כורתים איקליפטוסים בשמורת טבע עין נמפית ומסייעים לטבע המקומי

22.10.2019

מראה עצי האיקליפטוס מעורר נוסטלגיה, אך חשוב לדעת שעצים אלו אינם חלק מהצומח בישראל ופוגעים בחי ובצומח המקומי, בייחוד בנחלים ומעיינות, שכן בהם המערכת הטבעית רגישה במיוחד.

1

לפי תוכנית רב-שלבית לשיקום השמורה תכרות רשות הטבע והגנים בחודשים הקרובים עצי איקליפטוס בשמורת טבע עין נמפית, ליד נחל נעמן, ובמקומם תחפור בריכת מים, שתהווה בית גידול לצומח והחי המקומיים. את הכריתה אישרו פקיד היערות במשרד החקלאות ומומחי רשות הטבע והגנים, והיא תיעשה בתיאום עם רשות ניקוז גליל מערבי.

חשיבותה האקולוגית של שמורת טבע עין נמפית

שמורת טבע עין נמפית היא שריד של ביצות מישור החוף. השמורה משתרעת על 62 דונם ובצפונה ישנה בריכה טבעית גדולה, המוזנת ממי מעיין עין נמפית. הבריכה היא בית גידול לצומח ולבעלי חיים אופיינים לאזור, בהם כמה מיני צומח בסכנת הכחדה כמו סם הכלב המזרחי, לפופית החיצים, חלבלוב קטן פרי, ארכובית צמירה ולוטוס צר עלים.
בתהליך השיקום הרב-שלבי של השמורה עד כה נכרתו איקליפטוסים ונחפרו שתי בריכות (בשנים 2007 ו-2013), והן מהוות בית גידול למגוון גדול של צומח וחי מקומי. במרכז השמורה עדיין נטועה חורשת איקליפטוסים, אך בשבועות הקרובים היא תיכרת ובמקומה תיחפר בריכה נוספת. הבריכה החדשה תהווה בית גידול למינים של מים מתוקים, שחלקם הגדול נתון בסכנת הכחדה בישראל כיום ותייצר רצף של בתי גידול לחים יחד עם הברכות שכבר קיימות בשמורה.

עוצמתו של האיקליפטוס: איום על בית הגידול הייחודי בשמורה

עצי האיקליפטוס צומחים במהירות, ממדיהם גדולים והם בעלי צל נרחב. ההצללה הנרחבת דוחקת את צמחיית הבר הטבעית, וגם בעין נימפית כמעט לא נמצא תחת חופת האיקליפטוסים מינים מקומיים אופייניים לאזור. לעומת זאת בשתי הבריכות בשטח השמורה שבהן כבר נכרתו האיקליפטוסים, נמצא עולם עשיר של צומח: חלקו הועתק בשיקום השמורה וחלקו התבסס באופן טבעי

בריכה אחת משתיים שכבר נחפרו בשמורה בשטח שקודם לכן צמחו בו איקליפטוסים. בבריכה נראה הצמח הצף נימפאה תכולה – צמח בסכנת הכחדה. התמונה מתוך דוח של משתלת הרדוף שנכתב עבור רשות הטבע והגנים.

 

פריחה של שנית גדולה מושכת פרפרים רבים (בתמונה הפרפר דנאית סדום) על גדות אחת הבריכות שנחפרו. ברקע חורשת האיקליפטוסים שתיכרת בקרוב. במקום החורשה תיחפר עוד בריכה. התמונה מתוך דוח של משתלת הרדוף שנכתב עבור רשות הטבע והגנים.

הניסיון מלמד שכריתת עצי האיקליפטוס מצילה את הטבע המקומי
בעבר ניטעו בנחל עיון חורשות של עצי איקליפטוס בערוץ הנחל ובמדרונות הסמוכים לו, ובחסותם נדחק הצומח הטבעי המקומי והשתנתה אוכלוסיית בעלי החיים האופייניים לנחל. לאורך הערוץ פחתו ערבות, הרדופים, פטל וצומח שרוע אופייני, ובמדרונות שליד הנחל נדחקו סחלבים רבים וכן שיחי סירה קוצנית, המספקים מסתור ומשכן לבעלי חיים. בקיץ 2015 נכרתה חורשת האיקליפטוס שלצד ערוץ הנחל הזורם. כבר שנה אחר כך ניכרה התפתחות רבה של הצומח הטבעי והמקומי בערוץ הנחל, והיום הרכבו דומה לצומח המקומי במדרונות הנחל האחרים, שאינם סמוכים לעצי איקליפטוס. גם בעלי החיים בשטח זה התאוששו, בכללם פרפרים ומגוון רב של מינים המאפיינים את הנחל. על רקע זה מצפים שבעין נמפית השיקום יהיה משמעותי אף יותר, כיוון שבמקום חורשת האיקליפטוסים יוקם בית גידול בריכתי חדש, והוא יהיה עשיר במיני צומח וחי מקומיים.

אנו פועלים על מנת שגם בשמורת טבע עין נמפית נחזה בעתיד הלא רחוק בחזרתם של מיני הצומח ובעלי החיים המקומיים ששגשגו כאן, ונוכל לשוב לטייל באזור יפה זה וליהנות מהליכה נעימה על הגשר ומצפייה בשטח המשוקם.
למידע נוסף הקישו בטלפון 3639*