השאירו את החיות בטבע- סיפורו העצוב של גור האריות

05/03/2023

בלשי משמר הגבול בשילוב ריכוז מודיעיני עם רשות הטבע והגנים, הגיעו לדירת מסתור שם הוחזק באופן בלתי חוקי גור האריות המכונה "אבו מאלק" וחילצו אותו משם. הגור, שפורסם בסרטוני טיק טוק שונים נראה כשהוא מוחזק בידיים פרטיות בניגוד לחוק וחקירה מאומצת הובילה לעקבותיו של הגור שהוברח לתוך ישראל והוצע למכירה.

מטפלים בגור האריות
מטפלים בגור האריות

על המבצע המורכב, תוצאותיו וההשלכות מרחיקות הלכת של החזקת חית בר מורכבת בשבי,
מסביר אורי ליניאל, מהיחידה הלאומית למניעת פשיעה בחיות בר בשבי, ברשות הטבע והגנים:

"בפעילות ממושכת ובסיוע מספר גורמי אכיפה, עם מודיעין מג"ב הצלחנו להגיע ולחלץ גור אריות שהוברח לישראל בצורה בלתי חוקית והוחזק בתנאים לא מתאימים אצל גורמים עברייניים ובצורה פסולה, דבר שגרם לפגיעה קשה בגור האריות שהוא, ככל חיות הבר המורכבות אינו מתאים כלל לגידול כחיית מחמד. הגור נקרע מאימו בגיל צעיר, הוחזק בדירות מסתור שונות ללא חשיפה מתאימה לבני מינו ולפחות חלק ניכר מהזמן לבד והוצע למכירה ברשתות החברתיות.

זה התחיל לפני כמה שבועות אז החל גל של פרסומים בטיקטוק וברשתות החברתיות של אנשים המחזיקים חיות בר מורכבות. במקרה ספציפי זה, גור אריות צעיר שניתן לו השם "אבו מאלק".

ברשתות פורסמו כמה סרטונים שונים של אנשים המחזיקים גורי אריות ומעוניינים למכור אותם או שמציגים אותם כחיות מחמד. נוצר עניין ציבורי סביב העניין. ברט"ג ומג"ב ניסינו להבין מה מתוך אלו צולם בארץ או הפצה של סרטונים מחו"ל ויחד עם גורמי אכיפה נוספים ניסינו לחקור לעומק ובסיוע מודיעיני  הושקעו מאמצים כדי להבין איפה נמצא בעל החיים המורכב הזה והאם הוא באמת מוחזק פה בארץ בניגוד לחוק בידי אדם פרטי כפי שמשתמע מהסרטונים.

לצערי, התברר שלפחות אחד מגורי האריות שפורסמו נמצא כאן. אנחנו מאוד מוטרדים מהשאלה איך הוא הוברח לתוך ישראל. ישנן כמה אפשרויות, יכול להיות שהוא הוכנס לתוך ישראל מהשטחים, יש בשטחי הרש"פ מספר אריות שמוחזקים בין אם על ידי אנשים פרטיים, או בגני חיות. יתכן שהוברח דרך מעברי גבול יבשתיים כמו למשל מעבר לירדן, ספינות עם מכולות ימיות ואולי אף בדרך אווירית (שהיא פחות סבירה).לצערי היצירתיות בתחום הזה גדולה, אני כבר מספר שנים בתחום הזה וכל פעם מחדש אני מופתע. כך או אחרת, הגור הצליח להיכנס לתוך ישראל בצורה לא חוקית- ללא בדיקות ווטרינריות או כל בקרה אחרת  וזה מאוד בעייתי מכל כך הרבה סיבות. לצערי הברחות של חיות בר הפכה לתופעה נפוצה בשנים האחרונות בשל מגוון סיבות בארץ ובעולם ובפרט מאז הקורונה".

