פסיפס טקסים - להכניס את השמחה שלכם לדפי ההיסטוריה

שם כתב: אייל שפירא 07.07.2020

יותר ויותר משפחות מגלות בעת האחרונה את האפשרות לחגוג את הרגעים המרגשים – מבר או בת מצווה ועד טקסי נישואין – באתרי מורשת וטבע בשמורות הטבע ובגנים הלאומיים ברחבי הארץ. קבלו פרטים על 10 אתרים אותנטיים במיוחד.

פסיפס טקסים - גיתם

בני או בנות המצווה לעולם לא ישכחו לכם את זה. למעשה, האירוע הבא שלכם ייחקק היטב גם בלב אורחיכם, חבריכם ושאר בני המשפחה. אנחנו מדברים על מיזם "פסיפס", שיצרה רשות הטבע והגנים, שבבסיסו האפשרות לחגוג טקסים יהודיים מגוונים ב-17 אתרי מורשת וטבע בשמורות הטבע ובגנים הלאומיים ברחבי הארץ.

מעבר לעובדה שמדובר ביציאה מהשגרה ובחיבור הולם לטבע, למסורת ולמורשת של כולנו – טקסים אלו מתאפיינים באווירה משפחתית, פחות פורמלית ומעונבת, ובעיקר – במיקום אותנטי, היוצר חיבור לאבן העתיקה ולמורשת העם היהודי.

קבלו עשרה מהאתרים היותר אותנטיים, שיספקו לכם חוויה שתיזכר שנים רבות. כעת, כל שנותר לכם הוא להכניס את השמחה שלכם לדפי ההיסטוריה.

👈🏼 לפרטים ואתרים נוספים – הקישו כאן

בית הכנסת בגמלא. צילום איתי לויטס

שמורת טבע גמלא: בין הטבע להיסטוריה

גם בביקור השני, השלישי או העשירי בשמורת טבע אדירה זו, השוכנת ברמת הגולן, נוטים המבקרים להתרגש מהשילוב עוצר הנשימה בין טבע פראי, נוף מרהיב והיסטוריה עשירה. כל האלמנטים הללו מתמזגים אלו באלו ובכך יוצרים חוויה מלהיבה במיוחד.

בשמורה רחבת הידיים משתרגים שבילי טיול משפחתיים, החולפים בין מוקדי העניין המרכזיים, בהם מושבת קינון הנשרים המפורסמת, המצוקים הרמים של נחל גמלא, שרידי העיר גמלא וכמובן, מפל גמלא, המפל האיתן הגבוה בישראל (51 מטרים גובהו).

המקורות התלמודיים מזכירים את גמלא כעיר המוקפת חומה עוד מימי יהושע בן-נון. בימי המלך החשמונאי אלכסנדר ינאי, היא יושבה ביהודים, ובשנת 66 לספירה היא הניפה את נס המרד ברומאים והתפרסמה בעמידתה מול אויביה, כמו גם בקרב הגבורה שסופו היה מר.

הטקס שלכם ייערך אל מול הנוף המרהיב, במקום שבו ניצב בית הכנסת של גמלא, הנחשב בין הקדומים ביותר שהתגלו בארץ-ישראל.

טקס בר מצווה בגן לאומי ציפורי – צילום מיטל אהרון

גן לאומי ציפורי: אל בירת הגליל הקדומה

לא בכדי, כינה אותה יוסף בן-מתתיהו "פאר הגליל כולו". ציפורי, הלוא היא בירת הגליל הקדומה,

מספקת למבקריה מפגש עם מבנים מרתקים, ממצאים מרשימים ושפע בלתי נדלה של רצפות פסיפס מהתקופות הרומית והביזנטית. ציפורי היא גם "עיר המשנה". מכאן, במקום בו ישבה הסנהדרין ונחתמה המשנה, אף ניבט נוף נהדר של בקעת נטופה והרי הגליל. בנוסף, לפני שנים ספורות נחנך במקום מסלול חוויתי הכולל הליכה מרגשת במנהרת פירים קדומה, עמוק מתחת לפני הקרקע.

הטקס נערך בבית הכנסת העתיק, בו מוקרן מיצג מרגש שלא ישאיר אתכם אדישים. על המסך הגדול מוצגים קורות יומו האחרון של רבי יהודה הנשיא, ראש  הסנהדרין ועורך המשנה. החוויה תהיה בלתי נשכחת.

בת מצווה בגן לאומי תל מגידו – צילמה לוסי יוסף

גן לאומי תל מגידו: בעקבות שלמה המלך

גן לאומי תל מגידו הוא אולי אחד המקומות הראויים ביותר למפגש עם שרידי תנופת הבנייה שעליה ניצח שלמה המלך ברחבי הארץ. התל הנישא מאכלס שרידי מקדשים, ארמונות, שערים וגם מפעל אגירת ושאיבת מים מתוחכם, שניתן לרדת אל תחתיתו – חוויה מרגשת לעילא. הטקסים נערכים בארמון שלמה ובכן בתצפית הדרומית, כאשר הכל שזור בתצפיות הנוף לעבר הר תבור, גבעת המורה, הגלבוע, רכס הכרמל והרי נצרת.

