חלמוניות או לא להיות- המלצת השבוע

30/10/2022

המשוגעים לדבר כבר יודעים, עם פרוץ הסתיו, בואכה חורף, אזור חודש חשוון, גבול אוקטובר נובמבר הם נדרכים, החלמוניות מתחילות להפציע, והם יעשו הכל- ירחיקו עד הגליל העליון או הנגב כדי לראות אותן במלא הדרן. צהובות, עדינות ויפייפיות, החלמוניות.

פריחת חלמוניות וארגונים בפסגת הר מירון- יעל שרון
פריחת חלמוניות וארגונים בפסגת הר מירון- יעל שרון, פריחת חלמוניות בפסגת הר מירון- צילמה יעל שרון

כיוון שמדובר בפריחה עונתית קצרה, זה בדיוק הזמן להמליץ על מסלול מעגלי קליל שמתאים לכל המשפחה, ובו סיכוי רב לראות את החלמוניות בראשית פריחתן, בואו עם סוללה טעונה במלואה וביגוד מתאים כי מזג האויר קריר, ובמידה ויורד גשם יום קודם המסלול יהיה בוצי, קחו זאת בחשבון.

שביל פסגה בשמורת הטבע הר מירון, התחלנו.

מסלולנו מתחיל בחניון שביל הפסגה, שם נחנה את הרכב.  מחניית הרכבים מתחיל שביל הפסגה – מסלול מעגלי מסומן אדום באורך של כ-1.5 ק"מ, המתאים לכל המשפחה. המסלול מקיף את פסגת הר מירון השניה בגובהה בארץ, אחרי החרמון . לשם הדיוק:  1,208 מטר.

שביל הפסגה הוא מסלול מעגלי נוח המאפשר צפייה בנוף לכל עבר. בשביל ישנן מרפסות תצפית אל הרי הגליל העליון והלבנון, רמת הגולן והחרמון, מישור החוף וחלקים מהגליל התחתון. בחורף מכוסה הפסגה בשלג ובעונות השנה היא מתהדרת בפריחה של אדמוניות, סחלבים ומיני פרחים אחרים. וגם חלמוניות, לשמן התכנסנו.

שמורת הר מירון היא הגדולה שבשמורות החורש הים תיכוני בישראל, ותוך כדי ההליכה תוכלו להבחין בחורש שבו עצי אלון התולע, אלון מצוי, אלה ארץ ישראלית, ליבנה רפואי עוזרר אדום, קטלב, עצים נוספים ופריחה מקסימה באביב. שימו לב לא לרדת משבילים, וכמובן לא להשליך פסולת. בעלי חיים רבים חיים כאן וזהו ביתם, אנא אספו אחריכם כל מה שהבאתם.

ולגולת הכותרת: בצדי השביל, בסמוך ומצפון למצפור צפת, תוכלו לראות כבר את פריחתה הצהובה של חלמונית גדולה , פרח מוגן ויפהפה. צלמו, הצטלמו, כמובן לא לגעת ולא לקטוף, ותיהנו מהנוף!

חלמונית גדולה. צילמה מרגרטה וולצ'ק
חלמונית גדולה, צילמה מרגרטה וולצ'ק

אורך המסלול: כשני ק"מ

משך המסלול: שעה

דרגת קושי ואופי המסלול: קלה, מעגלי

שימו בוייז: חניון שביל פסגה הר מירון