם חולצו ע"י צוות רשות הטבע והגנים של תל דור. "דור" ו"אפא" הועברו בצבולנס לקבלת טיפול במרכז ההצלה, כשהם סובלים מפגיעות קשות מאוד בגפיים בעקבות הנשיכות. לנוכח מצבם הקשה, נאלצנו לבצע ניתוח כריתת גפה והצבים עברו סדרת טיפולים ארוכה. צב ים חסר גפה יכול לחזור ולשרוד בטבע, אך יתקשה להתרבות. פגיעה נוספת הייתה לכידה בשוגג ברשת של מכמורתן וטביעה. על אף שצבי ים חיים בים, הם בעלי ריאות ונושמים אוויר. כאשר צב ים נלכד ברשת, הוא אינו יכול לעלות לנשום ולכן טובע. במרכז ההצלה מבצעים הליך רפואי מורכב וייחודי מסוגו בעולם של שטיפת ריאות בכדי להציל צבי ים שטבעו.

שחרור צב ים בבית ינאי. צילום: יניב לוי, רשות הטבע והגנים

 

שלושה מהצבים ישוחררו לים עם משדר לווייני שיוצמד לשיריונם. באמצעות המשדר ניתן יהיה לצבור מידע נוסף אודות תנועת אוכלוסיית צבי הים בים התיכון, והתפקוד של צבי ים משוקמים מפגיעות כאשר הם חוזרים לסביבתם הטבעית.
צבים המשתחררים עם משדרים לווייניים, משדרים באופן קבוע את מיקומם וניתן לעקוב אחר מסעות הצבים ברחבי הים התיכון בשידור חי בלינק הזה: פרוייקט המשדרים

  • מצאתם צב ים שנפלט לחוף? צף בים ללא יכולת לצלול? דווחו מיד למוקד המידע של רשות הטבע והגנים בטלפון 3639*.
  • חשוב מאוד להישאר עם הצב עד הגעת מתנדב/פקח (בין היתר כדי למנוע מקרים של נשיכות ע"י טורפים) או הביאו את הצב למרכז ההצלה לאחר הדיווח.
  • במקרה שמוצאים צב ים מסובך בפסולת, אין להסיר את הפסולת ואין לשחרר את הצב חזרה לים. הצב זקוק לטיפול רפואי במרכז ההצלה.

קראו עוד על המרכז הארצי להצלת צבי ים  >>