המלצת השבוע - בעקבות החצבים מתל דור לחוף הבונים

מאת: נעמה טוכפלד 14/09/2022

זו בדיוק העונה. כבר הסתיו עכשיו, כמאמר השיר, ואם לא נמהר לתפוס אותו בזנב, הוא יעלם במהירות כפי שבא. חצבים כבר פורחים בהמוניהם ואוויר קריר מתחיל לצנן את החום הרותח של סוף הקיץ, קצת לפני השנה החדשה אנו מזמינים אתכם לנשום אוויר ולטייל לצד החצבים, ים תכול, חוף מרהיב וחבצלות לבנות שגם הן מציצות בביישנות מעל לפני הקרקע.

חצבים בדור הבונים צילמה נעמה טוכפלד
חצבים בדור הבונים צילמה נעמה טוכפלד, חצבים בדור הבונים, צילמה נעמה טוכפלד

טיול חגיגי לקראת הסתיו, שחובה לקחת בניחותא. הוא לא קשה, אך יש להקדיש לו לפחות שעתיים שלוש כדי להתענג על האוויר הנוף הים והפריחה. אחרי טיול כזה תרגיש שיש סיכוי שיפה ושונה תהא השנה אשר מתחילה לה עוד מעט.

מתחילים. בגן הלאומי תל דור מסלול מעגלי נגיש, ומסלול קווי הממשיך עד חוף הבונים, זהו שביל החוף.

למידע המלא על האתר לחצו כאן >>

דור הבונים – נעמה טוכפלד, נעמה טוכפלד

הכניסה לאתר ללא תשלום ומהחניה המוסדרת יש להכנס פנימה דרך מבואת המבקרים ולעקוב אחר השביל המסומן אדום. בדרכנו נעבור דרך כמה נקודות עניין מרתקות:

מוזיאון המזגגה: ממזרח  ניתן לראות בניין גדול שהוקם מאבני כורכר. זוהי המזגגה שנבנתה לייצור בקבוקי יין עבור תושבי הסביבה, מתיישבי העלייה הראשונה שייצרו יין ביקבי זיכרון יעקב.

תצפית מתל דור: מראש רכס הכורכר נפתחת תצפית אל המזרח להרי הכרמל ואל מרחבי הים התיכון שגליו מתנפצים אל החוף המפורץ והסלעי.

תל דור: פה ניתן לראות חפירות ארכיאולוגיות, שחשפו את צפונותיה של עיר עתיקה דור. העיר הייתה עיר נמל כנענית עתיקה וגם עיר חשובה בתקופה ההלניסטית והרומית.

ממשיכים עם הסימון לכיוון צפון לאורך החוף והמפרצים. החצבים ילוו את הדרך כמעט לכל אורכה, שימו לב, החוף אינו מוכרז ואין בו שירותי הצלה. בנקודת הסיום בחוף הבונים ישנו חוף לשחיה, ושם ניתן להכנס למים ללא חשש.

לקראת סוף הטיול תבחינו בים בשלד מתכת של אוניית משא טרופה, שהביאה מלט לחופי ארצנו, היא עלתה על שירטון וכך נשארה.

דור הבונים – נעמה טוכפלד, דור הבונים - צילמה נעמה טוכפלד

במהלך המסלול תעברו על יד כמה מחצבות כורכר עתיקות ששימשו לחציבת אבני בניין לישובי בסביבה. לחלק מהמחצבות תוכלו גם להיכנס. אחת מהמחצבות הפכה למפרצון. במפרצון מכים גלי הים ולשונות מים נוהמים בה.

אל תפספסו את "המערה הכחולה". זוהי מערה חצובה על ידי מכות הגלים בסלעי הכורכר. שמה נגזר מהגוונים הכחולים המרהיבים שמשתקפים בה מימי הים החודרים פנימה

המסלול מסתיים בגן הלאומי חוף הבונים. לכל המידע על האתר ושעות הפעילות לחצו כאן >>

כאן יש גם חוף רחצה מוסדר ומוכרז והחניה היא בתשלום. במידה ותרצו תוכלו לשוב על עקבותיכם או לפגוש רכב מאסף שחיכה לכם בנקודה זו, אבל אל תוותרו על טבילה מרעננת בים שתתן סיום מתוק במיוחד.

דור הבונים – צילמה נעמה טוכפלד, פריחה בחוף דור הבונים - צילמה נעמה טוכפלד

 

צפו בסרטון שצילמה נעמה טוכפלד:

 

מידע שימושי:

נקודת התחלה: קיבוץ נחשולים, גן לאומי תל דור

נקודת סיום: חניון גן לאומי חוף הבונים

מה לשים בווייז: גן לאומי תל דור

משך המסלול: 2-3 שעות

אופי המסלול: בינוני, קווי

שימו לב: המסלול חשוף ברובו, יש להצטייד במים מראש. בחוף הרחצה המוכרז יש ברז מים ושירותים.

איך מגיעים? מכביש 4 פונים מערבה לכיוון קיבוץ נחשולים. חולפים על פני הכניסה לקיבוץ וממשיכים על דרך עפר צפונה לכיוון בית העלמין של נחשולים. משם עוקבים אחר השילוט.

דור הבונים -נעמה טוכפלד, דור הבונים - צילמה נעמה טוכפלד