רשות הטבע והגנים בועידת משפט וסביבה

20.11.2019

מחמירים את הענישה כנגד עבריינים הפוגעים בטבע של כולנו

שאול גולדשטיין

היום (ב' 20.11.2019) התקיימה במרכז פרס לשלום וחדשנות "ועידת משפט וסביבה", בה נדונו היבטים שונים בקשר שבין משפט וסביבה

בשנתיים האחרונות בזכות מאמצים רבים של רשות הטבע והגנים וגופי שמירת טבע נוספים בישראל, חלה החמרה הדרגתית בענישה של עבריינים הפוגעים, צדים או סוחרים בערכי טבע וחיות בר מוגנות. כנגד עבריינים אלו התקבעה ענישה של עבודות שירות ואף מאסרים בפועל.

אולם המלאכה עוד רבה עד לענישה הראויה, כפי שציין מר שאול גולדשטיין מנכ"ל רשות הטבע והגנים: "ישנם רגולטורים רבים ותפקידם לעשות המירב על מנת שלא יתרחשו אסונות, מצופה מהם ומאיתנו לחשוב על המקרים הללו גם בזמן רגיעה. אבל כפי שכתוב בחז"ל- אלמלא מוראה של מלכות- איש את רעהו חיים בלעו. החוק והענישה מהווים כלי חשוב מאד בהרתעה. המצוקה הגדולה שלנו היא בתהליכי העבודה השגרתיים שלנו, בהם אנו חייבים את שתוף הפעולה של כל הרשויות- המחוקקת, השופטת והמבצעת."

עוד הוסיף שאול בעניין אסון רעל הנשרים בגולן: "לפני כחצי שנה הורעלו 9 נשרים בגולן מתוך אוכלוסיה של 20. מצאנו פרה מורעלת, בסמיכות לעדר ולרועה והם היחידים שיכולים "ליהנות" מההרעלה, הפרה שייכת לו, תג האוזן שלה נחתך למניעת זיהוי, וכולם יודעים שיש קשר- אבל לא ראינו את המרעיל מטפטף את 2 טיפות הרעל לנבלת הפרה…ואיך נראה? זה בלתי אפשרי… אז ממשיכים להרעיל נשרים שנעלמו לגמרי מגמלא- ממלכת הנשרים המפוארת, ואנחנו חסרי אונים…
אנחנו שותפים למשימה שקיבלנו מחברה הישראלית דרך החקיקה- רק יחד נוכל לשמור על מראות הארץ הטובה שלנו למעננו ולמען הדורות הבאים.

אופיר בר טל, היועץ המשפטי של רשות הטבע והגנים הוסיף: "אנחנו מחכים לתיקוני חקיקה, שישפיעו על החמרת הענישה ויציידו אותנו בכלים נוספים כמו חילוט רכבי ציידים ועוד, בסיוע מג"ה, יחידת מודיעין שאנו עובדים עימה למעלה משנה, אנו מגיעים היום לעבריינים אליהם לא הגענו בעבר, בעיקר בתחום הסחר וההברחות. שילשנו את כמות התיקים בתחום זה והענישה הינה משמעותית, שכן בנוסף לקנסות אנו מחלטים ערכי טבע יקרים שלעיתים עלו לעבריינים מאות אלפי שקלים".