צפו באורי לינאל בסרטון:

ליניאל מפרט את הסיבות שבגינן מדובר לא רק בעברה על החוק אלא בצער בעלי חיים של ממש, ובסכנה גם לסביבה האנושית:

"בניגוד למה שנראה בסרטונים, מדובר בחיית בר מאוד מסוכנת, מורכבת להחזקה בעלת צרכים ייחודיים ובשום מקרה לא מתאימה לשמש כחיית מחמד. מה שנראה בסרטון הוא צילום רגעי ערוך אבל  חשוב להבין כי זו חיית בר שסובלת בשבי, בוודאי בחברת בני אדם. זו חיה הגדלה באופן טבעי בלהקה משפחתית שצריכה להיות בחברת בני מינה, בטח בגיל כל כך צעיר. זה בדיוק הגיל שבו הם מתפתחים, במגע אחד עם השני ולומדים עם האימא שלהם ושאר בני המשפחה כיצד להתנהל בטבע ואו מיומנויות בסיסיות לחיים- גם אם בשבייה בגן חיות.
החזקת בעל חיים שהוכנס ללא בדיקות ווטרינריות מתאימות וללא ידע ותנאים ראויים יכולה בהחלט לגרום להפצת מחלות- אשר עלולות לפגוע כמובן בפרט עצמו אך גם בסביבתו- בבעלי חיים אחרים ואף בבני אדם.

דבר נוסף, אריה הוא כמובן חיה מאוד חזקה ומסוכנת. גם הגור הקטן הזה שנראה חמוד וקטן. מהר מאוד יהפוך לחיה גדולה ועוצמתית בעלת כח אדיר שיכולה להרוג בקלות אדם או בעלי חיים אחרים, בוודאי בגידול פרטי לא מפוקח. הדבר הזה נכון גם לגבי מינים אחרים של חיות בר שונות, שלצערי מפרסמים אותם כחיות מחמד ביתיות למשל קופים, נחשי ענק ומינים אחרים שלא חוקי להחזיק אותם בישראל, גם כאן זה עלול להיות מסוכן, לייצר פגיעה קשה ברווחה ומורכב, עבור האדם ובוודאי עבור החיה.

מה יקרה עם הגור הזה?

גורלו נגזר בשל העובדה שמדובר על פרט שנקרע מאימו בגיל צעיר ומורגל לחברת בני אדם. במקרה הטוב הוא יצליח להגיע לגן חיות או מקלט שיקבל אותו עם תנאים סבירים, ואולי יצליח לחברו לחברת בני מינו, לפרט אחר עם סיפור דומה ללא משפחה ויהיו להם חיים סבירים. במקרה הפחות טוב ולצערי כנראה יותר סביר, הוא יחיה בודד, הוא לא ידע שהוא אריה, הוא עלול להציג תופעות של התנהגות שאינה נורמלית למין הזה כמו אגרסיביות יתרה או התנהגות סטראוטיפית, הוא לא יוכל להצטרף ללהקה קיימת ובוודאי לא לשוב לחיים בטבע.

בטבע כאשר מתחלף אריה בלהקה ומזהה גור שאינו שלו בלהקה הוא הורג אותו. גם נקבה בוגרת או קבוצה קיימת לא תקבל גור שאינו בן משפחה ולכן חייו נגזרו להיות קשים ולא בחברת להקה בריאה, כפי שהוא כל כך צריך על פי ההתאמות והצרכים הטבעיים שלו.

המסר שלנו לציבור בעניין הזה: החזקה של חיית בר מורכבת בשביה הוא גרוע לכולם. גם כלפי המגדל, זו לא חיה שמתאים לגדל אותה כחיית מחמד, נקודה. חיה מוחתמת אשר מורגלת מגיל צעיר לבני אדם ולא לבני מינה זו חיה שעלולה להיות מסוכנת , היא לא תציג הנהגות נורמאלית ועלולה לפעול באופן אגרסיבי ובוודאי שלא תהווה חיית מחמד שנעים להיות בחברתה בגידול ביתי, ברגע שתהפוך מפרט צעיר לבוגר. כלפי החיה עצמה זה לגזור עליה חיים של סבל ואומללות.

לגבי גורלו של הגור הספציפי הזה, ראשית הוא עבר סדרה של בדיקות כדי לשלול מגוון מחלות שהוא עלול לשאת. חשוב לזכור שהוא נכנס לישראל בצורה לא חוקית ולכן לא מפוקחת ואף וטרינר לא ראה אותו (ככל שידוע לנו) ויתכן מאוד שנדבק במחלה שעלולה להיות מסוכנת עבורו ועבור הסביבה.

