שימור עושים באהבה, או לא עושים בכלל

15/08/2020

שימור המורשת התרבותית הבנויה, הוא אתגר מורכב המחייב את המשמר להבין את הערכים התרבותיים ומשמעותם. ערכים אלה מיוצגים על ידי אבנים דוממות, והמשמר מתוך תחושה של שליחות, מגן עליהם ומשמר אותם עבורנו ועבור הדורות הבאים.

אבן בצורת לב - צילום רובי מיאל, משמר המורשת הבנויה של מחוז דרום
אבן בצורת לב - צילום רובי מיאל, משמר המורשת הבנויה של מחוז דרום, יש אבנים בצורת לב, ויש משמרים עם לב גדול מלא תשוקה ואהבה למקצוע. צילום: רובי מיאל, משמר המורשת הבנויה של מחוז דרום. הצילום: אבן בצורת לב, ששובצה באחד הקירות של בית משלחת קולט שחפרה בשבטה בין השנים 1934-1937.

רשות הטבע והגנים משקיעה משאבים רבים בפרויקט שימור שחזור ופיתוח בגן לאומי שבטה, אתר מורשת עולמית. הדגש בפרויקט יהיה על סוד הקיום במדבר וסיפור המים במדבר יהיה מוטיב מרכזי.

צילום רובי מיאל- משמר המורשת הבנויה של מחוז דרום, צילום רובי מיאל- משמר המורשת הבנויה של מחוז דרום

פרוייקט השימור מתבצע על ידי משמרים מקצועיים ועובדי רשות הטבע והגנים במסגרת שלושה פרויקטי שימור מרכזיים. בשלב הראשון ישומרו בית מגורים שימחיש את האדריכלות הייחודית של שבטה, בריכת האגירה בכיכר המרכזית להמחשת נרטיב המים בשבטה ובמדבר, שימור ושיקום בית משלחת קולט, שיפותח להיות מבואת האתר.

יונתן אורלין רשות הטבע והגנים, יונתן אורלין רשות הטבע והגנים

בהמשך הפרויקט, ישומרו הכנסיות המפוארות באתר, הכיכר הצפונית ועוד. כמו גם פיתוח חניון לילה, מערכת שילוט והמחשה ייחודית, להעצמת חווית הביקור באתר שמכונה פומפי של ארץ הקודש.