המלצת השבוע - בעקבות מורדים ונזירים טיול לג בעומר במערת חריטון והרודיון

17/05/2022

מערות תמיד הציתו את הדמיון האנושי, ומשכו אליהן נוודים, מורדים, לוחמים, נזירים מתבודדים והרפתקנים. משהו בחלל הנפער בבטן האדמה אך מגן מפני העולם שבחוץ יצר משיכה עזה לבני האדם, סוג של רחם אולי, בבטנה של אמא אדמה.

הרודיון - אייל שפירא
הרודיון - אייל שפירא, הרודיון - צילם אייל שפירא

סמוך לל"ג בעומר אלמנט המערות מתחזק: רבי שמעון בר יוחאי ובנו אלעזר שנמלטו מפני השלטון הרומי והסתתרו במערה שלוש עשרה שנה, ושם למדו וחיו.

בר כוכבא, המורד והלוחם שהוכתר על ידי רבי עקיבא כמשיח והביא את חייליו למרד השלישי בגודלו מול האימפריה הרומית. גם הם מצאו את המערות כמקום הבריחה והמסתור האולטימטיבי, והשימוש בהן בזמן המרד היווה טקטיקה מלחמתית מכוונת.  וגולת הכותרת במכונה המשומנת של בר כוכבא הוא מבצרי הקרב, כהרודיון וביתר שם הוכרע הקרב עי הרומאים. ארמונו המפואר של המלך הורדוס קיבל טוויסט עלילתי מפתיע בתכנון המקורי שלו וממקום של מנעמים פאר ותפנוקים שיעד לו הורדוס, הפך למבצר גרילה עם מערכת מחילות תקיפה ובריחה מאגר כלי נשק מרובים ונשק יום הדין, תכנית אסטרטגית של מפקד ההר שהכין מאגרי חומרי תבערה להבעיר את ההר על תוקפיו שניה לפני תבוסה.

בהמלצה זו נצא למפגש למפקדה הראשית של בר כוכבא בגן לאומי הרודיון ולביקור באחת ממערכות המסתור הפחות מוכרות בקרב בר כוכבא ברומאים וביקור באחת המערות הקרסטיות הארוכות בישראל, מערת חריטון.

המערה זכתה למיפוי מפורט, על כל 55 האולמות והחדרים שבה. עומק המערה (המרחק מפתחה לנקודה הרחוקה ביותר ממנה) עומד על כ-400 מ' ואורכן הכולל של מחילותיה, הפרושים על פני ארבעה מפלסים, מגיע לכ-4 ק"מ.

מערת חריטון הנקראת על שמו של הנזיר חריטון, שפעל באזור זה בראשית התקופה הביזנטית ונחשב למייסד תנועת הנזירות נמצאת בגדה המערבית של נחל תקוע, המוכרזת כשמורת טבע. ההגעה הנוחה והקלה היא דרך היישוב תקוע ומשם למבואה של השמורה המובילה לפתח המערה, שניתן לזהות את הכניסה אליה בשטח בשני סלעים מלבניים, המכונים "לוחות הברית".

לפניכם שתי אפשרויות כניסה:

    • לחלל המרכזי של מבואת המערה אותו ניתן לעשות עצמאית ומתאים גם למשפחות בדרגת אתגרי-קל, או כניסה פנימה אל מחילות המערה המחייבת נוכחות מדריך והצטיידות במפה ובפנים. כך או כך, מדובר במסע מרתק ומסתורי אל אחד האזורים הפחות מוכרים, ובעונת האביב, סביבות חודש מרץ פורח גם האיריס השחום כאן, להנאת חובבי הז'אנר.
      הכניסה דרך היישוב, משך ההליכה כחצי שעה.
    • אופציה נוספת אתגרית למיטיבי לכת –המסלול מתחיל מרחבת החניה בגן הלאומי הרודיון ויורד מטה אל אפיקו של נחל תקוע על מצוקיו המרשימים. המסלול קווי בדרגת קושי בינונית ומתאים גם למשפחות מיטיבות לכת  נלך בשביל הכחול חוצה את אפיקו של נחל תקוע ועולה מערבה למרגלות הישוב תקוע לכיוון שרידי מנזר חריטון. בסמוך לשם, קיים פיצול שבילים. השביל הכחול עולה אל עבר הישוב תקוע ושביל שחור ממשיך במקביל לאפיק הנחל אל מערת חריטון. למעוניינים ניתן להמשיך ולעלות בשביל הכחול, ולסיים את המסלול בישוב תקוע. הכניסה למבואת המערה מרשימה בגודלה ואם תרצו להכנס עוד פנימה, חובה להצטייד במפה ובליווי מוסמך של מדריך אך המאמץ שווה בהחלט.
      משך המסלול כארבע שעות.

את סיום הטיול ניתן ומומלץ לקנח בגן הלאומי הרודיון הסמוך.
ביום רביעי 18.5 תתקיים  בגן הלאומי פעילות מיוחדת וחינמית לל"ג בעומר בשעות 19:00-23:00. הפעילות כוללת מדורה מרכזית, מעגל מתופפים, פעילות מסביב למדורה וסיורים בעקבות לוחמי בר כוכבא.
הפעילות והסיורים ייצאו מאזור התיאטרון, אל תשכחו תפו"א ומרשמלו לילדים והנה לכם חווית ל"ג בעומר ממצה ומהנה.