מתגייסים ומונעים ביחד את השריפה הבאה

מאת: נעמה טוכפלד, רשות הטבע והגנים 06/06/2022

מלבד הצעדים שמדינת ישראל צריכה לעשות על מנת למנוע את הנזקים הכבדים מהשריפה הבאה, כל אחד ואחת מאיתנו יכול לשמור יותר כדי למנוע דליקה. רוב השריפות הן מעשי ידי אדם.

השריפה בהרי ירושלים
השריפה בהרי ירושלים, השריפה בהרי ירושלים (אוגוסט 2021) צילום אריאל קדם, רשות הטבע והגנים

לוחמי האש, משטרת ישראל, צה"ל, קק"ל, פקחי רשות הטבע והגנים, המשרד להגנת הסביבה ועובדי הרשויות המקומיות נאבקו השבוע בשריפות בהרי יהודה. בניגוד למיתוס, לפיו השרב לבדו הוא הגורם לשריפות, מסתבר שרוב השריפות הן מעשי ידי אדם. מזג האוויר רק משלהב את העניינים.

חל איסור מוחלט להדליק אש בשמורות טבע וגנים לאומיים למעט במקומות המאושרים בתחום חניון , בהתאם ל"צו איסור הדלקת מדורות" >> 

כפי שראינו השבוע, הקיץ הישראלי החם מביא עמו גם את סכנת השריפות, העלולות לסכן את בני אדם ולהשמיד צמחייה וחורשים שלמים, בעלי חיים, חלקם נדירים ובסכנת הכחדה וכן ערכי מורשת. אנא סייעו לנו במאמץ ההסברתי, אם נצליח להציב את הנושא גבוה במודעות הציבורית, נצליח להציל את הטבע ולהציל חיים.

ישנם שני סוגי שריפות: שריפות מרשלנות ושריפות מזדון. חקלאי ששרף גזם בלי השגחה, אימון צה"לי באש חיה, הבערת מזבלות לא חוקיות ומטיילים שהשליכו שיירי מנגל נכללים תחת נושא הרשלנות וחוסר תשומת הלב.

שמורת טבע הר טייסים נשרפה, צילום גלעד וייל רשות הטבע והגנים

צפו בסרטון שמוגש באדיבות ענף ההסברה והדרכת האוכלוסייה של כבאות והצלה לישראל:

הכי פשוט: למנוע את השריפה מראש

אין זה סוד כי שריפות אינן קורות כי אם נגרמות, לא פעם בשל חוסר תשומת לב.

לכן, הדרך הטובה ביותר להילחם באש היא למנוע מראש את היווצרותה.

עזרו לנו במשימה זו, למען כולנו – למען הטבע.

  • מטיילים בשטח? עורכים פיקניק מושקע? אנא שימרו על הניקיון והשאירו את השטח נקי מעקבות. אשפה, גם כזו שנראית "תמימה", מסכנת את בעלי החיים ובמקרים רבים – נוטה להיות דליקה.
  • שריפת ניירות טואלט ומגבונים בשטח אסורה בהחלט. רבים סבורים כי כך יותירו את השטח נקי, אך לא מעט שריפות פרצו בגלל פעולות מסוג זה. הכי פשוט והכי בטוח: אספו והשליכו לאשפה, במקומות המיועדים לכך.
  • חל איסור מוחלט על הבערת אש (כולל מנגל, ערכות קפה וכו') בתחומי גנים לאומיים ושמורות טבע, חורשים ויערות. אז מה עושים? מדליקים אש רק בחניונים מסומנים, משולטים ומורשים לכך.
  • לפני שחוזרים הביתה, משאירים את השטח נקי מאש חיה, מכתובות אש ומגחלים חמות.
  • במקרה של שריפה או חשד לשריפה, דווחו מידית למכבי האש 102 ו/או למשטרה 100.
יחמור זכר צעיר שנצפה במורדות שמורת הר טייסים. צילום אריאל קדם רשות הטבע והגנים, יחמור זכר צעיר שנצפה במורדות שמורת הר טייסים. צילום אריאל קדם רשות הטבע והגנים

תודה על שיתוף הפעולה וטיולי קיץ נעימים!

כתבות נוספות בנושא שריפות >>