שלושה ימים במכתש רמון ובערבה: בדרך לאילת עוצרים במדבר

מאת: אייל שפירא 14.08.2020

קחו את הזמן. אין לכם מה למהר, כי בדרך לחופשה שלכם באילת, אפשר לבלות שלושה ימים בדרכים, ולהתענג על חוויות מדבריות שאולי מעולם לא חוויתם. את הנסיעה הזאת לאילת לא תשכחו.

הרי אילת - צילם דורון ניסים
הרי אילת - צילם דורון ניסים

יש דברים שלא מתווכחים עליהם. תורת היחסות של איינשטיין, כוח הכבידה של כדור הארץ והעובדה שלאילת מגיעים דרך כביש הערבה.

אבל למה בעצם לא להתווכח? כביש הערבה אכן מוביל לאילת, אבל לא חייבים לבצע את כולו, כמו באוטוסטרדה מהירה ומשעממת. אפשר ורצוי לרדת לאילת דרך מכתש רמון, ורק משם להגיע לחלקו הדרומי של כביש הערבה, תוך כדי עצירות הכרחיות. למה זה טוב? טוב ששאלתם. הנה ההסבר.

היום הראשון: תצפית בוקר מהטיילת של מכתש רמון, ביקור במרכז מבקרים רמון, נסיעה בציר צבעי מכתש רמון, לינת לילה: בחאן בארות

מתי בפעם האחרונה באמת התבוננתם במכתש רמון? ואנחנו לא מדברים על מבט מהיר מנהר האספלט של כביש 40, אלא ממקומות שמהם ניבט המכתש במלוא הדרו ויופיו.

אז בדיוק כפי שמורי דרך אוהבים לעשות, נקודת העצירה הראשונה שלכם בדרך לאילת תהיה נקודת תצפית. אך לפני הכל, רקע קצרצר: מכתש רמון נוצר בידי תהליכי בלייה ושחיקה שנחשבים ליוצאי דופן בעולם כולו. בתחילה היה פה הר אדיר, במשך מיליוני שנים הוא נשחק והתבלה, עד שקרס אל עצמו והפך להיות מכתש. אורכו כ-40 ק"מ ורוחבו המרבי עומד על כתשעה ק"מ.

כדי לעבור ממילים לנופים – פשוט בחרו מאחת מנקודות התצפית היפות במרומי המכתש, בשטחה של מצפה רמון. אפשרות אחת היא באזור פארק צלילי המדבר שלצד טיילת המכתש. בפארק ישנם פסלים ייחודיים שמפיקים צלילים באדיבות הרוח, וגם תצפית מרהיבה

(הגעה לפי השילוט מחלקה הצפוני של מצפה רמון. הפארק לא מופיע בווייז).

אפשרות אחרת, מרהיבה אף היא, לצפות בפלא הגיאולוגי מאזור מרכז מבקרים רמון. כאן הוכשרו תצפיות נוף מרהיבות, אז קחו לעצמכם שעה קלה של סיפתח לחופשה המדברית שלכם, מול נוף מדברי מהפנט.

ואם אתם כבר כאן, היכנסו למרכז המבקרים עצמו וגלו עולם חדש מופלא של תצוגות אינטראקטיביות, דגמים מלאי השראה, הסברים מאירי עיניים ושאר ממתקים למוח, שדרכם תוכלו להכיר את המכתש באופן הכי אינטימי שיש, לצד הכרות עם חייו ופועלו של אילן רמון, האסטרונאוט הישראלי הראשון, שמונצח במקום באופן שובה לב.

הגעה: "מרכז מבקרים רמון" בוויז.
הכניסה בתשלום. חינם למנויי מטמון.
הכניסה ברישום ותיאום מראש.

שביל צבעי הרמון. צילום: יעקב שקולניק

ועכשיו, חילוץ עצמות. בקטנה, בקטנה, אנחנו יודעים שקיץ עכשיו, ולמי בכלל יש כול לצעוד בשמש. בגן לאומי צבעי מכתש רמון, תפגשו תופעה גיאולוגית הייחודית במינה הקרויה "מכתש אירוזי".

מה יש כאן? מסלול נסיעה קצר ברכב, שייקח אתכם אל פינות שונות במרחב. פשוט עוצרים, יורדים, צועדים מטר או שניים, פוגשים תופעות טבע מעניינות, וחוזרים לרכב הממוזג. בתוכנית: שרידי מחצבות שפעלו כאן בעבר, מאגר מים מפתיע, שכבות קרקע בגוונים שונים, סלעי ענק קדומים וגם שרידים סוריאליסטיים לעילא של מפעל ששימש את המחצבות בעבר.

