אימוני צהל בחרמון חייבים תאום מול רשות הטבע והגנים

21/07/2022

הצבא מקיים אימונים מעת לעת בשטח ולעיתים קורה שמדובר בשטחים בעלי ערכים אקולוגיים חשובים, ולכן העבודה המתואמת מול רשות הטבע והגנים חשובה מכמה היבטים.

צהבוני_התלתן_שמורת_הר_החרמון
צהבוני_התלתן_שמורת_הר_החרמון, פרפר- צהבוני התלתן, בהר החרמון, צילם גלעד וייל, רט"ג

עמית דולב אקולוג מחוז צפון, מסביר: "קיבלנו בקשה לבצע אימונים בעמק שהוא רצף של בולענים במרכזו בריכת מן שמצטברים בה מי גשמים שמחזיקים לתקופה משמעותית במהלך הקיץ ומשמשת כמקור שתיה. בחרמון אין מקורות מים הוא כמו מדבר, כל השלג והמים נבלעים מהר לקרקעית. הנקודה הזאת היחידה בחרמון שיש בה גוף מים פתוח שמאפשר שתיה לציפורים עטלפים ויונקים.
ריכוז פעילות גדולה בעוצמה רבה בשעות יום ולילה למשך תקופה של כחודשיים במסגרת אימון צבאי בתקופה שמשמת לתקופת רבייה וצאצאים מאוד מסוכנת.

מהסיבה הזאת שוחחתי עם מנהל התרגיל והצענו אלטרנטיבה לאתר אחר שניתן לקיים בו את האימון כפי שבוצע בשנה שעברה. גורמים בצבא החליטו לקיים את האימון בשלושה אתרים שאחד מהם הוא האתר הזה בניגודלבקשה שלנו והפגישות עם הצבא. כבר עכשיו אנו רואים שימוש לא ראוי עם תחמושת והתפתחות שריפה קטנה שכבר הייתה בשטח. מדובר בשמורת טבע וחשוב לשמור עליה. פגיעה במקור מים ובבעלי חיים שחיים שם בתקופה מאוד רגישה של עונת הרבייה. אפשר כבר עכשיו להחליט לעצור את האימון במקום הרגיש הזה

תגובת רשות הטבע והגנים: לצערנו חרף האמור בתגובת דובר צה"ל האימונים במתווה הקיים בשמורת הטבע חרמון, לא תואמו וסוכמו כהלכה עם רשות הטבע והגנים והרשות מצדה אינה יכולה לאשר ולהסכים להם. יתרה מזו, ניכר כי במקרה זה פיקוד הצפון של צה"ל בחר להתעלם מחששות ממשיים שהוצגו לו על פגיעה מהותית בטבע במסגרת אימונים באזור השמורה באופן שתוכננו ומחלופות אחרות שנבחנו והוצעו לו על מנת  לאפשר זאת  מתוך הבנת הצורך הביטחוני. לצערנו אלוף הפיקוד בחר לבסוף להפעיל צו אלוף באופן חד צדדי במסגרת סמכותו, המתעלם מהשיח בין הצדדים. צר לנו שזו הדרך שפיקוד הצפון של צה"ל בחר לפעול בה במקרה זה.

קטגוריות