מאחדים כוחות למען הסביבה הימית 

מאת: חן טופיקיאן, מנהל שמורת טבע חוף האלמוגים 14/04/2022

שיתוף פעולה בין רשות הטבע והגנים ויחידות צה"ל במרחב מפרץ אילת מבטיח לכולנו קיץ נקי.

חיילים בפעולה במפרץ אילת
חיילים בפעולה במפרץ אילת, צילום: יורם חמו

סיפורה של אחת השוניות הצפוניות בעולם

שמורת חוף האלמוגים במפרץ אילת היא שמורה ימית מרהיבה מהיפות בעולם. בשמורה זו מתקיימות שוניות האלמוגים היחידות בארצנו שבהן אפשר לצפות בעולם מופלא וססגוני של אלמוגים, דגים ומגוון עצום של בעלי חיים ייחודיים – כ-1,250 מיני בעלי חיים וכ-300 מיני אלמוגים – ויש בה גנים צבעוניים מתחת למים.

שונית האלמוגים היא מהמבנים הטבעיים הגדולים ביותר שנוצרים בעיקר על ידי בעלי חיים, תרומה רבה לבניה זו מגיעה מאלמוגי האבן. האלמוגים ובעלי החיים האחרים שמאכלסים את השונית, כגון דגים, סרטנים, ספוגים, קווצי עור וחסרי חוליות אחרים, יוצרים סביבת חיים מגוונת ומורכבת ביותר.

במפרץ אילת מתקיימים תנאי סביבה ייחודיים אשר אפשרו את התפתחותה של שונית האלמוגים – מהשוניות הצפוניות ביותר בעולם. צורתו המוארכת של המפרץ וההרים הגבוהים המקיפים אותו יוצרים משטר רוחות שונה מבמדבריות הסובבים אותו, ובזכותו האקלים בחופי המפרץ יציב כל השנה. בשל הקרינה הגבוהה גם טמפרטורת המים גבוהה ויציבה בהשוואה למקומות אחרים. עומק המפרץ כ-900 מ'.

שמורת האלמוגים באילת. צילום_ חן טופיקיאן, חן טופיקיאן

המבנה הגאופיזי של המיוחד של מפרץ אילת

מפרץ אילת מתאפיין בהעדר מדף יבשת, ושיפוע הקרקעית הוא המשך של המדרון היבשתי התלול. אלו גורמים חשובים להתפתחותן של שוניות האלמוגים שכן הן מתקיימות באזורים טרופיים בדרך כלל, שבהם מזג האוויר יציב וחמים. תנאים אלו, המאפשרים את קיומן של שוניות האלמוגים בקו רוחב צפוני כל כך, הם גם התנאים האחראים לייחודה של השונית באילת בהשוואה לשוניות טרופיות אחרות. מבנה המפרץ והמיצרים שדרכם הוא מחובר לים סוף (טיראן) ולאוקיינוס ההודי (באב אל-מנדב) והתנאים השוררים בו עודדו התפתחות של בעלי חיים ייחודיים. מינים רבים בשונית הם מינים אנדמיים, כלומר מינים שתפוצתם מוגבלת לשוניות האלמוגים של ים סוף.

פעילות רט"ג במפרץ אילת

על רקע זה ובשל החשיבות שבשמירה על ערכי הטבע הייחודיים במפרץ אילת אנו מרבים לעסוק בפעילויות אכיפה, חינוך, הסברה והדרכה, ונעזרים במתנדבים. חלק מפעילות רט"ג למען הקהילה הוא הפעלת תוכנית התנדבותית משותפת עם יחידות צה"ל. הפעילות משותפת לחיילים ולוחמים מזירת ים סוף – חיל הים אילת וחיילים מחטמ"ר יואב ואוגדה 80. בערב הפעילות אנו, עובדי מרחב מפרץ אילת, משתדלים להגיע ליחידת האם ולתת הרצאה בנושא שימור מפרץ אילת. חלק מקבוצות החיילים יוצאים לטיול בוקר מודרך בהרי אילת לפני שהם מגיעים לשמורת חוף האלמוגים או לרצועה הדרומית הסמוכה לשמורת הים הדרומי באילת.

זה המקום לציין שרצועת החוף הדרומי קולטת עשרות אלפי נופשים ומבקרים המשאירים פסולת זעירה כגון מקלות ארטיק, עטיפות של חטיפים, מכלי שתייה, לשוניות של פחיות בירה, בדלי סיגריות, ועוד. ואם לא די בכך גם משטר הרוחות והזרמים באילת מסיע סחף של פסולת זעירה מחופי מצרים וירדן אל חופי המפרץ.

חיילים בפעולה. צילום_ יורם חמו, חיילים בפעולה. צילום יורם חמו

כאן נכנסים לתמונה מתנדבי מרחב מפרץ אילת

חלקם הקטן חניכי תנועות נוער ומכינות קדם-צבאיות ומרביתם חיילים מיחידות צה"ל. מדי שבוע המתנדבים סובבים את מרחב מפרץ אילת בקבוצות של 30–50 איש בפעילות ניקיון הנקראת "הולכים על חוף נקי". בדרך זו החיילים תורמים לסביבה ולקהילה בניקיון חופים ומקבלים בתמורה שנירקול (באורך 30–45 דקות) בהדרכת מדריכי מרכז ההדרכה אילת, והדרכה בשמורת חוף האלמוגים באילת ובה גם מיצג אלמוגים מרהיב וסרט קצר בנושא שמירה על שונית האלמוגים במפרץ.

תגיות

קטגוריות

גני שמורה קשורים

דפים קשורים