שוברים שיאים: בשנת 2022 הוכרזו 34 שמורות טבע וגנים לאומיים בהיקף של כ-50 אלף דונם

13/12/2022

לדברי רעיה שורקי, מנכ"לית רשות הטבע והגנים: זהו הישג חסר תקדים של הכרזת שמורות טבע וגנים לאומיים מאז הקמת הארגון באמצע שנות ה 60. ההכרזות הן באזורים בעלי חשיבות אקולוגית, נופית וערכית בהן גם ההכרזה על "גלישת פלמחים" כשטח מוגן ייחודי בלב המים הכלכליים של מדינת ישראל, הודות לשרת הגנת הסביבה תמר זנדברג, שרת הפנים אילת שקד ומנהל התכנון.

שמורת חולות זיקים- צילם קובי סופר רשות הטבע והגנים
שמורת טבע חולות זיקים-, צילם קובי סופר רשות הטבע והגנים

בעשור האחרון הוכרזו בין 2012-2021 73 שמורות טבע ו-26 גנים לאומיים, בשטח כולל של 670 אלף דונם.

מתוכם: ב- 2018 הוכרזו 11 בשטח כולל של 76,000 דונם, ב- 2019 הוכרזו 20 בשטח כולל של 241,600 דונם, ב- 2020 לא היו הכרזות בכלל, ב- 2021 הוכרזו 19 בשטח כולל של 182,000 דונם וכאמור ב-2022 הוכרזו 34 שמורות טבע וגנים לאומיים בהיקף של כ-50 אלף דונם, מספר ההכרזות הגדול ביותר של גנים ושמורות שנחתמו בשנה אחת, מאז שנת 1963 שבה נחקק לראשונה חוק גנים לאומיים, שמורות טבע, אתרים לאומיים ואתרי הנצחה.

לרשימת כל שמורות הטבע והגנים הלאומיים שהוכרזו בין השנים 1964-2022, לחצו כאן >> 

רעיה שורקי, מנכ"לית רשות הטבע והגנים: "אני מודה לראשי הרשויות שתמכו בהכרזות ורואים בנו שותפים לשמירת השטחים הפתוחים – משאב חיוני לשמירת צביונה של המדינה. ההכרזות על שמורות וגנים חשובות עוד יותר לאור לחצי הפיתוח המאיימים על השטחים הפתוחים ושינויי האקלים המחייבים היערכות של הגורמים הרלוונטיים לשמירת הטבע ונכסי המורשת.

"המשימה שלנו לשנים הקרובות היא קידום הכרזות שמורות טבע בים לצד ניהול הגנים והשמורות הקיימות תוך התמודדות עם כמויות המטיילים ההולכות וגדלות בשטחים הפתוחים".

מנכ"ל מינהל התכנון, רפי אלמליח: "שטחי שמורות הטבע והגנים הלאומיים הם חלק משמעותי מהשטחים הפתוחים בארץ ומהווים נדבך עיקרי וחשוב ממקומות הטיול ובילוי הפנאי של תושבי ישראל בחגים, בחופשות ולאורך כל ימות השנה. מעבר לכך, ההכרזה מאפשרת הגנה מרבית על שטחים פתוחים ואיכותיים, בהם נשמרים החי והצומח בארץ על כל גווניהם, ואתרי מורשת ונוף חשובים למעננו ולמען הדורות הבאים".

map

בין שמורות הטבע והגנים הלאומיים המשמעותיים שאושרו

תוכנית ל"מורדות רכס הרי נפתלי"

משתרעת במדרונות המזרחיים של הרי נפתלי, מערבית לעמק החולה. מדובר ביחידה נופית מגוונת אקולוגית בבתי הגידול שבה, עם תצפיות מרהיבות לעמק החולה. בשמורה מגוון צומח, חלקו בסכנת הכחדה ובה גם עולם חי עשיר ומגוון. בתחום השמורה ארבעה ישובים מהעת העתיקה. בתחום התוכנית נמצא גם הגן הלאומי קרן נפתלי ברום 510 מ' מעל פני הים, שהוא מצפור נוף יפהפה עם מבט רחב לעמק החולה, הגולן, החרמון והגליל העליון. ממוקם על שביל ישראל. על פסגתו התגלו שרידי מצודה מהתקופה ההלניסטית וכן שרידי התיישבות מצומצמת מתקופת המקרא. בפסגה צומחים עצי אלה אטלנטית מרשימים.

שמורת הטבע פארק הירדן

משתרעת מגשר בנות יעקב ועד צפון הכנרת. זהו הקטע היחיד בו הירדן נשאר באופיו ובנופו הטבעי. אלו הם 11 ק"מ של נהר היורד כ-280 מטר בגובה בתוך קניון עמוק. זרימות רבות עוצמה גורמות לתהליכי סחיפה, כולל גלישות קרקע אדירות ממדים, בעיקר בדופן המזרחית, שם נוצרו קירות אנכיים ממש. בסמוך ל"גשר הדודות" מתפצל הירדן לזרועות אחדות ומשם ועד הכנרת נוצרת דלתא רחבת ידיים. זוהי דלתא פעילה, המזרימה סחף ומייצרת דינמיקה גיאומורפולוגית מרתקת.

