נקבת נשר שהורעלה ניצלה בזכות טיפול מהיר

28/03/2023

נקבת נשר שהורעלה ניצלה בזכות טיפול מהיר
נקבת נשר נמצאה ברמת הגולן על שביל, כשהיא מפגינה התנהגות לא שגרתית.
אנשי רשות הטבע והגנים העבירו אותה לטיפול בבית החולים לחיות בר, שם התברר כי הורעלה.
היא התאוששה בהצלחה ולבסוף שוחררה חזרה לטבע.

נקבת הנשר ברמת הגולן, צילום אליקה מעתוק רשות הטבע והגנים
נקבת הנשר ברמת הגולן,, צילום אליקה מעתוק רשות הטבע והגנים

יגאל מילר אחראי גרעין רבייה ברשות הטבע והגנים: ״שבוע שעבר הגיעה הודעה על נשר שיושב על שביל כורכר איפה שהוא לא צריך להיות, התנהגות מוזרה. פקחי רשות הטבע והגנים אוריה אליקה הגיעו למקום נתנו לנשר טיפול במקום, לכד את הנשר והעביר אותו לבית החולים לחיות בר של הספארי ורשות הטבע והגנים. הנשר אכל רעל ככל כהראה מפגר.

אליקה מעתוק פקח נשרים רשות הטבע והגנים: ״כשהגעתי אליו הוא כבר לא היה מסוגל לעמוד או להתנגד לי. כשהכנסתי אותו לכלוב העברה חששתי שהוא לא ישרוד את הנסיעה לבית החולים בספארי״.

אחרי שבוע של טיפולים השבנו אותו לטבע בכרמל.
מדובר בנקבה ואנחנו מקווים שהיא תחזור לקן שנמצא באיזור בתקווה שהקינון לא יפגע.

הנשרים  בסכנת הכחדה

הנשר המקראי נמצא בסכנת הכחדה חמורה והוא עומד על כ 180 פרטים בלבד בישראל.
בעבר תפוצתו העולמית של המין הייתה רחבה: מחצי האי האיברי במערב ומדינות דרום אירופה ועד הודו במזרח, וכן צפון אפריקה. חלק מהאוכלוסיות האירופיות והדרום-מערב אסייתיות נודדות בחורף לאפריקה ולחצי האי ערב, אולם היום האוכלוסייה מקוטעת והמין נעלם או התמעט מאוד בחלק ניכר מתחום תפוצתו. גם בישראל תפוצת המין הצטמצמה, ובשני העשורים האחרונים היא פחתה מ-120 זוגות מקננים ל-50 זוגות בלבד. בצפון מקננים נשרים רק בכרמל, ובדרום במדבר יהודה ובהר הנגב. 12 נשרים נמצאו מתים בשנה שעברה בישראל לעומת 24 אשתקד. 7 מהם מתו הרעלה מתרופות ווטרינריות (וולטרן שאכלו כנראה במדבר יהודה במזרח הר חברון וקרוב לקו התפר).

רשות הטבע והגנים מציינת החודש את חודש שמירת החי בבר בהמשך להחלטה של האספה הכללית של האו"ם כדי לחשוף את הציבור למגוון החי והצומח שעל פני כדור הארץ ולהעלות את המודעות לצורך בשימורם. השנה מצוין היום העולמי בסימן הקשר בין האדם לחיות הבר. עובדי ועובדות הרשות משקיעים מאמצים רבים לאישוש חיות הבר בישראל. ואכן מאמציהם נושאים פרי. רק בחודש דצמבר 2022 פרסמה רשות הטבע והגנים את דוח העשור על מצב חיות הבר בישראל בו נחשף מצבן של אוכלוסיות חיות הבר בישראל, בהן אלו המצויות בסכנת הכחדה. בדוח נמצא כי ישנה גדילה של מינים מסוימים שנספרו בישראל אשר נמצאים בסכנת הכחדה חמורה, אך יחד עם זאת נרשמה דאגה מדאיגה בקרב אוכלוסיית הנשרים.

טיפול בנקבת הנשר, באדיבות הספארי ברמת גן
טיפול בנקבת הנשר, באדיבות הספארי ברמת גן