פארק (גן לאומי) הרודיון – צילם מנו גרינשפן

גן לאומי הרודיון: רוח של הרפתקה

חדוות גילוי נהדרת אופפת את המבקרים על כל צעד ושעל בהרודיון, ההר שהפך לארמון מבוצר במלאכת מחשבת אדריכלית, עליה ניצח המלך הורדוס. בפאר יצירה זו אף בחר המלך השנוי במחלוקת להיטמן, ובו גם התגלו שרידי קברו המפואר.

כאן  – בספר מדבר יהודה ובמרחק קצר מירושלים – מומלץ מאוד לחקור מקרוב את שפע השרידים הארכיאולוגיים: שרידי קבר הורדוס, מאגרי המים הקדומים ומערכת מחילות המסתור מימי בר-כוכבא. וישנו כמובן הנוף: ההרודיון מספק תצפיות היקפיות בלתי נשכחות לעבר ירושלים, מדבר יהודה והרי מואב.

הטקסים עצמם נערכים בשרידי בית הכנסת הקדום, שנבנה בידי לוחמי המרד הגדול (66-70 לספירה), וממוקם במתחם "ארמון ההר". הר אימתני, ארמון מפואר, מבצר איתן ובית כנסת מימי המרד הגדול. אי אפשר להישאר אדישים לשילוב עוצר נשימה זה.

מצדה בזריחה – צילמה מיה וולף

 

גן לאומי מצדה: ההר שהפך לסמל

לצד המצוק הנישא שמשקיף אל מרחבי המדבר מלאי ההוד, ניצבים שרידיו של אחד מבתי הכנסת היחידים מימי בית שני שהשתמרו. כאן, גבוה מעל מרחבי מדבר יהודה וים המלח, הנופים עוצרי הנשימה הם תגמול משני עבור מי שמעפילים אל המקום שנדמה כי אין ישראלי שטרם ביקר בו.

במעוז האחרון של המורדים היהודים, שכותרו על ידי הלגיונות הרומאיים, ניצבים שרידי האדריכלות הנועזת של המלך הורדוס, בדמות ארמונות, בית מרחץ ומבנים רבים נוספים מתקופות מאוחרות יותר. קשה לתאר את ההתרגשות העזה האוחזת במשתתפי הטקסים הרבים הנערכים על במת ההר, בזכות החיבור הבלתי אמצעי בין עבר, הווה ותקוות לעתיד. באופן הולם להפליא, הטקסים נערכים בשטח בית הכנסת הקדום, ששימש את המורדים שסיפורם מהדהד גם כיום, בשער המים, בבית המדרש, בחומת הסוגרים ובמקומות מרגשים נוספים.

בית כנסת ברעם. צילום: דורון ניסים

 

גן לאומי ברעם: חיבור גלילי

בתי כנסת קדומים רבים פזורים ברחבי הגליל, אך אחד היפים, השמורים והמרגשים שבהם הוא בית הכנסת הניצב בגן לאומי ברעם.

כאן, בלב הנופים הפסטורליים של הרי הגליל ושמורת הטבע יער ברעם, ממתין לכם מבנה האבן המפואר של בית הכנסת מימי התלמוד – והכל נראה כמו ציור טבע מעורר השראה.

באופן טבעי, הטקסים נערכים בשטח בית הכנסת, הבנוי אבני גזית מרשימות, עדות לעוצמתה של הקהילה היהודית שפעלה כאן במאות הרביעית והחמישית לספירה. חזיתו שלמה ובה שלושה שערים הפונים לכיוון ירושלים. את הפתחים מעטרים פיתוחי אבן יפים, ומעל משקוף הפתח המרכזי תגלו זר ענפים נאה. בחלל הפנימי, המשוחזר בחלקו, ניצבים עמודי אבן שמשלימים את התמונה רבת-הפאר.

טקס בר מצווה בחמת טבריה – צילם חגי דביר

 

גן לאומי חמת טבריה: להתרגש אל מול הכנרת

הוא קטן, בלתי מוכר דיו ובעיקר – מפתיע ביופיו: במרחק נגיעה מחופה המערבי של הכנרת, ממתין לכם גן לאומי חמת טבריה. הוא מושך אליו מבקרים בזכות בית הכנסת הקדום מתקופת התלמוד – "בית הכנסת של סוורוס", ואף בזכותם של 17 מעיינות תרמו-מינרליים חמים, הבוקעים מבטן האדמה בטמפרטורה של 60 מעלות, אל כמה בריכות שכשוך קטנות המצויות תחת כיפת השמים.