הגעה: מכביש מכתש רמון-אילת (מס' 40, בין סימני הק"מ 86–87), דרומית לכניסה למנסרה, פונים מזרחה בדרך עפר.
שימו לב: קו ההפרדה לא מאפשר פנייה שמאלה לבאים ממצפה רמון. לכן, המשיכו עוד כקילומטר, רדו ימינה לדרך העפר וחזרו לאחור.

מה עכשיו? אפשר לדלג לחאן בארות הסמוך, הנחשב לאחד מחניוני הלילה האהובים בדרום, ולרכוש גלידה. אפשר גם ללון בו בלילה הראשון שלכם בחופשה ולהתענג על שמים זרועי כוכבים (ראו פרטים בהמשך) ואפשר מכאן להמשיך בנסיעה עד למקום הלינה הבא, בערבה הדרומית, אליו תגיעו כבר בשעות הערב. הכל תלוי בחשק, אבל אנחנו בהחלט ממליצים על אופציה 1 ו-2.

אופציה נוספת: ניתן גם להגיע מכביש 90 (הערבה) לכל אורכו, ולהעביר את היום הראשון בטיול מים מרענן בנחל דוד שבשמורת הטבע עין גדי, לתפוס סתלבט באחד מחופי ים המלח באזור עין בוקק ולטפס למצדה ברכבל, ובכך לסגור יום גדוש בחוויות, כולל לינה בחניון הלילה "מצדה מערב".

 

ראם לבן בחי בר יטבתה, צילם זיו וידן רשות הטבע והגנים

היום השני: טיול בוקר בשמורת טבע חי-בר יטבתה, מסלולים גיאולוגיים בפארק תמנע, שקיעה והפתעה בחולות סמר.

בין אם לנתם בלילה הראשון בחניון הלילה של שמורה זו ובין אם באחד מקיבוצי האזור שבדרום הערבה, הדבר הכי טוב שתוכלו לעשות למען הנפש שלכם, הוא טיול בסגנון "ספארי" ברחבי שמורת טבע חי-בר יטבתה, השוכנת כ-35 ק"מ צפונית לאילת.

מרחב מדברי זה, שנראה במיטבו בדיוק בשעות הללו של הבוקר, משתרע על למעלה מ-30,000 דונמים. מסלול נסיעה מתפתל בו, ויאפשר לכם להכיר מקרוב את דיירי המקום: צבאים, יענים, ראמים, פראים, דישונים, ערודים וגם עופות דורסים. כל אלו מהווים חלק ממעשה של צדק היסטורי (או למעשה, צדק זואולוגי), בשל העובדה כי מטרת השמורה היא להשיב לטבע בעלי חיים המצויים בסכנת הכחדה ולשמר גרעיני רבייה של אותם מינים. אז היכנסו לרכב אחרי הקפה של הבוקר, וצאו למסע בין כל החברים הללו, שהנוף המדברי הפתוח הוא ביתם. תכל'ס, זה הדבר הכי קרוב לאפריקה שתוכלו להגיע אליו בזמן הקרוב, אז נצלו כל רגע.

מהעולם החי, לעולם הרבה יותר דומם (אך לא פחות מרתק). כן, אנחנו מדברים על פארק תמנע. כאן, סלעי הענק שולטים ללא עוררין בנוף, ומציעים שבילי טיול קצרים ומהנים (חלקם הגדול ברכב) בין תצורות גיאולוגיות מעוררות השראה ושרידי עבר קדומים. על מה עליכם לסמן וי כדי להיות מלכי הפארק? על עמודי שלמה המפורסמים (שתמיד נראים במציאות גבוהים יותר מאשר בתמונות), על שרידי המקדש הקדום, על ישיבה נינוחה (או שיט קצר) לצד האגם המלאכותי ועל פטריית הסלע המפורסמת. עוד במקום: מיצג מולטימדיה מרתק, אפשרות לשכור אופניים ולצאת לטיול עצמאי ושאר פעילויות ייחודיות הנערכות מעת לעת, כגון פעילויות יצירה, סיור עששיות ועוד. שווה לברר מראש באתר האינטרנט של פארק תמנע

(הגעה: "פארק תמנע" בווייז).

את היום הזה אפשר לקנח בשעות אחר הצהריים המאוחרות, והנעימות יחסית, בגלגולי דיונות ומעקרב אחר עקבות של בעלי חיים. איפה עושים את כל הטוב הזה? בחולות סמר, לא הרחק מקיבוץ אליפז. מדובר במרחב המשמר את הדיונות האחרונות שעוד נשארו בחלק זה של דרום הערבה. אלו שרדו לאחר כריית חולות מאסיביות שבוצעה במשך שנים רבות. פעילות זו פסקה לפני כעשור, והבמה חזרה לטבע, לנוף ובעיקר למגוון הזוחלים, החרקים, העופות ושאר המינים שאוהבים לקרוא לדיונה "בית".

(הגעה: "חולות סמר" בווייז. ליתר ביטחון, שימו לב שאל האתר מוביל כביש הערבה הישן, ולא ישירות מכביש 90).