במדרונות משתרע יער פארק פתוח בעיקר של שיזף מצוי ומעט אלון תבור ואלה אטלנטית. הבתות העשבוניות עשירות מאוד (למעלה מ-400 מיני צמחים נרשמו שם). בשמורה גם צמחים בסכנת הכחדה והיא עשירה מאוד גם בבעלי חיים. זהו מסדרון אקולוגי חשוב ביותר המקשר בין הכנרת וחופיה לבין הגליל העליון.

שמורת הטבע רמת דלתון

נמצאת בגליל העליון, בין הישובים דלתון, ג'יש (גוש חלב) וכרם בן זמרה. אלה השטחים היחידים במרחב הגליל העליון בהם מצויים בתי גידול ייחודיים של מישורי בזלת המוצפים לפרקים בחורף. בשטח המצומצם שנותר ממישורי בזלת אלה מצויים מינים רבים של צמחים ובע"ח נדירים, חלקם אנדמיים, האופייניים לבית גידול זה. ברמת דלתון מתקיים עדר של הצבי הארץ ישראלי, שאף הוא מין אנדמי לישראל ויש חשיבות לשימור אוכלוסיותיו במגוון גדול ככל הניתן של בתי גידול.

שמורת טבע חמרת רמת הכובש

נמצאת באזור השרון, מזרחית לקיבוץ רמת הכובש ודרומית לטירה. שמורות הטבע בשרון מייצגות את העולם הביולוגי שאפיין את השרון בעבר, וכולל בין היתר בתי גידול של קרקעות קלות כמו חמרה וחמרה חולית. שמורת טבע זו הינה "משאר" של חמרה בין חלקות חקלאיות מעובדות ומהווה מפלט לחי ולצומח. בשמורה צומח וחי אופייניים לאדמת חמרה. השמורה תהווה עם הכרזתה, אי בטוח לאוכלוסיות צומח וחי וביניהם גם מינים נדירים ומינים שהם בסכנת הכחדה.

שמורת נחל חלילים- שור ענתבי רשות הטבע והגנים
שמורת נחל חלילים, צילום: שור ענתבי רשות הטבע והגנים

 

הגן הלאומי עינות תלם ושמורת הטבע נחל חלילים

נמצאים בעמק הארזים, בין ירושלים למבשרת ציון. גן לאומי עינות תלם הוא חלק מ"פארק ירושלים" והוא משמר נופי מעיינות קטנים וטרסות קדומות ולידו אתר התיישבות מתחילת המאה ה- 20.

נחל חלילים הינו נחל אכזב היורד משולי מבשרת ציון אל נחל שורק שבעמק הארזים. לאורך אפיק הנחל קיימת מערכת חקלאות עתיקה מימי בית שני הכוללת סכרים מסיביים הבנויים מאבן מקומית לרוחב אפיק הנחל. על הגדה הצפונית נמצאים שרידי ישוב קדום וישנם שרידים המעידים על קיום תרבות חקלאית רצופה מימי קדם. בשמורה מצויים צומח וחי מגוונים וכן מערות בהן עמודים שצורתן דומה לחליל.

גן לאומי עינות תלם. צילום: יעקב שקולניק
גן לאומי עינות תלם, צילום: יעקב שקולניק

 

שמורות הטבע נחל חצב, נחל זדים וחרבת גממה

ממוקמות במרחב שבין דורות לרוחמה, וכלולות בתוכנית המתאר המחוזית פארק השקמה. מרחב שקמה ממוקם ב"ספר המדבר" ולכן עשיר במגוון נופים ובתי גידול, לצד מיני חי וצומח המאפיינים את החבל המדברי הישראלי והחבל הים תיכוני כאחד. השטח הוא חלק ממסדרון אקולוגי ארצי בציר מזרח מערב, הגדול והמשמעותי ביותר, המקשר בין ההר לשפלת החוף. בשמורות הטבע יש מופע של בתרונות לס ומחשופי כורכר לצד אדמת סחף, המקיימים נוף צומח של בתה עשבונית נמוכה ומגוון של מאות מיני צמחים, חלקם נדירים ואנדמיים ומאות מיני בעלי כנף, יונקים וזוחלים.

 

שמורת הטבע והגן הלאומי מלחת סדום שבכיכר סדום

הינם שריד אחרון בישראל, לבית גידול ייחודי ויוצא דופן של מלחה גדולה עם מי תהום גבוהים בזרימה מתמדת מהמעיינות לים המלח. לאורך הבקע הסורי-אפריקאי ישנן מלחות נוספות, שרובן הגדול נפגע קשות. אבל גם בעבר מלחת סדום היתה בעלת ייחוד גיאומורפולוגי ואקולוגי.