מונעים את מקרי העכברת הבאים: אושרה תוכנית למניעת עכברת

17.03.2019

הממשלה אישרה תוכנית בהובלת רשות הטבע והגנים יחד עם המשרד להגנת הסביבה להוצאת הבקר מערוצי הנחלים.

(1).JPG שמורת הטבע הצפונית מג'רסה. צילום: דורון ניסים

הממשלה אישרה היום, יום א' ה-18.03.19, את תוכנית המשרד להגנת הסביבה ורשות הטבע והגנים להוצאת עדרי הבקר מערוצי הנחלים באגן הכנרת במטרה להפחית הסיכון למחלות זיהומיות בנחלי הצפון.

בעקבות אירועי הקיץ האחרון, בו התפרצה מחלת העכברת בצפון, 637 מטיילים הגיעו לבתי החולים מחשש להידבקות, נרשמו 152 מקרי אשפוז בעקבות הידבקות, ונחלים רבים נסגרו מיד למטיילים בהוראת משרד הבריאות – כל זאת בשיאה של עונת התיירות והטיילות. כך, נגרמו נזקים כספיים כבדים לתיירות בצפון.

במסגרת התוכנית החדשה:

• יוצבו מתקני השקיה לבקר מחוץ לערוצי הנחל
• יורחב דיגום הנחלים ומקורות המים בצפון
• ינוטרו מחלות בחיות בר
• יחוסנו עדרים על ידי השירותים הווטרינריים

מהי עכברת ואיך היא הגיעה לנחלי הצפון?

בשנים האחרונות, עקב בצורות חוזרות ונשנות וכתוצאה משינויי האקלים, התמעטו הזרימות בנחלי האיתן בארץ. כתוצאה מכך, המערכות הטבעיות באזור הצפון, ובייחוד באגן ההיקוות של הכנרת, חשופות ופגיעות יותר לזיהומים שונים – בריאותיים וסביבתיים.

עכברת (Leptospirosis) היא מחלה זיהומית זואונוטית, דהיינו עוברת מבעלי חיים לאדם, הנגרמת על-ידי חיידק, ובהיעדר טיפול היא עשויה לגרום לתסמינים קשים כמו דימום מהריאות, דלקת קרום המוח וסיבוכים נוספים עד כדי מוות.

הסיבות העיקריות להתפרצות הן:

• מיעוט הזרימה בנחלים (מים כמעט עומדים בחלקים רבים)
• טמפרטורה גבוהה האופיינית לחודשי הקיץ
• בקר וחיות בר שצורכות מי נחל ושוהות במים עצמם תוך הפרשת צואה ושתן.

מקרה זה, ואירועים נוספים הנובעים בין השאר משינויי אקלים, עלולים להתרחש שוב בתרחישים שונים ללא התערבות מהירה והחלטית. הפעילות המוצעת בהחלטה זו תביא לשיפור המצב הטבעי במקורות המים הצפוניים של ישראל, לעלייה בעמידות המערכות האקולוגיות, וכתוצאה מכך גם להפחתת הסיכון לבריאות הציבור. בנוסף, היא תימנע פגיעה אפשרית בענף התיירות.

מתכוננים לקיץ וממזערים נזקים

תוכנית הפעולה שהגיש השר להגנת הסביבה, ח"כ זאב אלקין, תבוצע באמצעות רשות הטבע והגנים. עיקר התוכנית הוא הקמת שקתות במעלה אגני הנחלים, וכתוצאה מכך יוסט הזיהום הנובע מרעיית הבקר ותמנע הגעתו למקורות המים בצפון. מהלך זה יוביל למניעת זיהום סביבתי בנחלים וכך גם למניעת התפרצות מחלות בעקבות רחצה במקורות מים מזוהמים. כך נוכל גם להבטיח לאזרחי ישראלים קיץ נעים של טיולים בראש שקט ואת פעילותם הרציפה של אתרי הטבע והתיירות בצפון ארצנו.

התכנית תבוצע בשיתוף משרד הבריאות, משרד החקלאות, רשות המים ורשות ניקוז כנרת ויוקם צוות בין-משרדי לתיאום של כלל היבטי הזיהום בנחלי הצפון. כל משרד יפעל בתחומו ובמשותף – כדי לצמצם זיהומים ומחלות, ובהם העכברת. התכנית תבוצע מתקציבי המשרדים והגופים, כאשר התקציב המתוכנן עומד על כ-14 מיליון ₪.

"אחרי מו"מ של יותר מחצי שנה הצלחנו להעביר את החלטת הממשלה. ההחלטה תביא לשיפור משמעותי במצבם של נחלי הצפון", מסביר מנכ"ל רשות הטבע והגנים, שאול גולדשטיין. "אני שמח על ההובלה של השר זאב אלקין, שהצליח לאגד את התקציבים ולתת לציבור נחלים נקיים יותר. ישראל עוברת היום ממצב של מדינת עולם שלישי בה בקר וצאן חיים על אותם מים שאחר-כך בני האדם שותים ורוחצים בהם. למרות שתחילה לא הייתה הסכמה של יתר המשרדים, לבסוף הצלחנו. המשרד להגנת הסביבה ורשות הטבע והגנים לקחו על עצמם לקדם את התכנית למען האדם, הסביבה והטבע ויחד עם משרד הבריאות והקרן לשטחים פתוחים (מיסודה של רמ"י) נדאג ליישם הפרויקט בהקדם האפשרי. לצערי, בגלל העיכוב בהעברת ההחלטה, לא נהיה מוכנים בקיץ הקרוב, אבל הקב"ה הביא עלינו השנה גשמי ברכה שייתכן ששטפו את הנחלים ונצליח לעבור את הקיץ ללא זיהומים גבוהים".