ממצאים ייחודיים בחפירות התיירותיות בגן לאומי כורזים

23/04/2022

בגן לאומי כורזים מתקיימת כבר כמה שנים פעילות המאפשרת לקהל הרחב לקחת חלק בחשיפת הכפר היהודי הקדום. במהלך חול המועד השתתפו עשרות משפחות בחפירות אחד ממבני המגורים הגדולים בכפר.

חפירות בכורזים
חפירות בכורזים, צילום: ד"ר אחיה כהן תבור, דקל שגב רשות הטבע והגנים

בחפירות נמצאו בין השאר חרסים, כלי זכוכית, ועצמות בעלי החיים אותם גידלו התושבים בתקופת התלמוד- לפני כאלף וחמש מאות שנים. יחד איתם, נמצאו גם שני ממצאים ייחודיים המעידים על רמת החיים הגבוהה של התושבים: הראשון הוא עגיל בעל תליונים, בו הייתה כנראה משובצת גולת זכוכית קטנה; השני הוא מזלג עשוי ברונזה, מעוטר בצורה האופיינית לתקופה.

מספר מנהל החפירה, ד"ר אחיה כהן-תבור מחברת 'דגש ארכאולוגיה תיירותית':

"אחת הילדות קראה לי ואמרה שמצאה משהו מעניין; ממש לא ידעתי למה לצפות, כי בחפירות יש הרבה הפתעות. אבל לזה בכלל לא ציפיתי- מזלג! אף פעם לא ראיתי מזלג בחפירות, וגם לא בספרות המדעית. בכלל, מוצאים מדי פעם סכיני ברזל פשוטים, אבל סכו"ם זה דבר נדיר מאד. סביר שפעם אנשים היו משתמשים בעיקר בכפות עץ, שכמובן לא שרדו. בדקתי עם כמה ארכאולוגים אחרים, וגם הם מעולם לא מצאו מזלג. יותר מכך, המזלג מעוטר בטכניקות של חיתוך, המעידים שזהו כלי יוקרתי במיוחד. עם המשך החפירות בחדר הזה ננסה להבין למה שימש החדר, ולמה נמצא המזלג דווקא כאן. מסעיר לנסות לחשוב ולדמיין איך חיו כאן התושבים העיתים, ולנסות להשוות הין חיינו לבין חייהם- באותו מקום, בהפרש של עשרות דורות."

ממצא מגן לאומי כורזים, צילום: ד"ר אחיה כהן תבור, דקל שגב רשות הטבע והגנים

 

ממצאים בכורזים, צילום: ד"ר אחיה כהן תבור, דקל שגב רשות הטבע והגנים

קטגוריות

גני שמורה קשורים

דפים קשורים