 

שנית, חיית בר שמחוזקת בתנאים של שבי ובצורה לא מפוקחת ולא מתאימה לשלל צרכי הגידול המורכבים יכולה לפתח כל מיני מחלות כמו רככת עצמות- אם הוא לא קיבל את המזון המתאים לו ועוד מגוון בעיות בריאותיות שנגזרות כתוצאה מהאחזקה שלו בשבי. הדבר הכואב ביותר זה הבעיות הקוגניטיביות והנפשיות שהוא עלול לפתח. לאחר הבדיקות הראשונות יילקח הגור להסגר במתקן שאנו עובדים אתו וגם שם יעבור בדיקות ומשם יצטרך לעבור שיקום ארוך, נפשי וגופני.

זה פרט שנותק מאמו באכזריות בלתי נתפסת בגיל צעיר, בדיוק בגיל שהוא זקוק למגע ולסביבה המשפחתית שלו. פרט כזה לא ילמד לצוד ולא ידע להתנהג בחברה. אחר כך לחבר פרט כזה ללהקה קיימת של אריות זו משימה על גבול הבלתי אפשרי כאמור.

אנחנו שוב קוראים להפסיק את התופעה הפסולה הזאת ולדווח לנו, אל המוקד של רט"ג במהירות על כל פעולה של  החזקה וסחר לא חוקי בחיות בר".

שי פרץ, התובע הראשי ברשות הטבע והגנים מתייחס אף הוא לסוגיה: "נדמה כי לא צריך להכביר מילים, בחומרת המעשים של המעורבים בהברחתה של חית בר נדירה ומסוכנת המצויה בסכנת הכחדה עולמית לתוך מדינת ישראל והחזקתה בתנאים מחפירים. רט"ג לצד גופי אכיפה נוספים תעשה את כל מה שניתן למצות את ההליכים המשפטיים נגד כלל המעורבים כדי לבוא בדין עימם במלוא החומרה.

יוער, כי בימים אלו מקדמת רשות הטבע והגנים את תיקון התוספת להלבנת הון כך שעבירת הסחר בחיות הבר תשמש כעבירת מקור ובגינה ניתן יהיה לנקוט בסנקציות כלכליות משמעותיות כלפי עבריינים מעין אלו, בדומה לאופן שבו נוקטות מדינות שונות בעולם המתמודדות עם פשיעה חמורה זו שמניעיה כלכליים, ברובם".

מנכ"לית רשות הטבע והגנים, רעיה שורקי התייחסה לאירוע "הטבע הוא חוצה גבולות וכך אנו גם צריכים לפעול בשמירה עליו. במסגרת זאת רשות הטבע והגנים פועלת עם שותפים רבים בארץ ובעולם למען שמירה על הטבע וחיות הבר הן מתוקף הסכמים ואמנות בינלאומיות שמדינת ישראל והרשות חתומה עליהם והן מתוקף היעדים המרכזיים של הרשות בכל הקשור להגנת חיות הבר. חיות בר אינן חיות מחמד ומקומן בטבע. גם אל חיות בר שגדלות בשבי בגלל סיבה כזו או אחרת יש להתייחס בכבוד ובאחריות להכיר את התכונות האופייניות לבעל החיים ולנהוג בהתאם. במקרה הנוכחי אנחנו רואים אירוע חמור ופגיעה מזעזעת בחיית בר גדולה שברור שלא ניתן לגדלה בבית. צריך להבין שמעבר לסכנת החיים לאדם ולסביבתו מדובר בפגיעה קשה בחיית הבר וזאת בשל הוצאתה מסביבת החיים הטבעית שלה וגזירת דין של חיים בשבי. אני מקווה כי העונש שיוטל על עברייני סחר בלי חוקי בחיות בר  וההתעללות בבעלי החיים יהיה כבד ומרתיע ומבקשת להודות למג"ב ולפקחי רטג על העבודה המשותפת בטיפול באירוע"

למידע נוסף על תפיסת גור האריות, לחצו כאן >>