מצבם של החרקים

27/02/2023

האם החרקים הולכים ונעלמים מעולמנו? יש הסבורים שמדובר במגמה מדאיגה עקב שינויי אקלים אך הגישות הן זהירות בנושא.

דבורה לי - דבורת בר מאביקה. צילום: עדי אשכנזי
דבורה לי - דבורת בר מאביקה, צילום: עדי אשכנזי

פרוקי הרגליים, או בשמם הנפוץ חרקים מהווים כוח משמעותי מאוד בהחזקת מערכות אקולוגיות. הם אמנם קטנים אך השפעתם עצומה, החל ממזון שהם מהווים עבור ציפורים, זוחלים יונקים ועוד, עבור דרך פירוק ומחזוק עלים ובעלי חיים הפרשות ובעלי חיים מתים, וכלה במניעת התפרצויות של מחלות ומזיקים. פעמים רבות רואים בפרוקי הרגליים עצמם מזיקים במיוחד בתחום החקלאות אך חשוב לזכור כי החרקים חיוניים לתהליכי ייצור הירקות והפירות שאנו צורכים וקריטיים לשירותי האבקה.

יש השלכה ישירה בין המחזוריות של מזג האוויר משתנה, או תנודות עונתיות לא צפויות כמו  כשיש כמות גדולה של גשמים בזמן שלא אמור להיות לבין מצבם של החרקים ופרוקי הרגליים. האם מדובר בחדשות רעות?

עכביש כסופי - צילום דותן רותם
עכביש כסופי - צילם דותן רותם

דותן רותם מחטיבת המדע של רשות הטבע והגנים נזהר בדבריו, בעיקר כי אין מספיק מידע על ההשפעה של שינויי אקלים וחרקים בישראל. "מדובר בנושאים מורכבים מאוד", הוא אומר. "יש הבדל בין התרשמות ותחושות לבין אמת מדעית. ההתחממות העולמית יכולה לגרום לשינוי בתזמון, להיעדר סנכרון. בסתיו, לדוגמה, אנחנו רואים את הנמלים שמגיחות אחרי הגשם, אבל המרווח הוא עצום. הן יכולות לחכות לגשם עד נובמבר בשנים מסוימות. זה קשור לגשם ולאו דווקא לשינויי אקלים. אנחנו כן יודעים לומר שיש בעיה עם פרפרים שחיים באזורים גבוהים. בעולם אנחנו יודעים על תנועה צפונה כי התנאים שם טובים להתרבות והישרדות".

רותם מציין שההתחממות דווקא מיטיבה עם חרקים מסוימים. "חיפושיות הקליפה יכולות להכפיל את עצמן", הוא אומר, "אבל הן יכולות גם לפגוע בעצים". החיפושיות מתרבות ביער ויכולות לתקוף עצים חלשים, שסובלים ממחסור במים. "בצפון אמריקה המצב הזה גורם לשריפות יער", מספר רותם. "הן מצליחות להתרבות, בין היתר משום שהחורף לא מספיק קר".

החיפושית חדקונית הדקל- צילום עוז ריטנר
החיפושית חדקונית הדקל- צילום עוז ריטנר

אמנם המחקר בארץ עוד בחיתוליו אך מדענים ואקולוגים עוקבים בדאגה ובזהירות אחר מצבם של החרקים כיוון שבמידה רבה הם יכולים להצביע על תהליכים נרחבים שיגיעו גם להשלכות רחבות יותר.

למידע נוסף לחצו כאן >>

חיה קטנה ומטריפה – לחצו כאן >>