המלצת השבוע - אל החורש הים תיכוני-מטיילים זוכרים ומוקירים

02/05/2022

מורשת קרב, סיורי לוחמים, נשמע כמו משהו כבד, קשוח ולא תמיד נעים להתחבר אליו. אבל מה דעתכם לעשות טיול משפחתי קליל ונחמד, בחורש הים תיכוני בפרוזדור ירושלים כשמזג האוויר נעים והשביל מוצל, תצפיות נוף נפתחות לנגד עיניכם, והפיקניק המשפחתי יהווה סיום לסיור בעל משמעות וחשיבות להכרת והוקרת המורשת?

שמורת טבע המסרק
שמורת טבע המסרק, שמורת טבע המסרק. צילם איל מיטרני, רשות הטבע והגנים

 לרגל יום הזיכרון ויום העצמאות המלצת השבוע  לוקחת אתכם לשמורת המסרק ואתר הקסטל, שספוגות בסיפורי גבורה, במסירות נפש של לוחמים ששחררו את הדרך לירושלים ובשקט, ציוץ ציפורים ונוף שמרחיב את הלב, מומלץ לקחת את הילדים לטיול שישאיר עליהם רושם. יוצאים לדרך.

מתחילים בשמורת טבע המסרק בשמורת המסרק, שמורה שמורת טבע קטנה וקסומה השוכנת בהרי ירושלים, ובה שביל נעים בלב חורש ים תיכוני, פריחות צבעוניות, תצפיות מרהיבות על האזור, עצי אורן קשישים, שרידי ביצורים ותעלות ממלחמת יום העצמאות ועוד המון.

שביל הטיול יוצא מהחנייה ועולה בגרם מדרגות לכיוון מערב. לאחר כמה עשרות מטרים, מתפצל המסלול המעגלי. אנו נמשיך בסעיף הימני של השביל (ונחזור דרך הסעיף השמאלי). השביל נכנס לחורש טבעי של עצי אלון מצוי ואלה ארץ-ישראלית. לצד השביל נמצאות מערות אחדות במחשופי חוואר – תצורה גיאולוגית המכונה תצורת בית מאיר, על שם המושב הסמוך. כמו כן ניתן לראות כאן מספר תעלות קשר אותן חפרו מגיני הכפר הערבי בית מיחסיר, שחלש על הדרך לירושלים בתחילת מלחמת העצמאות. התעלות נחצבו בקרקע החוואר שכן קל לחצוב בה, לעומת סלעי הגיר הקשים מעל ומתחת לשכבה זו.

עם השביל נצא מהחורש ונגיע לנקודת תצפית לכיוון השפלה. למרגלותינו נראה מושב בית מאיר מושב דתי שהוקם לאחר מלחמת העצמאות על חורבות בית מיחסיר. הכפר בית מיחסיר שימש במלחמת העצמאות כבסיס מרכזי לערבים שתקפו את השיירות שעלו בשער הגיא בדרכן לירושלים. במסגרת מבצע "מכבי", כבשו לוחמי חטיבת הראל את משלטי שלוחת שיירות, ועמם את הכפר בית מיחסיר. מנקודת התצפית הזו אפשר לראות את אזור מודיעין, לוד ורמלה ובימים שבהם הראות טובה ניתן לראות גם את אזור הים התיכון וגוש דן.

קבר השייח: המשך השביל מתעקל ומטפס לכיוון פסגת ההר, דרך אזור יער שרוף. בשטח זה ניצבו האורנים המרשימים של השמורה, שעלו בלהבות בקיץ 2001, ומשמשים כיום כתזכורת אילמת לרשלנות מטיילים (אנא היזהרו באש!) בפסגת ההר נמצאת מעין קרחת יער, שבחלקה הצפוני ממוקם מבנה קבר שייח' אחמד אל-עג'מי. המבנה עצמו נמצא בסכנת התמוטטות, והכניסה אליו אסורה. לצד האורנים (שיני המסרק) צומח כאן חורש של אלון מצוי ואלה ארץ-ישראלית, אליהם נלווים עצים ושיחים נוספים כמו קטלב מצוי, לוטם מרווני ולוטם שעיר. בשטחים הפתוחים ובין השיחים שבשמורה גדלים בחורף ובאביב מגוון פרחי בר, ביניהם רקפת מצוייה, כלנית מצוייה, נורית אסיה, דם-המכבים האדום והסחלבים דבורנית גדולה ושנק החורש.

השביל ממשיך מזרחה, חולף לצד שני בונקרים ממלחמת העצמאות (גם אליהם הכניסה אסורה) ויורד לכיוון החנייה. בסופו של דבר, נתחבר לשביל בו התחלנו את המסלול.

קסטל, אתר הקסטל

את הטיול מומלץ לסיים באתר לאומי הקסטל , במסלול חווייתי המספר את סיפור הלוחמים באמצעות ערכים מרכזיים שעלו מן הקרבות, כמו: רעות, מנהיגות, נחישות, תוכלו להתנסות בתחנות פעילות וגם ללכת בתוך תעלות קשר ולצפות בסרט ובמיצג הקרב המרגש. כאן ניתן גם לערוך פיקניק ולהתבונן בתצפיות הנוף, או לקחת כמה רגעי שקט ולזכור את מי שבזכותם התאפשר לנו לטייל בנוף המרשים הזה.

3 קסטל צילום רפי קוץ.JPG, תחנת הרעות בקסטל - צילום רפי קוץ

שימו לב: ביום הזיכרון לחללי צה"ל וביום העצמאות תשפ"ב (2022/5/5-4 ימים רביעי וחמישי)  הכניסה לאתר הקסטל, הינה ללא תשלום אך בהרשמה מראש.

להגעה יש לנסוע בכביש מס' 1 (תל אביב-ירושלים), ובמחלף שורש לפנות לכיוון מושב בית מאיר (לבאים מת"א, זהו המחלף הראשון אחרי מחלף שער הגיא), ולנסוע כ-4 ק"מ בכביש הררי מתפתל (3955), עד לשלט הכוונה חום המפנה לשמורת המסרק, בצד ימין של הכביש. ניסע לפי השילוט עוד כ- 500 מ' בכביש צדדי, עד למגרש החנייה של השמורה. ניתן להשאיר רכב בנקודה זו. בימי חול, ניתן להשאיר רכב גם בתחומי מושב בית מאיר הסמוך (עוד כ-200 מ' נסיעה בכביש 3955).

שימו בווייז:  שמורת טבע המסרק או גן לאומי קסטל