2 גוזלי רחמים וגוזל חיוויאי בקעו בשידור חי וריגשו את הצופים

מאת: דוברות החברה להגנת הטבע ורשות הטבע והגנים 17/05/2023

ברוך הבא לעולם גוזל חיוויאי קטנטן

האכלת גוזל חיוואי
האכלת גוזל חיוואי

‏‏גוזלים בסכנת הכחדה:

שני גוזלי רחמים, מין בסכנת הכחדה חמורה בישראל, וגוזל חיוויאי בקעו בימים האחרונים מול מצלמות פרויקט עופות דורסים בשידור חי, החושף באמצעות מצלמות אונליין המשדרות 24/7 את עולמם החבוי של הדורסים הגדולים והמסתוריים המקננים בישראל, וריגשו את עשרות אלפי האדוקים.

ד"ר גלעד פרידמן, מנהל פרויקט "עופות דורסים בשידור חי", מספר: "לאחר 42 ימי דגירה בקעו שני גוזלי הרחמים הנדירים, אולם הם לא תמיד היו בסכנת הכחדה חמורה. בקום המדינה, מצבם היה טוב בהרבה ומאות זוגות קיננו ברחבי ישראל, ומאז האוכלוסיה הצטמצמה בשל הרעלות משניות, אובדן בית גידול, התחשמלויות ועוד. כיום, האוכלוסייה מונה כ-60 זוגות בלבד – ברמת הגולן, במדבר יהודה ובנגב. בשל מצבו העגום של הרחם, הוקמו גרעיניי רבייה של נשרים ורחמים ומושקעים בהם מאמצים כבירים, בהובלת רשות הטבע והגנים, שמורת טבע חי בר כרמל ומסגרות נוספות, על מנת לשמר אוכלוסיות אלו. אנחנו בקרב מאסף על הרחמים בישרא ומתרגשים מאוד שמדיע שנה אנחנו זוכים לצלם את עונת הקינון של המין המיוחד הזה. כל גוזל שבוקע הוא חשוב מאוד להמשך השרידות של כלל האוכלוסייה, לכן כולנו מברכים אותו ומחזיקים לו אצבעות".

בנוסף, לאחר 46 ימי דגירה רצופים, בקע גוזל חיוויאי קטנטן וצחור. "אחרי שנתיים של כשלונות בהפרחת גוזלים, בשנה שעברה הגיע זכר חדש לטריטוריית הקינון והפיח תקווה חדשה עבור כולנו. הוא זכה בנקבה הוותיקה ויחד הם הפריחו גוזל. השנה, הם נפגשו שוב בדרכם חזרה מאפריקה, הקימו קן משותף, הזדווגו והנקבה הטילה ביצה. בימים האחרונים ראינו במצלמות שהחלו להופיע סדקים ראשונים בביצה וכבר הוצפנו בהודעות נרגשות של צופים נאמנים. הסדק המשיך להתרחב ומדי פעם אף ראינו את הגוזל זז בתוך הביצה. ופתאום הוא כבר בקע לגמרי מן הביצה, בשידור חי. כעת, החיוויאים נכנסים לתקופה ארוכה של טיפול בגוזל, בה יצודו עבורו כ-2-4 פרטי טרף ליום, רובם נחשים גדולים. אתמול הוא כבר הספיק לטעום זעמן שחור צעיר ואפילו זיקית".

אמיר שפיר, מנהל מרחב הר הנגב ברשות הטבע והגנים: "עופות דורסים והרחמים בסכנת הכחדה חמורה הפרויקט הוא חלק מפעולות רבות שרשות הטבע והגנים מקדמת על מנת להגן על האוכלוסיה בנוסף לתחנות האכלה, ניטור ומעקב אחר האוכלוסייה. לשמחתנו זוג רחמים בחר לקנן במרחב הר הנגב אחד משני קינים בלבד באיזור, פרויקט דורסים בשידור חי מאפשר להנגיש את הפלא לציבור הרחב ולהעלאת החשיבות לשמירה על מינים אלה נקווה שנזכה לראות אותו גדל ופורח מהקן".

מתחילת הפרויקט – פרי שיתוף פעולה בין רשות הטבע והגנים, החברה להגנת הטבע, קרן הדוכיפת, צה"ל, ה-'מדבריום', המנהל האזרחי ביהודה ושומרון, "קרן המורשת" ו"פורשים כנף" – הועברו 33 שידורי קינונים של עקב עיטי, חיוויאי, אוח עיטי, עיט ניצי, רחם ונשר, בעזרת מצלמות Online מיוחדות אשר הותקנו בסמוך לקינים של הדורסים ומשדרות בשידור ישיר (24/7) את כל מהלך הקינון והשתלשלות הדגירה, הטיפול בגוזלים עד לפריחתם המוצלחת מהקן.

נחשפו עשרות מיליוני צופים מכ-120 מדינות לחייהם המרתקים של העופות הדורסים, אך גם לקשיים ואתגרים שהם חווים – חמיסת גוזלים, הפרעות אדם לקינון, התחשמלויות, פגיעות טפילים, התמודדות עם טורפים אחרים, פגעי מזג אוויר ואף שריפות. "שני המינים האלו הם נודדים, הם מבלים את החורף מדרום לסהרה וחשופים לסכנות חמורות מאוד לאורך כל מסלולי הנדידה ובאזורי החריפה, וצריך לשמור עליהם מכל משמר. נאחל לגוזלים הקטנים שיתחזקו ויגדלו להיות עופות דורסים מרשימים, שיצטרפו לכל הצעירים של 2023 שעתידים לתמוך ולאושש את אוכלוסיית הדורסים הנמצאת בסכנה ממשית", מוסיף ד"ר יואב פרלמן, מנהל מרכז הצפרות הישראלי בחברה להגנת הטבע.

קישורים:

 

 

 

קטגוריות

דפים קשורים