חולות סמר – צילם דורון ניסים

ומכאן- לחניון הלילה שלכם בשמורת טבע חי-בר יטבתה. הוא מתהדר במיקום מעולה, סמוך לאטרקציות המרכזיות של הערבה הדרומית ולאילת עצמה. החניון כולל תאורה, מקלחות מים חמים, שירותים, ברזיות מים לשתייה, נקודות חשמל, ספסלים ושולחנות פיקניק, נקודות לטעינת טלפונים ניידים, פינות לקומזיץ, עמדות להדלקת מנגלים, מטבח שדה, כירות גז לבישול, כיורים לשטיפת כלים, מקררים גדולים, מקפיא ומרכז שירות למבקר. ניתן לשכור מזרן ולרכוש עצים למדורה.

קרוואן בחניון לילה חי בר יטבתה -צילם זוהר בן שטרית

 

היום השלישי: חדוות גילוי פארק הצפרות אילת, אקזוטיקה תת-ימית בשמורת טבע חוף האלמוגים, תצפית מפסגת הר יואש.

הנה, היום השלישי הגיע וכבר אפשר להרגיש את אילת מתקרבת. אבל לפני שמתמסרים למלון, לבריכה ולמקצב האה-גה-דו -דו (עוד עושים את זה בכלל?), קחו לעצמכם עוד כמה שעות של טבע נטו, מזוקק ופראי.

האפשרות הראשונה היא להגיע מוקדם בוקר אל פארק הצפרות אילת. נכון, נכון בצהריים חביב כאן, אבל כל חובב טבע יודע שתצפיות על בעלי חיים מוטב לערוך מוקדם בבוקר או בשעות הערב. הפארק המיוחד הזה מאכלס שבילי הליכה נעימים לצד בריכות מים, נקודות מסתור לצפייה בציפורים ואווירה של מסע גילוי. אם אתם ממש בעניין, הצטיידו במגדיר ציפורים ובמשקפת, ונסו לגלות ציפורי שיר וציפורי מים (הגעה: "פארק הצפרות אילת" בווייז).

ועכשיו, כאשר כבר חם-על-גבול-הלוהט, הגיע הזמן לים. אבל לא סתם ים, אלא ים שיגרום לכם לפלוט  "וואו" כאשר אתם מכניסים את הראש פנימה (היזהרו לא לבלוע חלק ים). אז ברוכים הבאים אל שמורת טבע חוף האלמוגים. אם כבר הייתם – הפתיעו את הילדים. אם עדיין לא הייתם – אל תספרו לאף אחד ופשוט בואו. ואם כבר הייתם עם הילדים בעבר, בואו שוב. כי יש מקומות שגם ביקור שני ושלישי בהם מרגיש כמו הפעם הראשונה.

שמורת האלמוגים באילת – צילם דורון ניסים

ניתן לשכור כאן מסכה ושנורקל, ולצאת לריחוף פסטורלי במים, בין אלמוגים צבעוניים, דגים שנראים כמו דמויות מסרטים מצוירים ושפע של ריגוש תת-מימי. אל כל היופי הזה מובילים גשרים ארוכים שיביאו אתכם בדיוק אל המקום הכי טוב לצפות ממנו בשפע האלמוגים, הנחשבים ערך טבע מוגן ונדיר באזורנו. כדאי לדעת כי במקום ישנם מקלחות ומלתחות, סככות צל, כיסאות חוף ועוד

(הגעה: "שמורת חוף האלמוגים". הכניסה בתשלום. חינם למנויי מטמון. הכניסה ברישום ותיאום מראש ).

וממש רגע לפני שאתם מתמסרים לעיר החטאים, עוד מבט אחרון על הטבע שמקיף את הכל, באדיבותו של הר יואש, המצוי במרחק קצרצר ממרכז העיר. פסגת ההר תספק לכם תצפית פנורמית אל מפרץ אילת, וגם אל חו"ל: עקבה בירדן, קצת סיני שבמצרים והמון המון פיסות פוטוגניות מהערבה שלנו. ההליכה ברמה בינונית וכרוכה בעלייה. הצטיידו בהרבה מים

(הגעה: נוסעים מאילת מערבה בכביש 12 ואחרי כשמונה ק"מ מופיע שלט שיפנה אתכם דרומה אל תצפית הר יואש).

זהו, עשיתם זאת, ועכשיו אתם יכולים להסתער על הבופה. בתיאבון.

דברים שחשוב לזכור:

הכניסה לגנים לאומיים ושמורות הטבע בתשלום, חינם למנויי מטמון. יש להירשם באתר טרם ההגעה. כנ"ל בחניוני הלילה- יש להזמין מקום מראש במערכת ההזמנות.

יש להצטייד בציוד ללינה וקיימת אפשרות לשכור חלק ממנו בחניוני הלילה.