ערב טוב ישראל- הצפון הקרוב

26/07/2020

הקיץ תכננתם לנסוע לצפון. הכנתם רשימה של דברים לארוז. ציוד, מזון, אפילו הילדים כבר בקטע (אם יהיה להם שקע זמין כמובן) וההתרגשות כבר מתחילה לחלחל, פתאום בום- קורונה. מקומות נסגרים, פעילויות ואתרים. מה עושים עכשיו?

גן לאומי בית שאן
צילום: מנו גרינשפן

אנחנו ברשות הטבע והגנים מתעקשים לתת לכם חוויה משפחתית מהנה, כן, גם עם מסיכה על הפנים. ולכן הארכנו את שעות הביקור במגוון אתרים כדי שלכם יהיה יותר זמן לטייל וליהנות ביחד, ובעיקר כדי שתיהנו מהשעות הנעימות של היום כי ביננו, אלו השעות הכי יפות בקיץ.

אז סידרנו לכם ערב טוב, וכל מה שנשאר לכם, זה רק לבחור.

דורון ניסים. פסיפס-היפה מציפורי

גן לאומי ציפורי- ערב של פסיפסים

מה יש באתר? הגן הלאומי ציפורי משלב, מלבד אוויר גלילי משובח ושלווה נעימה גם מגוון נקודות עניין שיסבו לכם נחת ולילדים- אקשן טהור. כדי לספק לצעירים את הסחורה קודם כל, רדו למנהרת הפירים. מדובר במנהרה תת קרקעית מדליקה, באורך של כ-90 מ', ששימשה ככל הנראה כמערכת מים קדומה. בחלקה תלכו זקופים ובחלקה, בגו שפוף מה שיתן לקטנים יתרון קל עליכם, ולכם- תחושת אינדיאנה ג'ונס מחמיאה. בשלב מסוים תגיעו לפיר שיוצא אקוסטיקה נפלאה, זה המקום לתת דרור לכישרון הזמרה החבוי בכם ולנסות שירה בקנון של "מי ימלל גבורות ישראל". או כל שיר אחר שבא לכם. משם תצאו אל שביל העולה אל פני הקרקע שיוביל אתכם למבואה, שם תוכלו להתרשם משרידי אמת המים העתיקה, מאגרי המים והקשתות. אבל אל תשתהו שם יותר מידי, רואים למעלה? השקיעה בדרך. מהרו אל המצודה שם מחכים לכם פסיפסים קדומים, יפיפיים והכוכבת הבלתי מעורערת שלהם, "המונה ליזה של הגליל", כולם יספרו לכם סיפור מרתק וצבעוני. תוכלו גם לשבת בתיאטרון הצופה אל פני הנוף ולהעמיד פנים שאתם בעיצומה של הופעה מרגשת, אבל הכי אנחנו ממליצים- לפתוח את סל הפיקניק שלכם ולשבת לארוחת ערב טובה ביחד. אחרי כל המאמץ הזה, מגיע לכם.

מה יפה במיוחד ערב? תצפית מרהיבה על מרחבי הגליל מגג המצודה שבשעת השקיעה הופכת לרגע קסום ורומנטי. אל תחמיצו.

מה חשוב לדעת? במקום קיימים שבילים נגישים. האתר פתוח בשעות 8:00-19:00 בשישי האתר נסגר ב-16:00. יש להירשם באתר טרם ההגעה.

מה כדאי להביא? נעלי הליכה נוחות, כאלה שלא יתקעו להם בין חריצי האבן, סל פיקניק מלא בכל טוב, וחליל. לא יודעים, נראה לנו מתאים לאווירה.

מה לשים בוויז? גן לאומי ציפורי

שמורת טבע עין אפק, צילם מנו גרינשפן

שמורת טבע עין אפק- קולות הלילה של הטבע

מה יש באתר? דמיינו לעצמכם גשר עץ המתפתל בינות לצמחיה סבוכה, שיחי פטל, שרכים וצמחי מים, קולות משק כנפיים, ציוצי ציפורים ועופות, וכל זה, מעל מקווה מים עצום בגודלו, שקט ורוגע.

לא אתם לא נמצאים בלוקיישן של סרט טבע, זוהי שמורת עין אפק. בשמורה, המאכלסת גם מינים נדירים של צמחים בסכנת הכחדה תוכלו לחזור לטבע הפראי מבלי לנסוע רחוק. פה באיזור הקריות פינת חמד של מים, בעלי חיים, עופות מים, דגים ושאר יצורים מימיים. אם תהיו קצת בשקט יתמזל מזלכם ותוכלו לראות את עדרי הג'מוסים במרחב הפתוח של השמורה. בנוסף, אל תפספסו את טחנת הקמח, מבנה עתיק ומשומר היטב, מהגג תוכלו לערוך תצפית מרשימה על האיזור.

מה יפה במיוחד ערב? הכל. אבל הכי מקסים זה ללכת על גשר העץ המתפתל, לשחק "משחק השקט" ולנסות לזהות כמה שיותר קולות של בעלי חיים המתכנסים לקראת שנת הלילה. תמונה מעולה לאינסטוש.

מה חשוב לדעת? האתר פתוח בשעות 8:00-18:00 בשישי האתר נסגר ב-17:00. יש להירשם באתר טרם ההגעה. בשל מגבלות הקורונה, הביקור מתאפשר בטחנת הקמח בלי מוזיאון – רק הגג פתוח. ישנם שבילים נגישים בשמורה.

מה כדאי להביא? נעלי הליכה נוחות, כובע ומשקפות, כי אם כבר באתם אז שווה לראות את הג'מוסים מתארגנים ללינת ערב ושאר בעלי כנף

מה לשים בוויז? שמורת טבע עין אפק

לילות שאן, לילות שאן - צילום בועז אשכול

גן לאומי בית שאן- אימפריה באור אחר

מה יש באתר? גן לאומי בית שאן הוא אחד האתרים המרתקים מבחינה היסטורית ויכול להצית גם דמיונם של קטנים, תלוי בשעה שבה מגיעים. כי חם. מאוד חם בעונה הזאת בעמק בית שאן, ולכן- אנחנו מזמינים אתכם לטיול ערב  במקום האוצר בקרבו את שרידי הפאר המרהיבים של בית שאן הרומית והביזנטית. התל על שמו נקרא הגן הלאומי- תל בית שאן מתנשא לגובה רב ושם למעשה שכנה בית שאן המקראית. בלב הגן הלאומי עובר נחל חרוד, נחל שמימיו זורמים כל ימות השנה

מה יפה במיוחד ערב? גן לאומי בית שאן הופך למשהו אחר לגמרי בערב. התאורה המיוחדת, העתיקות המרשימות, הצלילים והמיצגים הופכים את הביקור לחוויה לילית מומלצת במיוחד. לא להחמיץ.

מה חשוב לדעת? בשל מגבלות הקורונה, יש להירשם מראש לביקור הלילי ולהשתתפות בחוויית לילות שאן, האתר פתוח בשעות א -ה 11:00 – 20:00, שישי 8:00 – 16:00, שבת 8:00 – 17:00

מה כדאי להביא? בגד ים, כי יותר מסביר להניח שתרצו לקפוץ לסחנה לפני כן, וארוחת ערב שאותה תוכלו לאכול באחד מהספסלים העומדים לרשותכם ברחבה המוסדרת בכניסה לאתר

מה לשים בוויז? גן לאומי בית שאן