שמורת החרמון אושרה

19/01/2022

ואנחנו שמחים לספר לכם על ייחודיות שמורת הטבע חרמון ואין כמו החורף להציג את הצמחייה הייחודית ובעלי החיים שחיים בשמורה הייחודית בישראל.

שמורת טבע חרמון ינואר 2021 - דפנה בן נון (2)
שמורת טבע חרמון ינואר 2021 - דפנה בן נון (2), שמורת טבע חרמון ינואר 2021 צילמה דפנה בן נון

שטח השמורה כ 85,000 דונם אושר.
שטח חשוב שכולל חולות צבעוניים ייחודיים במדינה ולשמורה, מאובנים וסחלבים ייחודיים לחרמון נגרע מהשטח שאושר כשמורה. כ 300 דונם ייחודיים ביותר מתוך שמורה שמונה כ 85,000 אלף דונם.
מהווה פחות מחצי אחוז אבל שטח מאוד ייחודי ומשמעותי.

רעיה שורקי מ״מ מנכ״לית רשות הטבע והגנים:
״הישג גדול לשמירת טבע בפרט כשמדובר בשמורה כל כך ייחודית בערכי טבע וארכיאולוגיה. אני מודה למנהל התכנון על שיתוף הפעולה בקידום שמורות וגנים ולמשרד הביטחון שיחד השכלנו לאפשר פעילות ביטחונית רגישה לצד שמירת טבע. באתגרים העומדים בפנינו ובהגנה על שטחים פתוחים זה ציון דרך בכלל וברמת הגולן בפרט.״

תן בשלג – שמורת טבע חרמון – ינואר 2021 – דפנה בן נון (1), תן בשלג - שמורת טבע חרמון, ינואר 2021 -צילמה דפנה בן נון

עמית דולב אקולוג מחוז צפון ברשות הטבע והגנים: בשמורת טבע חרמון בגולן צומח חורש נדיר. בשמורה מצויים עצים ובעלי חיים שלא קיימים באף מקום אחר בישראל.
מלבד עצי האלון החרמוני, השמורה מהווה בית לחיות בר ייחודיות לאזורים הגבוהים בארץ, ובהן תנים, שועלים, זאבים וחזירים. בנוסף, באזור מתגוררים גם זוחלים רבים ונדירים, דוגמת צפע חרמון. בתקופת החורף באיזור החרמון הגבוה חלק מבעלי החיים נכנסים לתרדמה ארוכה כמו צפע חרמון. מכרסמים כדוגמת נברן שלג שחיים בחלק הגבוה של החרמון שיוצרים מכילות מתחת לשלג ומשתמשים והזרעים שאספו בקיץ. חרקים לא יהיו פעילים בעונה יחזרו להתרבות אחרי הפרשת השלגים מושית השבע ( פרת משה רבינו) יחד עם הפרפרים. מינים פעילים בתקופה זאת דלק ושועל. ציפורים ועטלפים ישובו בעיקר לקראת האביב. העצים כדוגמת האלון החרמוני מגיע ל1600 מטר משיר את עליו עד לסוף החורף. עצי החורש האחרים מפסיקים לגדול בחורף. בראש החרמון הצומח היחידי צומח שיחי שנקרא דובדבן שרוע.

בז מצוי – שמורת טבע חרמון ינואר 2021 – דפנה בן נון (1), בז מצוי בשמורת טבע חרמון, ינואר 2021 - צילמה דפנה בן נון

עמיחי גלעדי פקח רשות הטבע והגנים:
בשמורת טבע חרמון בגולן צומח חורש נדיר. השמורה מהווה בית לחיות בר ייחודיות לאזורים הגבוהים בארץ, ובהן תנים, שועלים, זאבים וחזירים. בנוסף, באזור מתגוררים גם זוחלים רבים ונדירים, דוגמת צפע חרמון.
בחרמון בין ה15.5 ל 15.6 מוכרזת הדממה בגלל עונת הקינון של הציפורים שדוגרות בקרקע. זאת אומרת שאין ירידה מצירים בשביל לא לרמוס את הקינים.

בין הציפורים שמקננות: אירניה, שיחנית גדולה, חצוצרן חרמון, סלעית קיץ, צחיחנית חרמון.
חרקים חוזרים להתרבות אחרי הפרשת השלגים מושית השבע ( פרת משה רבינו) יחד עם הפרפרים.

צפו בסרטון מושית השבע – פרת משה רבנו, סרטם של דרור גלילי ועמוס רובין:

תגיות

קטגוריות