המלצת השבוע - נודדים עם החולות אל הים- סיור שקיעה משמורת כרמיה לחוף זיקים

16/08/2022

הגענו כבר לאמצע אוגוסט. הראשון לספטמבר מציץ מעבר לפינה, ההורים כבר מותשים ויגעים, משום מה הילדים נראים כאילו לא הספיק להם, והחום, אוי החום. אז למה שלא תיקחו לכם אחר צהריים נעים במיוחד לטיול שיש בו הכל: הליכה נינוחה בחולות, עליה לתצפית יפה מעל מאגר שקמה, דיונות זהובות שבסופן חוף ים מהיפים בארץ.

צילום דליה דותן
צילום דליה דותן, צילום דליה דותן

את הטיול הזה אפשר ומומלץ לערוך משעות אחר הצהריים הנעימות בואכה בין ערביים ועד שקיעה. דמיינו רק את הרגע הזה שבוא אתם צופים בשמש שוקעת אל תוך הים, וצאו אתנו לדרך. לא לאבד תקווה, רואים כבר את הסוף! של החופש, לא של המסלול, קדימה מתחילים.

המסלול הוא קווי ומתחיל במבואה הדרומית של שמורת כרמיה ומסתיים בחוף זיקים, קחו זאת בחשבון. ישנן מגוון אפשרויות לעשיית המסלול כולו או חלקו, וכן לחנות רכב אחד בסוף המסלול ושני בתחילתו.

כאן תקבלו את הפירוט המלא >>

צילום עידן בר לב

כך או אחרת, בשמורת הטבע כרמיה, המשתרעת בין השטחים החקלאיים של קיבוץ כרמיה לאפיק נחל שקמה, פזורים שרידים של מבני מגורים ומתקנים חקלאיים, ממקבץ ישובים המכונה "חירבייא", שהתקיים במקום עד מלחמת העצמאות. הקרקע החולית, מי התהום הגבוהים והאפשרות לניצול ישיר של מי השיטפונות מאפיק נחל שקמה העובר בשמורה, תרמו לפיתוח חקלאות ענפה שכללה בוסתנים וכרמים, שתוחמו ע"י חצבים ומשוכות צבר.

לאחר הליכה נינוחה של פחות משעה בחולות מיוצבים, נעלה לשביל הסלול על הסוללה של מאגר שקמה, ממנו נהנה מתצפית יפה על המאגר ועל כל הסביבה. נמשיך לשמורת הטבע חולות זיקים שעל גדת נחל שקמה לטיול בין דיונות זהובות עד שנגיע לחוף הים הדרומי ביותר בים התיכון.

ממבואת השמורה נלך על השביל הכחול. משוכות צבר ילוו אותנו בדרכנו, השמורה עשירה מאוד בצמחיה. עצים רבים ומגוונים כאן: בהם עצי רימון, גויאבה, שקמה, תאנה, גפן, שקד, תמר, תות, לימון, שיזף, חרוב וזית.

בכל עונה השמורה מתכסה בפריחה אופיינית: מרבדי חצבים בסוף הקיץ, שפע צמחים פסמופיליים (אוהבי חול) הפורחים בסוף החורף ובאביב, וכן צמחים אנדמיים לחולות.

סמוך לערוץ נחל שקמה צומחים עצי שיטה מלבינה, שישראל היא גבול תפוצתו הצפוני ביותר בעולם. בשקעים שבחולות ובקרבת אפיק נחל שקמה, גדלים קנה מצוי, קנה-סוכר גבוה ולכיד הנחלים.

צילום אדר סטולרו מליחי, צילום אדר סטולרו מליחי

גם בעלי חיים מוצאים כאן את ביתם, אלו הם בעלי חיים המותאמים לסביבה החולית כגון מיני זוחלים (שנונית חולות, נחושית עינונית) ומכרסמים (גרביל חולות, ירבוע מצוי), וכן מינים נוספים כמו צבי ארצישראלי, חתול ביצות, צב יבשה, בז, חיוויאי, חוגלה, כרוון ועוד.

בשמורה מצויים שרידים של מתקני מים (בארות, בריכת אגירה ותעלות השקיה) שחלקם מצויים כעת בתהליכי שימור, בשיתוף עם הקהילות הסמוכות. כאשר עבודות אלה יסתיימו ויוכשר שביל ייעודי, ניתן יהיה לבקר בהם.

משם נמשיך שמאלה (מערבה) ועד מהרה נגיע לחורשת אקליפטוסים מקסימה, המכונה "חורשת הטווסים". בחורשה ספסלים מגזעי איקליפטוסים, עליהם אפשר לשבת לארוחה קלה (אל תשכחו לקחת את האשפה אתכם!) נעבור את החורשה ומאחוריה שביל טיול להולכי רגל ואופניים יקח אותנו אל הסוללה הצופה על פני מאגר שקמה. ארכו כ-3 ק"מ והוא מסתיים בירידה מהסוללה לכיוון כביש 3411, משם נפגוש את החניה בכניסה לשמורת חולות זיקים. ניתן להתחיל את הטיול גם מנקודה זו למי שמעוניין בגרסה המקוצרת ולחנות את הרכב במפרץ החניה המיועד לכך.

ממפרץ החניה יוצא שביל מסומן כחול באורך של כ-1.5 ק"מ ומגיע עד לשפך נחל שקמה סמוך לחוף הרחצה המוכרז. השמורה מגוונת ויפייפיה, שימו לב שאתם הולכים בשביל המסומן, אוספים את הפסולת ולא מפריעים לסביבת החי והצומח באזור. כאן חיים מינים נדירים שבית הגידול שלהם הולך ומצטמצם.

מהשביל הכחול העולה ויורד במתינות בדיונות, נראה מצד שמאל את נחל שקמה הזורם מעדנות לכיוון הים התיכון. לאחר הליכה קצרה במישור נגיע לעץ שקמה ענק, שבצלו ניתן לנוח. "חניון דרכים" זה מאפשר לנו להבין את חשיבותם של עצי השקמה שניטעו לפני אלפי שנים כתחנות צל ומנוחה בדרך הים, שלמעשה העניקו לנחל שקמה את שמו. אחרי עץ השקמה ניתן להמשיך לכיוון חוף הים.

חוף זיקים ושפך נחל שקמה – המלצה למסלול טיול >>

צילום רחל עברון, צילום רחל עברון

מפה זה שלכם, תוכלו להגיע ממש עד קו החוף ולצפות בשקיעה או להתגלגל בכיף בדיונות, כאן נגמר המסלול ומתחילה השלווה. חשוב לזכור כי חוף זיקים, בהיותו כמעט בלתי מופרע, מהווה חוף חשוב להטלת הביצים של מיני צבי הים, המצויים בסכנת הכחדה. לכן ישנה חשיבות רבה לשמירה על האזורים שנותרו כשמורות טבע. תיהנו.

נקודת התחלה: המבואה הדרומית של שמורת כרמיה

נקודת סיום: חניון חוף זיקים

מה לשים בווייז: בית קברות כרמיה. משם יש להמשיך לנסוע דרומה ולפנות מערבה בשביל שקמה – דרך עפר המסומנת כחול – עד למבואת השמורה.

משך המסלול: בין 4-2 שעות תלוי באורך המסלול שבחרתם

שימו לב: יש להצטייד במים מראש. בחוף הרחצה המוכרז יש ברז מים ושירותים. אסור לשהות בשמורות בשעות החשכה, אסור להדליק אש או להשמיע רעש.

צילמה רחל עברון, צילמה רחל עברון