לאחר שחולפים על פני המעיינות הללו, שנודעו בימי קדם כבעלי סגולות מרפא, מגיעים אל המקום שבו נערכים הטקסים – בית הכנסת, שעיקר פרסומו בא לו בזכות רצפת פסיפס מרהיבה, זוהי עדות ישירה לימי הפאר של בית הכנסת הקדום, שפעל בתקופת התלמוד, בימים שבהם טבריה עיר הקודש שימשה כמקום מושבם של חכמים דגולים ושל ההנהגה היהודית.

חתן וכלה בבית שערים, צילם מנו גרינשפן

 

גן לאומי בית שערים: בזכות המסתורין

הימים הם ימי חורבן בית המקדש, ורבים מאנשי יהודה נודדים צפונה ומתיישבים בגליל. ביניהם, חברי הסנהדרין – המועצה היהודית העליונה – ובראשה המנהיג הרוחני רבי יהודה הנשיא. בית שערים הוא אחד המקומות בו קבעה המועצה את מקומה.. רבי יהודה הנשיא נטמן במקום ומאז, יהודים רבים, מרחבי העולם, ביקשו להיטמן כאן אף הם. כיום ניתן לבקר במעמקי מערות הקבורה הרבות, המסתוריות וגדושות הקסם.

הטקסים המרגשים נערכים במערות עצמן, המאכלסות סרקופגים מעוטרים ושרידי עבר מפוארים המוארים באור יקרות. נראה כי לא רק הצעירים שבחבורה יתרגשו מהמסתורין האופף את הכל.

במיוחד עבור הקטנים שבחבורה. כאן, בלב עמק יזרעאל, המערות מקפלות בתוכן שפע של סיפורים אישיים והיסטוריים, ועל הכל שורה רוח מסתורית.

 

טקס בגן לאומי בית גוברין. צילם חגי דביר

גן לאומי בית גוברין: בלב המערות

גן לאומי בית גוברין הוא אתר טיולים פופולרי במיוחד. כאן, בלב "ארץ אלף המערות" שבשפלה, תגלו עושר בלתי נדלה של מערות, מחילות ומבוכים תת-קרקעיים, ששימשו במהלך הדורות למטרות שונות. כיום, שבילי טיול נעימים מקשרים בין המערות הרבות, כאשר אחת מגולות הכותרת היא "מערת הפעמון", שבה אף נערכים הטקסים. זוהי מערה מפעימה, מלאת הוד וגדושה במסתורין – בדיוק כפי שיאה לטקס יהודי מסורתי, המתקיים דור אחר דור מזה ימים ימימה.

צורתה כפעמון אדיר ממדים, שגובהו כ-25 מטרים. כיום המערה מוארת לעילא, בזכות פתחים גבוהים בתקרתה, שקרני שמש חודרים דרכם וממלאים אותה באור יקרות. היא אף טומנת בין חמוקיה מגע ישיר עם העבר הקדום – וגם עם הטבע הבראשיתי.

 

טקס בבית הכנסת בעין גדי – צילם חגי דביר רטג

עתיקות עין גדי: אל מול נווה המדבר

בית הכנסת העתיק של עין גדי, חבוי בסמוך לכניסה אל נווה המדבר הישראלי הגדול והפופולרי בישראל, שבשמורת הטבע עין גדי.

כאן, בין מצוק ההעתקים רב-הרושם וים המלח מן העבר השני, התגלו בשנת 1965 – ממש במקרה – שרידיו של בית כנסת שהוקם במאה השלישית ופעל במשך כ-400 שנים. לצד השרידים הרבים ועיטורי הפסיפס, אף התגלתה כתובת מסתורית בארמית שתיארה קללה שתוטל על כל מי שיחשוף את הסוד הגדול: תהליך הפקת בושם האפרסמון יקר הערך.

כך, ה"תפאורה" שלכם תכלול בית כנסת קדום הנושק לנווה מדבר, סיפורים היסטוריים מסעירים ונוף קדומים המקיף אתכם מכל עבר.

 

 

להתחבר מצפון לדרום: מיזם "פסיפס"

מיזם "פסיפס" של רשות הטבע והגנים מציע למעוניינים בכך לערוך טקס יהודי שונה מהרגיל, ויציאה מהשגרה באווירה משפחתית, פחות פורמלית ומעונבת. כל זאת, במיקום אותנטי, היוצר חיבור לאבן העתיקה ולמורשת העם היהודי. כך גם מוענקת אפשרות לביטוי אישי משמעותי לנער/נערה לחתן לכלה או לכל אירוע אחר רלוונטי. המיזם נערך ב-17 אתרי מורשת ונוף מהיפים בארץ, מהצפון עד הדרום. בכל אתר ישמחו לקבל את פניכם ולסייע בתכנון ובביצוע הטקס. מומלץ כמובן אף לשלב סיור מודרך למשפחה ולאורחים באתר – דבר שמעצים את חווית הביקור ותורם לחיבור בין הטקס לבין המקום.

👈🏼 לפרטים נוספים ורשימת האתרים המלאה – הקישו כאן 

👈🏼 לכתבה שפורסמה ב Ynet – הקישו כאן

 

 

 

קטגוריות

דפים קשורים