המלצת השבוע: מתחילים ברגל ימין- נחל כלח גלים

28.09.2022

נחל כלח גלים, הוא מסלול למי שאוהב לצעוד, לנשום אוויר צח, לפגוש גם ירוק, גם חי וצומח ומערות ולמשפחות חובבות אתגר זהו מסלול מושלם. הוא לא קשה במיוחד אך מיועד למי שאינו חושש מטיפוס מלווה ביתדות, התגלשות קלה מטה, הצצה למערות גיר ותופעות טבע מרתקות נוספות.

נחל כלח רינת רוסו
טיול בנחל כלח - צילמה רינת רוסו

זה מסלול למשפחות מיטיבות לכת יחסית. אם אתם חוששים מהחום, אל תדאגו הוא מוצל ברובו.

יש להצטייד במים ונעלי הליכה מתאימות ומומלץ להביא אתכם נשנושים לעצירה בנקודות הנוף היפות וכמובן שקית זבל בה אוספים את כל מה שלא שייך לטבע.

מתחילים.

מחניון המבצר האחרון, (שימו לב שהמסלול קווי ויש לדאוג להקפצת רכבים בסיומו) הולכים על סימון שבילים שחור עד החי בר, זהו אתר מרתק בפני עצמו שמאפשר הצצה לחיות בר שעמדו בפני סכנת הכחדה, שוקמו, גודלו בגרעיני רביה ומשוחררות לטבע מעת לעת כדי לשקם את אוכלוסייתם. כאן ישנם יחמורים, נשרים, עיזי בר ועוד, אך כעת ממשיכים הלאה במסלול ההליכה בחורש הים תיכוני.

ממש לפני הכניסה לחי בר יורדים אל השביל  בסימון ירוק לנחל גלים,  המסלול יורד לאורך הרכס עד לאפיק הנחל. במהלך ההליכה ניפגש עם מיני צמחים רבים. בניהם נמצא את הלוטם השעיר והלוטם המרווני, סירה קוצנית, מספר סחלבים, בהם סחלבן החורש, סחלב שלוש השניים וסחלב אנטולי. בעונה המתאימה נוכל למצוא גם את הדבורנית השחומה, העיריוני הצהוב ועוד.

הולכים על השביל עד לפיצול עם נחל כלח ואז ממשיכים עם הסימון הכחול בנחל כלח. באפיק עצמו ניתן לראות בבירור את עוצמת המים וההתחתרות שלהם בסלע. השביל עובר לסירוגין בין קטעי הליכה איטיים ומעט יותר אתגריים בתוך ערוץ הנחל, לבין קטעים קלילים בשביל צר לאורך הגדה הצפונית. בחורף ובאביב ניתן אפילו להיתקל בבריכות מים רדודות. ככל שמתקדמים עם הנחל הופכים מדרונותיו בהדרגה לתלולים ומצוקיים יותר.

קצת לפני הפיצול הבא יגיע קטע ההליכה החווייתי של המסלול: סדרה של שני מפלים יבשים וגבוהים יחסית (5-10 מ' כל אחד), שהשביל המסומן מלווה בסדרה של יתדות ומעקות בטיחות. ערוץ הנחל בקטע זה קניוני ונסתר לחלוטין תחת חופת-עצים, שמספקת תפאורה נהדרת לחוויה. לאחר כ-100 מ' נוספים מגיעים אל סכר אבן גדול שחוסם את המשך ההתקדמות בערוץ, אותו יש לעקוף מימין באמצעות סדרה נוספת של יתדות. בתום הטיפוס תמצאו את עצמכם עומדים על שביל רחב, בנוי וחשוף לשמש שחוצה את נחל כלח, במעבר חד מהסבך האפלולי בו הלכתם עד כה.

ממשיכים  לכוון חניון שוויצריה הקטנה בסימון אדום.

משוויצריה הקטנה הליכה קצרה על הכביש להביא את הרכב ואפשר שרק הנהג יקפוץ להביא את הרכב ואתם תחכו לו עייפים אך מרוצים אחרי יום טיול מהנה ואתגרי.

נקודת התחלה: חניון המבצר האחרון

נקודת סיום: שוויצריה הקטנה

מה לשים בווייז: חניון המבצר האחרון

משך המסלול: 5-6 שעות

שימו לב: המסלול כולל ירידה ועליה בעזרת יתדות, מותאם למשפחות מטיבות לכת, יש להצטייד במים ובנעלי הליכה נוחות

נחל כלח רינת רוסו

קטגוריות